6 zaujímavých faktov o rasizme naprieč históriou, ktoré by ste mali poznať.

5705

My, ľudia sme rovnaký druh a naša rasa je založená len na genetických faktoroch, ktoré by nemali populáciu rozdeľovať. Je vedecky dokázané, že všetci ľudia patria k rovnakému druhu (Homo sapiens) a dokonca k rovnakému poddruhu (Homo sapiens sapiens). Napriek vyššie uvedeným nepopierateľným faktom, stále existujú veľmi malé genetické variácie po celej našej planéte, ktoré vyvolávajú rôzne fyzikálne okolnosti, ako sú rozdiely vo farbe pleti. Výsledkom je, že ľudia boli spoločensky a geneticky rozdelený do určitých rás.

Huffington Post

Problém rasizmu sa týka všetkých rás bez rozdielu a zvyčajne sa týka prípadov, kedy chce určitá skupina ľudí používať pojem rasa vo svoj prospech a ako ospravedlnenie na ovládnutie a kontrolovanie ďalšej skupiny obyvateľov. Rasizmus je iracionálny a zlý, pretože so všetkými ľuďmi by sa malo zaobchádzať rovnako, pretože neexistuje žiadna zvrchovaná alebo horšia rasa.

Vashon Maury Island
  • Koncept rasovosti je jeden z tých moderných konceptov. Starovekí Gréci nikdy nerozdeľovali ľudí podľa farby pleti alebo rasy, ale namiesto toho ľudí delili podľa ich spoločenskej triedy, bohatstva, vzdelania a jazyka.
  • Aristotelove slávne rozdelenie medzi Grékov a barbarov nebolo založené na rase, ale podľa toho, či sa jednotlivci chceli stať súčasťou mestských štátov alebo nie. Rimania kategorizovali ľudí nie podľa rasy alebo farby pleti, ale podľa odlišnej právnej štruktúry, podľa ktorej organizoval svoj život každý jednotlivec.
  • V stredoveku, sa moslimovia a kresťania delili na veriacich a neveriacich a nie na rasy založené na biológii.
    pinterest
  • Kalifornia bola prvým štátom, ktorý zakázal znemožňovať štúdium na vysokých školách len na základe rasy a etnicity.
  • Molekulárna biológia tvrdí, že každý z nás má okolo 6,7 miliardy príbuzných naprieč celou históriou.
  • Na začiatku 20. storočia sa eugenisti pokúšali použiť IQ testy na to, aby dokázali, že niektoré rasy sú inteligentnejšie než ostatné. Používali testy, aby sa pokúsili preukázať, že Afroameričania a čerství prisťahovalci z južnej a východnej Európy sú na nižšom intelektuálnom rebríčku ako Američania anglosaského a škandinavského pôvodu. . V roku 1940 bola eugenetika zdiskreditovaná a označená za zlú vedu a ako zámienka k rasovej nenávisti.

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre