Milovala opaľovanie a návštevu solárií, kruto však za to zaplatila. Čakalo ju odstránenie nádoru, diera v líci a metastázy na pľúcach.

2575

V dnešnej dobe každý kto sa čo i len trochu zaujíma o starostlivosť o pleť, pozná aké nebezpečenstvo a riziká skrýva opaľovanie sa. Nejde len o riziko spálenia či rakoviny kože, ale aj predčasného starnutia, a to rozhodne nestojí za, „pekné opálenie“.

Žiaľ, v minulosti bolo povedomie o týchto rizikách podstatne nižšie, načo doplatila 64-ročná Elaine Sheafová, ktorá vo svojej mladosti pravidelne navštevovala soláriá, čo bol dôvod prečo skončila s rakovinou kože.

Milovala navštevovať soláriá

Zdroj: ranker.com

64-ročnej obyvateľky Kentu, Elaine Sheaf sa tak ako veľa iným ženám páčil vzhľad opálenej pokožky. V lete sa opaľovala bez akéhokoľvek ochranného faktoru a v zime navštevovala soláriá. Neraz sa zámerne nechala až spáliť, aby dosiahla tmavšie sfarbenie pokožky.

Na tvári sa jej vytvoril novotvar

V roku 1995 si Elaine všimla, že jej na líci čosi rastie, a tak sa rozhodla vyhľadať lekársku pomoc. Doktor útvar vyšetril, načo ju presvedčil, že nejde o nič závažné a nemusí sa báť. Takmer o 20 rokov neskôr sa však z tohto nevinného útvaru vykľul melanóm.

Na naliehanie priateľky sa Elaine nechala znovu vyšetriť

V roku 2013 stretla po dlhšej dobe svoju priateľku, ktorá ju upozornila na fakt, že útvar na jej tvári sa zväčšil, a práve toto upozornenie jej s veľkou pravdepodobnosťou zachránilo život. Nechala sa opäť vyšetriť, no tentokrát jej potvrdili, že sa skutočne jedná o rakovinu kože.

Podľa jej slov to začalo ako drobný okrúhly útvar, ktorý však okrem veľkosti zmenil aj svoj tvar. Pravidelne si to krémovala, no zmenu si všimla až jej priateľka.

Zdroj: ranker.com

Lekári ju objednali na zákrok v rámci ktorého jej na odstránenie útvaru museli zarezať naozaj hlboko, dokonca zasiahli aj lícnu kosť, a tak jej zostalo na tvári viac než len obyčajná jazva. Dalo by sa povedať, že mala doslova dieru v líci. Podstúpila korekčnú operáciu pri ktorej jej dieru vyplnili a prekryli kožou. V nemocnici ju tiež naučili ako si špeciálne nanášať make-up, aby zakryla čo najviac, napriek tomu sú jazvy viditeľné.

Zdroj: ranker.com

Namiesto skrývania sa pred svetom však chce Elaine využiť svoje skúsenosti k osvete ľudí, aby pomohla tejto rakovine predchádzať. Stala sa aktivistkou za používanie ochrany pred slnkom.

Jej rakovina metastázovala do pľúc

Za posledné štyri roky podstúpila viac ako 15 operácií, ožarovanie a imunoterapiu, ale ani to nezabránilo tomu, aby sa rakovina rozšírila. Nedávno podstúpila biopsiu pľúc – keďže sa na podklade CT vyšetrenia objavilo podozrenie, ktoré sa aj potvrdilo.

Zdroj: ranker.com

Na pľúcach mala metastázy a celkovo sa jednalo o rakovinu pľúc 4.stupňa.

Ako funguje opaľovanie a prečo je také nebezpečné

sunset view
Photo od James Day na Unsplash

Ide o ultrafialové žiarenie, ktoré poškodzuje jadrá buniek a spôsobuje ich zánik, preto sa chránia produkciou melanínu, ktorý vytvára typické tmavé sfarbenie. UVA žiarenie preniká hlboko do pokožky, spôsobuje jej starnutie, alergie, vznik hyperpigmentácií a rakoviny. UVB môže tiež spôsobiť rakovinu i šedý zákal.

Ako sa opaľovanie stalo populárnym

Vďaka ikonickej módnej návrhárka Coco Chanel sa v 20. rokoch minulého storočia stalo opaľovanie populárne. Najskôr však chceli ľudia získať tmavšie sfarbenie bezpečnejšou cestou – formou samoopaľovania, až koncom sedemdesiatych rokov sa do módy dostali soláriá a najvyššiu popularitu dosiahli okolo roku 2000.

Zabudnite na soláriá

Zdroj: wikimedia common

Ako sme už vraveli, dochádza k poškodzovaniu buniek, ktoré sa môže prejaviť vznikom vrások, ochabnutím pokožky, až rakovinou. Je dokázané, že ľudia, ktorí pred dovŕšením 35 rokov navštívili solárium čo i len jediný krát majú o 75 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku melanómu ako tí, ktorí v soláriu nikdy neboli.

Riziká rozvoja rakoviny kože

Rakovina kože je najbežnejším typom rakoviny, ktorá býva pomerne dobre liečiteľná (hlavne bazocelulárny a skvamocelulárny karcinóm). Melanóm má však tendenciu metastázovať, vtedy je liečba obtiažnejšia (a môže byť naozaj vážna ako v prípade Elaine Sheafovej.)

Ako sa chrániť pred UV žiarením?

Woman Seated on Textile Applying Suncsreen
Photo od RF._.studio na Pexels

Malo by to byť samozrejmosťou, no ak pre vás doteraz nebolo, veríme, že po prečítaní nášho článku už bude – nenavštevujte soláriá, používajte spf (ideálne najvyšší faktor a nezabúdajte na reaplikáciu, a áno, počas celého roka, a teda aj počas zimy) vyhýbajte sa priamemu slnku, noste klobúk a slnečné okuliare.

A aspoň raz ročne si nechajte u dermatológa skontrolovať materské znamienka – je to kľúč k včasnej detekcii a prevencii rakoviny kože!

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre