Prvá krajina na svete, ktorá oficiálne prijala kresťanstvo

934
armenia fotografia
Foto od D-Stanley

Táto ázijská krajina sa stala prvou kresťanskou krajinou už v roku 301 a túto náboženskú tradíciu si prechováva až dodnes.

Arménsko je rozlohovo malý štát nachádzajúci sa v juhozápadnej Ázii, ktorý má približne 3 milióny obyvateľov. Aj napriek tomu ako je tento štát malý, má obdivuhodne bohatú náboženskú históriu. Väčšina historikov verí, že práve v roku 301 sa tento štát stal prvým kresťanským štátom sveta.

Dokonca aj dnes je okolo 95% Arménov kresťanmi. Ich národná zbožná história sa odzrkadľuje na mnohých historických miestach a pamiatkach.

Podľa legendy bol prvým vodcom arménskeho apoštolského náboženstva Gregor Osvetľovač (Gregory the Illuminator), syn šľachtica Anaga, ktorý údajne zavraždil arménskeho kráľa Khosrova II. Gregorov otec bol za tento skuto popravený, avšak Gregorovi sa podarilo z krajiny utiecť do Cappadocie, kde sa oňho staral biskup Firmilian.

Ako dospelý sa Gregor vrátil späť do svojej domovskej krajiny s nádejou, že v Arménsku presadí myšlienku kresťanstva. Keď sa o Gregorovom návrate dozvedel kráľ Tiridates III., syn zavraždeného kráľa Khosrova II., uväznil ho. Kráľ trval na tom, aby sa Gregor kresťanstva vzdal, on však odmietol. Až po 13 rokoch väznenia sa Gregorovi podarilo kráľovi vysvetliť význam kresťanstva, a tak dokázal samotného kráľa presvedčiť na prijatie tohto náboženstva. Kráľ v krajine vyhlásil kresťanstvo a týmto činom spravil z Arménska prvý štát, ktorý oficiálne prijal kresťanstvo za svoje náboženstvo.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre