Veci, ktoré ti mama povedala a neprišli ti dôležité. Dnes ale vieš, že mala pravdu!

4933

Pamätáte si tie detské časy, kedy nás príliš nebavilo počúvať rady našich mám? Väčšinou sme si ich len vypočuli, no nič z toho sme nebrali vážne, mávli sme nad tým rukou, namiesto toho, aby sme sa zamysleli a vzali si jej slová k srdcu. Napokon to nebolo údelom nášho detstva, chceli sme sa zabávať. Dospelosť bola ďaleko. 

Avšak, teraz, keď sme už dospelí môžeme pociťovať dávku nostalgie. Nie každý má to šťastie mať mamu pri sebe. Tak sa poďme preniesť v čase a pripomeňme si niekoľko častých a všeobecne platných rád, ktorými nám mamy rady zasahovali do života, ale dnes musíme povedať, že mali pravdu! 

Kedysi nám to prišlo ako nevyžiadané rady, ale každá z nich skrýva veľké a dôležité posolstvo. Poďme sa spolu na ne pozrieť.  

„Správajte sa k druhým tak, ako chcete, aby sa oni správali k vám.” 

hands formed together with red heart paint
Autor tejto fotografie je Tim Marshall

Je to zlaté dobre známe pravidlo, no keď sa poobzeráme okolo seba, človek by mal až pocit, akoby o ňom nikdy nikto nepočul. Je dôležité byť milý a nápomocný, pretože nemôžete vedieť, kedy a v akej situácii sa ocitnete vy sami. No nie je to len o tom, pomoc a dobrý skutok vám zlepší náladu a vďaka tomu si môžete získať skvelých priateľov a to sa rozhodne oplatí! 

„Nenechajte sa vtiahnuť do nesprávnej spoločnosti.” 

woman wears gray top smokes on mouth
Autor tejto fotografie je Alexander Grey

Už ako deti sme mohli kdesi v podvedomí vnímať tlak rovesníkov. Či už to platilo v pozitívnom alebo negatívnom smere. Pozitívna motivácia človeku môže slúžiť k ušlachtilým cieľom, no negatívny vplyv môže viesť ku katastrofálnym scenárom. Nezabudnite preto na obavy svojich mám a vyhýbajte sa ľuďom, ktorí by vás mohli zatiahnuť do problémov. Pretože ak raz naskočíte na zlý vlak, len ťažko sa z neho vystupuje. 

„Nikdy neklam.”

man in teal hoodie with i love you text
Autor tejto fotografie je Taras Chernus

Pri klamstve sa ľahko zamotáte a výsledok bude ešte horší, akoby ste hneď na začiatku povedali pravdu. A to platí aj v prípade takzvaných milosrdných klamstiev. Klamstvo ubližuje klamanému, ale aj človeku, ktorý klame. Raz sa totiž klamstvo prevalí a vtedy človek stráca na dôveryhodnosti. 

„Nehrb sa!” 

Veľká väčšina populácie musela túto vetu od svojej mamy počúvať pravidelne. Liezlo nám to na nervy, no keby sme vtedy poslúchli možno by sme sa vyhli terajším zdravotným problémom a bolestiam. Navyše by sme pôsobili sebavedomejšie. 

„Rešpektujte starších.” 

Person Holding a Stress Ball
Autor tejto fotografie je Matthias Zomer

Spoločenské pravidlá správania sa naprieč rokmi až tak nemenia. Čo ale zostáva a stále by sa malo dodržiavať je úcta k starším. Znie to ako klišé, ale verte, že sa nájde veľa arogantných jedincov. Samozrejme, to že je niekto starý, neznamená, že je svätý, ale i tak si zaslúžia rešpekt aspoň pre to všetko, čím si v živote museli prejsť. A verte, nikto nemá ľahký život ako prechádzku ružovou záhradou. 

„Peniaze nie sú všetko.”

Samozrejme, že mamy chcú, aby sme boli zabezpečení a mali sa dobre, no peniaze, moc či postavenie v živote nemajú byť na prvých priečkach hodnôt. Dôležitá je rovnováha medzi prácou a zábavou. Nemôžete zanedbávať svoju rodinu a takisto pamätajte na to, že bohatý partner sa nerovná dobrému partnerovi, preto vyberajte s rozumom. 

„V mori žije veľa rýb.”

group of people dancing
Autor tejto fotografie je Ardian Lumi

Túto vetu rozhodne nechce počuť nikto, kto je čerstvo po rozchode alebo už dlhšiu dobu sám. No aj keď je to ťažké uvedomenie, je to obrovský fakt. A mama ti tým len chcela prejaviť dôveru – v to, že to prekonáš, pôjdeš ďalej a nakoniec opäť nájdeš lásku. 

„Nikdy neodchádzaj z domu s prázdnym žalúdkom.”

Zdroj: unsplash

Znie to ako malichernosť, ale je to veľmi dôležitá a podstatná rada. Hlad totiž vedie k nervozite a tá k neláskavému správaniu a chybám. Nikdy neviete, kto vás zamestná a vy nebudete mať čas na jedlo, takže aspoň pred odchodom sa najedzte a vezmite si i niečo malé so sebou. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre