6 krajín, kde je prostitúcia legálna. Zavedené sú isté pravidlá, ako to funguje?

479

Téma prostitúcie je aj v súčasnosti dosť tabu. Napriek tomu ide o oblasť, ktorá si vyžaduje pozornosť a kontrolu, bez ohľadu na to koľko morálnych otázok sa tu ponúka. Podľa štatistík vieme povedať, že až 77 krajín má prostitúciu úplne zlegalizovanú a v 11-tich krajinách je rôzne obmedzená, ale vo výsledku povolená. 

Stále sú však snahy o to, aby bola zrušená. Napríklad v Spojenom kráľovstve je legálna, no mimo zákon stojí prevádzka verejných domov, navádzanie a reklama akéhokoľvek druhu, čo sťažuje prostitútkam vykonávanie ich práce. 

Teraz sa poďme spoločne pozrieť ako funguje prostitúcia v iných krajinách. 

Dánsko 

white and red flag on pole
Autor tejto fotografie je Markus Winkler

V Dánsku bola prostitúcia v roku 1999 dekriminalizovaná. Možným dôvodom mohol byť jednoduchší spôsob kontroly (predsa len je logické, že jednoduchšie sa dá ustriehnuť to, čo má človek priamo pod nosom). Obchodovanie, akékoľvek forma nátlaku alebo obstarávanie neplnoletých je však stále nezákonné. 

Zaujímavosťou ale je to, že v Dánsku miestne úrady môžu sprostredkovať zdravotne postihnutým osobám stretnutie so sexuálnymi pracovníčkami. Príkladom je Torben Hansen, ktorý trpí detskou mozgovou obrnou a je pre neho nereálne vyjsť z domu, spoznať ženu a viesť normálny sexuálny život. Miestne úrady žiadal aj o preplatenie časti nákladov za “prenájom” sexuálnej služby, to mu ale bolo zamietnuté. 

Fínsko 

white and black flags
Autor tejto fotografie je Joakim Honkasalo

Prostitúcia je vo Fínsku legálna, ale ponúkanie sexuálnych služieb priamo na verejnosti je nezákonné (povolené je len ponúkanie prostredníctvom internetu) rovnako ako obchodovanie s ľuďmi za účelom nútenej prostitúcie. Vo veľkej miere sa v tejto krajine rozmohla počas 90-tych rokov minulého storočia, kedy sa ale prevádzkovala len v súkromných bytoch alebo erotických podnikoch. 

Kostarika 

woman sitting underwater
Autor tejto fotografie je Scott Poulton

Prostitúcia je v Kostarike úplne legálna. Dokonca je pomerne bežným povolaním (nakoľko ide o obľúbenú turistickú destináciu). Avšak, kupliarstvo je ilegálne a rovnako bývajú problémy aj s detskou prostitúciou a obchodovaním s ľuďmi. Kostarika je, žiaľ, spoločným tranzitným a cieľovým bodom pre ženy a deti, s ktorými sa obchoduje za účelom sexuálneho vykorisťovania. 

Argentína 

Prostitúcia v Argentíne je povolená len po dovŕšení 18-teho roku života. Rovnako ale platí, že obchodovanie s ľuďmi, nútenie jednotlivcov k prostitúcii pod hrozbou smrti či vlastníctvo “bordelu” je nezákonné. 

Belgicko 

people walking on street near brown concrete building during daytime
Autor tejto fotografie je Bibhash (Polygon.Cafe) Banerjee

Zákony, ktoré sa snažia chrániť ľudí, ktorých sa prostitúcia priamo dotýka, sa líšia od krajiny ku krajine, no mierne rozdiely môžeme nájsť aj v rozličným oblastiach toho istého štátu. Belgicko povoľuje prostitúciu, no zakazuje verejné domy (napriek tomu sú mnohé z nich otvorené bez akýchkoľvek následkov – úrady totiž nevynakladajú žiadne úsilie v podobe kontrol a vyvodzovania dôsledkov porušenia zákona). 

Napríklad Villa Tinto, samozvaný hodinový hotel, s najvyspelejšími technológiami v Európe, má prepracovanú prevádzku, ktorá zahŕňa prostitútky, ktoré sa prihlásia cez biometrický snímač odtlačkov prstov a pózujú vo výkladnej skrini, aby prilákali potenciálnych klientov.

Taliansko 

white motor scooter near building
Autor tejto fotografie je La So

Prostitúcia je v Taliansku legálna, no platia tu isté výhrady. Vláda mesta Padova sa rozhodla, že najlepším spôsobom, ako pomôcť tým, ktorí sú nútení k prostitúcii, je obmedziť či “potrestať” klientov. Tých, ktorých prichytia pri získavaní sexuálnej pracovníčky, dostanú na mieste pokutu vo výške 35 eur. Prostitútky, ale našli spôsob ako si klientov opäť získať – dávajú im malé ružové kupóny, v ktorých sľubujú, že im pokutu vyplatia v “naturáliach”. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre