Pútavá symbolika vlajek o akej ste ešte nepočuli! Poďme si predstaviť tie najviac prehliadané.

206

Vlajka je dôležitým a neodmysliteľným symbolom krajiny, na ktorú je veľká väčšina krajín právom hrdá. Zvyčajne poukazuje na históriu, kultúru alebo mentalitu krajiny. Dá sa povedať, že čo sa týka veľkosti, tvarov, farieb a obrazcov – fantázii sa medze nekladú.

Dovoľte, aby sme vám teraz predstavili niekoľko netradičných vlajok štátov spolu aj s ich významom.

Mozambik

Zdroj: wikimedia common

Možno ste si to dosiaľ nikdy neuvedomili, no pomerne veľké množstvo krajín má na vlajke vyobrazené zbrane – významovo sa ale vlajke Mozambiku nič nevyrovná. Štátna vlajka je zdobená zbraňou AK-47, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou mieri na zobrazenie bdelosti krajiny a odhodlania sa brániť. V protiklade k tomu sa na vlajke nachádza aj otvorená kniha, ktorá poukazuje na dôležitosť vzdelania, a motyka ako znak poľnohospodárskeho zamerania krajiny.

Keňa

Zdroj: wikimedia common

Keňa je ďalšou africkou krajinou s vyobrazením zbrane, tento krát menej nebezpečnou a väčšmi zastaralou – sú na nej totiž oštepy. Tie spolu s výraznou červenou farbou uprostred vlajky poukazujú na odhodlanie sa brániť (červená farba sa rovná krvi preliatej počas bojov za nezávislosť). Čierna farba v hornej časti predstavuje obyvateľov Kene a zelený pás krajinné zameranie.

Cyprus

Zdroj: wikimedia common

Od augusta 1960 má Cyprus štátnu vlajku, ktorá zobrazuje mapu ostrova s ​​dvoma olivovými ratolesťami pod ňou. Olivové ratolesti ako aj čisto biele pozadie symbolizujú mier a oranžová farba mapy predstavuje veľké ložiská medenej rudy, ktoré sú veľkou vzácnosťou a pýchou krajiny.

Mongolsko

Zdroj: wikimedia common

Štátna vlajka Mongolska obsahuje 3 zvislé pruhy, z ktorých jeden nesie národný symbol Mongolska, soyombo. Pri pozornom pohľade a skúmaní by vaše oči nemali mať problém rozpoznať reprezentácie ohňa, slnka, mesiaca, zeme, vody a symbol Yin-Yang. Stredný modrý pás znamená oblohu, zatiaľ čo červené pásy predstavujú schopnosť Mongolska prosperovať aj v drsnom prostredí.

Saudská Arábia

Zdroj: wikimedia common

Dominantný svetový producent ropy Saudská Arábia je ďalšou krajinou so zbraňou na národnej vlajke. Podobne ako vlajka Líbye a niektorých ďalších krajín, zelené pozadie predstavuje islam a meč je symbolom vojenskej sily krajiny a tiež domu Saudovcov, zakladajúcej dynastie krajiny. Arabský nápis umiestnený nad mečom je Shahada – islamské dôverné vyhlásenie viery.

Kambodža

Zdroj: wikimedia common

Kambodža je jednou z mála krajín, ktorá má ako dominantný symbol svojej národnej vlajky akúsi budovu (ide totiž o pomerne netradičný symbol). Nakoľko ide o krajinu juhovýchodnej Ázie má to svoj význam aj opodstatnenie – ikonická stavba sa nazýva ako Angkor Wat a záväzne môžeme prehlásiť, že ide o najväčšiu náboženskú pamiatku na svete.

Barbados

Zdroj: wikimedia common

Vlajka Barbadosu je sama o sebe veľmi pútavou. Ako prvé si všimnete trojzubec, ktorý ale nesúvisí s Neptúnom alebo Poseidonom. Tento konkrétny trojzubec je totiž odvodený od Britannie, mýtickej ženskej patrónky a symbolizuje tri pre krajinu dôležité princípy demokracie.

Wales

Zdroj: wikimedia common

Na prvý letmý pohľad vyzerá hlavný symbol národnej vlajky Walesu veľmi podobne ako symbol na vlajke Srí Lanke. V tomto prípade, ale na vlajke nie je zobrazený lev, ale červený drak (ktorý je tiež známy pod názvom červený drak). Ten súvisí s legendárnym kráľom Cadwaladrom, ktorý vládol Walesu v 7.storočí a bol často spájaný s drakom.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre