Púštne tvory a ich obdivuhodný spôsob prispôsobenia sa extrémnym podmienkam! Toto si zaslúži pozornosť.

970

Snáď sa všetci zhodneme na tom, že púšť je jedno z najdrsnejších prostredí na život (hneď v závese sa nachádzajú ľadové oblasti). Napriek tomu, aj keď sa to nezdá, je púšť bohatá na život rôzneho druhu. Týka sa to prirodzene aj rastlín – hlavne v púštnych oázach, no najviac je to typické pre živočíchov – cez cicavce až po hmyz.

Ako je ale možné, že dokážu prežiť v tak extrémnych podmienkach? Povedzme si pravdu – sú na to evolučne prispôsobené, či už svojou fyziológiou alebo špecializovanými súčasťami ich tela.

A teraz sa určite pýtate, ktoré sú to tie “odvážne” druhy zvierat, ktoré si ako svoj biotop vyvolili práve púšť. Určite vám zopár z nich bude známych. Tak sa pohodlne usaďte a prečítajte si o nich viac.

Líška fenek

Zdroj Clément ROY

Ide o na prvý pohľad roztomilú líšku, ktorá sa prirodzene nachádza na území severnej Afriky. Okrem ich milého výrazu tváre a príjemne mäkkej srsti dokážu zaujať aj svojimi typicky veľkými ušami, ktoré im nielen dodávajú na rozkošnosti, ale sú aj nesmierne praktické. Pomáhajú im lepšie prenášať zvuky k ušnému bubienku, vďaka čomu lepšie počujú hmyz, ktorým sa živia. Zároveň sú ale bohate prekrvené, vďaka čomu lepšie a rýchlejšie odvádzajú prebytočné teplo.

Surikata

Čierne oči týchto rozkošných afrických zvieratiek pôsobia ako prirodzené slnečné okuliare. Nie je úplne jasné, akým spôsobom, no len vďaka tomu vidia počas slnečného dňa oveľa jasnejšie ako veľa iných púštnych druhov zvierat.

Roadrunner

Zdroj: wikimedia common

Roadrunner je vták, ktorý môže prakticky celý život prežiť bez vody, bez jediného hltu. Je to spôsobené tým, že vôbec nemočí a teda, z tela takýmto spôsobom nestráca vodu. No a soli, ktorých je potreba sa zbaviť, vylúči žľazou nachádzajúcou sa pri očiach.

Moloch tŕnitý

Zdroj: wikimedia common

Ide o jaštera žijúceho na území Austrálie, ktorý má špecificky vyvinutú kožu. Jej funkcia a schopnosť spočíva v tom, že dokáže z okolitého vzduchu vytiahnuť vlhkosť. Tú následne zkondenzuje a prijíma vo forme kvapiek vody.

Bodlinatka

Ich výhoda tkvie v tom, že majú tenkú kožu, ktorá sa po poranení dokáže abnormálne rýchlo uzavrieť v procese kontrakcie. Tým sa minimalizuje strata krvi a tým pádom aj vody.

Cerastes cerastes

S týmto hadom by ste sa stretnúť rozhodne nechceli. Vyskytuje sa najmä na Sahare a ich uhryznutie je mimoriadne bolestivé. Netreba zabudnúť ani na ich jed, ktorý je silný a nebezpečný.

Veverica kapská

Zdroj: wikimedia common

Pozrite sa na tieto roztomilé púštne hlodavce. Príroda to vymyslela tak, že im dala huňaté chvosty, ktoré ich síce neschladia, ale môžu fungovať ako dáždniky vytvárajúce tieň ako ochranu pred Slnkom.

Kôrnatec Gila

Ide o jedného z najjedovatejších jašteríc na svete. Pred inými živočíchmi má však aj ďalšiu výhodu – vo svojom chvoste má uložené slušné množstvo tuku, z ktorého dokáže žiť celé mesiace.

Korytnačka stepná

Zdroj: wikimedia common

V čase, kedy je v púšti najväčšie teplo a podmienky sú nanajvýš nehostinné sa vyberú tieto korytnačky hibernovať do svojich nor. Vodu získavajú v podobe konzumácie šťavnatých tráv a kvetov, ktoré jedia po jarných dažďoch.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre