Rastliny a zvieratá, ktoré sa vplyvom zmien podmienok postupne vytrácajú. Nebola by škoda prísť o svetlušky, kolibríky či čokoládu?

1325

Keby sme sa nad tým zamysleli, prišli by sme k záveru, že je to práve ľudstvo, ktoré predstavuje najväčšiu hrozbu pre život na planéte. Rok po roku sa vyvíjajú nové náležitosti a technológie, čím sa mení celý svet okolo nás. Nie vždy však k lepšiemu. Nepriaznivým dôsledok zmeny sa týka aj rastlín a zvierat, kde pribúdajú ohrozené druhy.

Poďme sa spolu pozrieť, čo všetko sa vplyvom pokroku z planéty vytráca.

Svetlušky

green-leafed plant
Photo od Tony Phan na Unsplash

Svetlušky sa nám spájajú s príchodom leta, tepla, príjemných večerov, rôznymi výletmi a dobrodružstvami nielen v prírode. Kedysi by ste na svetlušky narazili pomerne bežne, no kvôli znečisteniu je ich biotop narušený, a tak sa ich v prírode vyskytuje podstatne menej ako kedysi, čo je naozaj škoda, pretože aj napriek svojej malej veľkosti sa jedná o hmyz, ktorý dokáže potešiť.

Kolibríky

blue and green bird on top of brown branch during daytime
Photo od Chris Charles na Unsplash

V Amerike sa s nimi stále môžete stretnúť v hojných počtoch, ale aj napriek tomu, že nepatria medzi živočíchy, ktorým by bezprostredne hrozilo vyhynutie, istý pokles je znateľný – Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN) totiž vyhlásila osem druhov kolibríkov za kriticky ohrozené.

Najväčším problémom je dobre známe odlesňovanie.

Kakao

person holding dried beans
Photo od Pablo Merchán Montes na Unsplash

Teraz ste možno zostali úprimne prekvapený, veď sa zdá, že človek narazí na čokoládu na každom kroku, rôzne príchute a variácie. Napriek tomu niektoré z najväčších svetových výrobcov čokolády varovali, že vo veľmi blízkej dobe bude čokolády nedostatok (spotreba kakaa je vyššia ako jeho ponuka).

Okrem tohto problému existuje aj ďalší – plesňové ochorenie, ktoré napáda kakaovníky (v posledných rokoch zničila 30-40% kakaovníkov).

Banány

yellow bananas
Photo od Giorgio Trovato na Unsplash

Keď vojdeme do obchodu s potravinami málokedy sa nám stane, že banány nie sú k dispozícii, avšak väčšina predávaných banánov je jeden druh nazývaný Cavendish, ktorý sa pestuje v teplejších oblastiach zemegule, ako je Latinská Amerika a Karibik.

Podobne ako kakaovníky aj banánovníky sužuje veľmi agresívna huba, na ktorú nezaberajú žiadne dostupné prostriedky či procesy. Preto sa vedci uchyľujú k možnosti vytvárať geneticky modifikovanú plodinu (pritom sa stretajú s mnohými problémami, ako napríklad so zákonmi, ktoré upravujú predaj či kúpu takýchto potravín).

Fretky

Zdroj: wikimedia common

Fretka čiernonohá je jedinou fretkou, ktorej pôvod je Severná Amerika. Kedysi sa na tomto území vyskytovali vo veľkých počtoch, pričom sa na začiatku 20.storočia predpokladalo, že ich v krajine žije viac než 5 miliónov jedincov. Avšak s príchodom 21.storočia a rozvojom poľnohospodárstva, kde sa začali vo veľkom používať otravy pre hlodavcov, aby sa zabránilo škodám na plodinách, hrozí fretkám vyhynutie.

Kaktusy

green cactus plant
Photo od Adrienne Leonard na Unsplash

Kaktusy sú medzi ľuďmi známe pre svoju schopnosť prežiť aj nehostinné podmienky a dokonca aj vykvitnúť a pýšiť sa nádhernými kvetmi. Avšak ani kaktus nedokáže prežiť všetko – vyhynutie mu hrozí hneď z dvoch dôvodov – kvôli stratám biotopu a nezákonnému obchodu. Ich kvety sú totiž naozaj cenené pre zberateľov a tvorcov súkromných zbierok, ktorí sú ochotní zaplatiť naozaj mastné sumy.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre