Pytliactvo, či zmena biotopu, ľudská činnosť spôsobuje, že mnohé zvieratá sa stávajú ohrozenými. Tu je 10 najohrozenejších.

761

Niektorým druhom sa čas na planéte Zem kráti. Ľudia sú najväčšou hrozbou pre prežitie ohrozených druhov, pretože pytliactvo, ničenie biotopov a účinky zmeny klímy týmto zvieratám spôsobujú veľa problémov. Čítajte ďalej a dozviete sa o niektorých krásnych tvoroch, ktoré najviac potrebujú našu pomoc, ochranu, aby sa ich druh zachoval.

10. Gorily

closeup photo of black gorilla
Photo od Kelly Sikkema na Unsplash

Gorily sú fascinujúce stvorenia, ktoré zdieľajú 98,3 % svojej DNA s ľuďmi! Sú schopní cítiť emócie ako my a niekedy sa aj správajú ako my – vedeli ste, že sa vedia smiať? Existujú dva druhy, gorila východná a gorila západná, pričom obidva majú dva poddruhy. Tri zo štyroch sú kriticky ohrozené na Červenom zozname ohrozených druhov IUCN. V roku 2020 bolo vo voľnej prírode len približne 150 až 180 dospelých goríl horských. Rovnako ako u mnohých ohrozených zvierat je väčšinou ich úbytok spôsobený pytliactvom, stratou biotopov, chorobami a ľudskými konfliktmi. Gorily majú tiež nízku reprodukčnú rýchlosť, čo znamená, že samice rodia iba každé štyri až šesť rokov. Jedna samica sa za svoj život rozmnoží trikrát alebo štyrikrát.

9. Nosorožce

brown and white animal statue
Photo od LOGAN WEAVER | @LGNWVR na Unsplash

Názov Rhinoceros pochádza z dvoch gréckych slov Rhino a Ceros, ktoré pri voľnom preklade znamenajú nosový roh! Je to veľmi výstižné meno, nemyslíte? Bohužiaľ, pytliactvo pre ich charakteristické rohy je ich najväčšou hrozbou. Používajú sa v tradičnej čínskej medicíne a zobrazujú sa ako symbol statusu a demonštrácie bohatstva. Sú tak vysoko cenené, že roh nosorožca jávskeho sa môže na čiernom trhu predať až za 27 tisíc eur za kg. Z tohto dôvodu patria tri z piatich druhov nosorožcov medzi najohrozenejšie druhy na svete – nosorožec čierny, nosorožec jávsky a nosorožec sumatriansky. Najbližšie k vyhynutiu je nosorožec jávsky, pričom zostáva iba 46 až 66 jedincov, z ktorých všetky sa nachádzajú v národnom parku Ujung Kulon v Indonézii. 

8. Morské korytnačky

brown turtle swimming underwater
Photo od Wexor Tmg na Unsplash

Ďalšie na našom zozname ohrozených druhov sú morské korytnačky. Dva druhy morských korytnačiek sú kriticky ohrozené na Červenom zozname ohrozených druhov IUCN – kareta pravá a kareta kempová. Lov je jednou z najväčších hrozieb pre morské korytnačky, pričom pytliaci sa zameriavajú na ich vajcia, mäso a kožu. Sú tiež ohrozené stratou biotopu, vedľajším úlovkom a znečistením, ako aj zmenou klímy. Teplota piesku určuje pohlavie vyliahnutých mláďat, pričom vajíčka sa pri vyšších teplotách vyvíjajú ako samice. To znamená, že aj malé teplotné zmeny by mohli skresliť pomer pohlaví medzi populáciami. Okrem toho by pláže, kde hniezdia, mohli zmiznúť pod vodou so stúpajúcou hladinou mora.

7. Saola

File:Pseudoryx nghetinhensis.PNG“ od The original uploader was Silviculture at Vietnamese Wikipedia. is licensed under CC BY-SA 3.0

Saola je jedným z najvzácnejších veľkých cicavcov na Zemi. Prvýkrát bol objavený v roku 1992 v pohorí Annamite vo Vietname, udalosť sa stala takoz vzrušujúcou, že bola oslavovaná ako jeden z najúžasnejších zoologických objavov 20. storočia. Saola je nepolapiteľná a tak zriedka ju vidieť, že je známa ako ázijský jednorožec! Počty populácie je ťažké určiť s presnosťou, ale považuje sa za kriticky ohrozený druh, zároveň je jedným z najvzácnejších veľkých suchozemských cicavcov na Zemi. 

6. Veľryba biskajsklá

blue whale on sea
Photo od Todd Cravens na Unsplash

Sú to jemné obry, ktoré sa zdržiavajú blízko pobrežia a trávia veľa času na hladine, živia sa zooplanktónom, čo z nich robí ľahký cieľ pre lov. Lovci ich kvôli mäsu a tuku takmer vyhubili, preto sú jednou z najohrozenejších veľkých veľrýb. V súčasnosti ich ostalo len okolo 400 a len okolo 100 chovných samíc. Sú chránené a lov je nezákonný, ale obnova populácie je pomalá. Samice sa prvých desať rokov svojho života nerozmnožujú a potom každých šesť až desať rokov porodia jedno mláďa. Stále im hrozí vyhynutie, pričom medzi najväčšie hrozby patria štrajky lodí a zapletenie sa do rybárskeho náradia. Prevádzka lodí tiež vytvára hluk, ktorý narúša ich schopnosť komunikovať. Veľryby používajú zvuk na nájdenie kamarátov, potravy a vyhýbanie sa predátorom, ako aj na navigáciu a rozhovory medzi sebou. Je to skutočne nevyhnutný zmysel. Napokon, klimatické zmeny a meniace sa teploty morí môžu ovplyvniť dostupnosť potravy, čo bude mať dominový efekt na mieru ich prežitia a reprodukcie. 

5. Drontík zúbkatý

Zdroj: shutterstock

Podľa vzoru ich príbuzného vyhynutého dronta nelietavého miznú drontíky alarmujúcou rýchlosťou. Žijú iba na Samoe a v súčasnosti ich vo voľnej prírode zostáva 70 až 380, bez populácií v zajatí, ktoré by pomohli ochranárskemu úsiliu. V skutočnosti sa o nich vie veľmi málo.

V minulosti hral na ich poklese veľkú úlohu lov, kedy zabili tisíce jedincov. Dnes je to nelegálne, ale drontíky sú stále náhodne zabíjané počas poľovačiek na iné druhy. V súčasnosti je jednou z ich hlavných hrozieb strata biotopu. Veľké oblasti ich domova boli vyčistené, aby sa vytvoril priestor pre poľnohospodárstvo, zničené cyklónmi alebo zabraté inváznymi stromami. Hrozí im aj predácia inváznych druhov vrátane mačiek divých. 

4. Gaviál

a couple of alligators laying on top of a rock
Photo od Mochamad Arief na Unsplash

Ide o rybožravé krokodíly z Indie. Majú dlhé tenké nosi s hrboľom na konci. Väčšinu času trávia v sladkovodných riekach, pričom sa chodia vyhrievať na slnko, rovnako tam kladú i vajíčka. Bohužiaľ, ich počty od 30. rokov 20. storočia klesajú a, žiaľ, dnes je už ohrozeným druhom. Vo voľnej prírode ich zostalo len okolo 100 až 300. Ich pokles je spôsobený niekoľkými problémami, hoci všetky sú spôsobené ľuďmi. Strata biotopov, znečistenie, rybárske siete – to všetko pre ne predstavuje najväčšiu hrozbu, spolu s pytliakmi, ktorí sa na ne zameriavajú na použitie v tradičnej medicíne. 

3. Kakapo

Kakapo Sirocco“ od Department of Conservation is licensed under CC BY 2.0

Kakapo sú nočné pozemné papagáje z Nového Zélandu a ďalší príklad zvieraťa, ktoré ľudia priviedli na pokraj vyhynutia. Sú kriticky ohrozené, zostáva len okolo 140 jedincov, z ktorých každý má svoje vlastné meno. Kedysi sa bežne vyskytovali na Novom Zélande a v Polynézii, ale teraz obývajú iba dva malé ostrovy pri pobreží južného Nového Zélandu. Jednou z hlavných hrozieb pre Kakapo je predácia introdukovaných druhov, ako sú mačky a lasice, ktoré lovia pomocou pachu. Prirodzenou reakciou kakapa pri ohrození je zamrznúť a splynúť s pozadím. Je účinný proti predátorom, ktorí sa pri love spoliehajú na zrak, ale nie na čuch. 

Samice pri hľadaní potravy opúšťajú hniezdo, a tak nechávajú vajíčka bez dozoru – voľne dostupné predátorom. Intenzívne ochranné opatrenia znamenajú, že populácia v súčasnosti rastie, čo je pozitívne. Medzi zostávajúcimi kakapo je však nízka genetická diverzita, čo by mohlo ovplyvniť prežitie v budúcnosti, najmä ak ich zasiahne choroba.

2. Leopard škvrnitý amurský

Bohužiaľ, leopardy amurské sú jednou z najohrozenejších veľkých mačiek na svete. Na Červenom zozname ohrozených druhov IUCN sú ako kriticky ohrozené a medzi rokmi 2014 a 2015 zostalo v ich prirodzenom areáli iba približne 92 jedincov. V súčasnosti sa tento počet odhaduje na menej ako 70. Ako všetky druhy na našom zozname ohrozených druhov, ľudia sú ich najväčšou hrozbou. Ich nádherná srsť je obľúbená u pytliakov, rovnako ako ich kosti, ktoré predávajú na použitie v tradičnej ázijskej medicíne. Sú tiež ohrozené stratou biotopov, najmä v dôsledku prírodných a ľuďmi spôsobených požiarov. Klimatické zmeny tiež menia biotop leoparda amurského a vedú k zníženiu dostupnosti koristi.

1.Sviňucha kalifornská

Zdroj: Pbs.org

Je to najmenší a zároveň najohrozenejší morský cicavec na svete. Od roku 1996 je IUCN klasifikovaný ako kriticky ohrozený a v roku 2018 zostávalo len približne 6 až 22 jedincov. Najnovší odhad z júla 2019 naznačuje, že v súčasnosti je ich len 9. Ich najväčšou hrozbou je nezákonný rybolov (je žiadaná kvôli jej plynovému mechúru). Sviňuchy sa náhodou zapletú do sietí kde sa utopia, pretože už nemôžu vyplávať na hladinu, aby sa nadýchli. Úsilie o ochranu viedlo k zavedeniu zákazu sietí v biotopoch, kde žijú, ale nerobme si ilúzie – nezákonný rybolov stále pokračuje. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre