Zmijovec titánsky je rastlina, ktorej kvety zapáchajú ako mŕtvola či hnijúce mäso. Prečítajte si o nej viac.

2310

Táto unikátna rastlina s botanickým názvom zmijovec titánsky, latinsky Amorphophallus Titanum, vás naozaj ohúri. Ide o jednu z najväčších rastlín na Zemi (presahuje veľkosť človeka), no čo je omnoho zaujímavejšie je fakt, že jej vôňa by sa dala charakterizovať ako pach mŕtvoly! Objavená bola v roku 1878 v tropickom prostredí Sumatry. Vo voľnej prírode je to ohrozená rastlina, ktorá sa však pre svoje netradičné vlastnosti stala slávnou uznávanou a obdivovanou.

Dokáže zvýšiť svoju teplotu 

it s classified as and quot vulnerable and quot photo u1
Zdroj: wikimedia common

Zdá sa to neuveriteľné až nemožné, no táto rastlina naozaj dokáže do istej miery ovplyvniť teplotu kvetu, ktorý dokáže zahriať až na 36,7 stupňov Celzia, čo sa veľmi podobá teplote ľudského tela. Vďaka vyššej teplote vyprodukuje väčšie množstvo typického zápachu, čím priláka hmyz, ktorý zabezpečuje opeľovanie – ide o mäsožravý hmyz, najčastejšie mäsiarky (peľ sa zachytí na ich tele a takto je prenesený na ďalšiu rastlinu). 

Jej zápach pripomína hnijúce mäso 

there and 39 s a good reason that it and 39 s called the corpse flower photo u2
Zdroj: wikimedia common

Je to práve táto jej vlastnosť, vďaka ktorej sa pre ľudí stala nezabudnuteľnou. Odpudivý zápach, ktorého chemické zloženie by sme mohli rozpísať asi takto:

  • Kyselina izovalerová (pripomína pach potu, syra) 
  • Dimetyldisulfid (cesnak)
  • Dimetyltrisulfid (rozkladajúce sa mäso)
  • Indol (výkaly, naftalín)
  • Trimetylamín (hnijúce ryby)

A teraz si predstavte zmes týchto látok a zápach, ktorý vytvárajú. Váš žalúdok by sa nepochybne rozhodol urobiť salto. Našťastie, tento zápach môžete cítiť len v čase kvitnutia rastliny, čo trvá približne 24-36 hodín (najintenzívnejší zápach cítiť v noci). 

Po dlhej dobe rastu kvitne len jeden a pol dňa 

it can warm up to 98 degrees fahrenheit photo u2
Zdroj: wikimedia common

Najskôr musí vyrásť a procesom fotosyntézy vytvoriť dostatok energie na uchovanie v zásobnom koreni, z ktorého následne vyrastá mohutný rozvetvený list pripomínajúci miniatúrny strom (môže vážiť až 100 kilogramov). Dochádza ku kvitnutiu, pričom kvet vydrží len 24 – 36 hodín, kým odumrie. 

Kvitnutie prebieha v dvoch fázach počas dvoch nocí. Počas prvej noci, dochádza k prvej fáze kvitnutia známej ako „ženská“ fáza – vtedy je zápach najintenzívnejší, láka hmyz, ktorý na seba berie peľ rastliny. V „mužskej“ fáze kvitnutia, ktorá nastáva nasledujúcu noc, sa vôňa zmierni a hmyz prechádza na ďalší zmijovec, aby ho opelil – tak dochádza k rozmnožovaniu. Po skončení tejto fázy kvety odumrú a odpadnú.  

Jeho vedecký názov sa prekladá ako „obrí deformovaný penis“

there s a good reason that it s called the corpse flower photo u2
Zdroj: Pixabay

Znie to vymyslene a nemožne, ale je to tak. Vedecký názov rastliny, Amorphophallus titanum, doslova znamená „obrí deformovaný penis“. Je to logické, keď si všimneme jej výrazné súkvetie šuľkovitého tvaru. 

Vo voľnej prírode patrí k ohrozeným rastlinám

Vo voľnej prírode rastie iba v tropických častiach Ázie. Bohužiaľ, tieto oblasti podliehajú masívnemu odlesňovaniu, aby sa vytvorilo miesto pre palmové plantáže. Od mája 2017 bolo zničených až 72% pôvodných dažďových pralesov. V snahe zachrániť túto vzácnu rastlinu ju vyhlásili ako zákonom chránenú. 

Rastlina dosahuje obrovské rozmery 

the plant is enormous photo u1
Zdroj: wikimedia common

Veľkosť kvetu môže vo výnimočných prípadoch dosahovať až 2,4 metra, pričom listy môžu byť ešte väčšie. Do Guinessovej knihy svetových rekordov sa zapísal zmijovec nachádzajúci sa v štáte New Hampshire s veľkosťou 3 metre.

Dokáže narásť až 10 centimetrov za deň

Najrýchlejší rast prebieha v čase pred začiatkom kvitnutia, vtedy môže narásť až 10 centimetrov za jeden jediný deň.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.