Rastliny a mikroorganizmy dokážu vyčistiť neporiadok, ktorý produkujú ľudia. Pozrite sa, ako to robia

157

Najlepšou cestou je predchádzať znečisteniu. V našej snahe o budúcnosť bez uhlíka nám biologické riešenia môžu ukázať správny smer.

Zdroj Aldo Hernandez

Bioremediácia je zaujímavá oblasť pre tých, ktorí sa zaujímajú o ekológiu a obnovu prírody. V tomto procese využívame rastliny, baktérie alebo huby na čistenie znečisteného vzduchu, pôdy alebo vody. Mnohé prírodné procesy môžeme použiť na upratovanie našich ekologických neporiadkov.

Ľudský rozvoj často škodí životnému prostrediu, pričom mnohé krajiny a ekosystémy sú vážne poškodené priemyslom a zlým odpadovým hospodárstvom. Dobrou správou je, že bioremediácia môže pomôcť odstrániť alebo znížiť znečistenie a obnoviť poškodené ekosystémy.

Tu sú niektoré príklady bioremediácie, ktoré ukazujú, čo všetko môžu dosiahnuť.

Čistenie vzduchu

Jedným z fascinujúcich príkladov je biologické zachytávanie uhlíka. Projekt v Algolande ukazuje, ako môžeme využiť fotosyntézu na zachytávanie uhlíka priamo v továrňach. Mikroriasy sú sľubné na zachytávanie CO2 a výrobu biopalív, potravín, krmív a iných produktov, ako sú kozmetika a liečivá. Napríklad v britskej elektrárni Drax premieňajú CO2 na potravu pre ryby. Morské riasy sa tiež skúmajú pre ich schopnosť zachytávať uhlík v biorafinériách.

Zdroj CSIRO, CSIRO

Bioremediácia využíva mikroorganizmy na odstránenie znečistenia ovzdušia. Biofiltrácia nahrádza chemické čistenie v mnohých továrňach, kde mikroorganizmy odstraňujú prchavé organické zlúčeniny z priemyselných emisií. Tieto mikroorganizmy premieňajú kontaminanty na oxid uhličitý, vodu alebo soli. Je to jediná, dnes dostupná, biologická metóda na obnovu znečisteného ovzdušia.

Rôzne enzymatické procesy môžu znížiť škodlivé znečisťujúce látky v priemysle. Navyše, objavené enzýmy, ako napríklad tie, ktoré požierajú plasty, môžu pomôcť riešiť iné formy odpadu.

V mestách a priemyselných oblastiach existujú ďalšie biologické riešenia na čistenie vzduchu. Výsadba stromov môže pomôcť zlepšiť kvalitu ovzdušia, ale machy sa ukázali ako účinné pri meraní znečistenia a absorbovaní ťažkých kovov. Niektoré druhy machov majú vyššiu schopnosť akumulovať znečisťujúce látky ako listy stromov.

Machy absorbujú oxidy dusíka, ozón a tuhé častice, ktoré kompenzujú veľké množstvo emisií CO2 ročne. Z tohto dôvodu bola vynájdená „City Tree“ – machový filter, ktorý sa používa ako jemný prachový filter pre mestské prostredie. Používa sa už v rôznych krajinách, vrátane Nórska, Francúzska, Nemecka a ďalších. Jeden „CityTree“ má účinok ekvivalentný 275 stromom, čo znamená, že nielenže absorbuje uhlík, ale aj čistí mestský vzduch od ďalších škodlivých látok. Umiestnenie týchto štruktúr v blízkosti priemyselných zón a v meste pomáha zlepšiť kvalitu vzduchu, ktorý dýchame.

Zdroj Tobias Stonjeck

Čistenie vody

Bioremediácia mikroorganizmami sa stáva populárnou metódou na čistenie znečistenej vody pomocou bioreaktorov. Pôda a podzemná voda môžu byť tiež čistené spôsobom, pri ktorom sa používajú baktérie a huby. Výskum mikrofauny, ako sú háďatká a prvoky, sa zameriava na ich schopnosť pomáhať pri bioremediácii kontaminovanej pôdy.

Voda môže byť čistená pomocou trstinových lôžok a mokraďových systémov. Vegetačné pásy a iné prvky hydrologického manažmentu môžu zabraňovať kontaminácii okolitých ekosystémov od odtoku z tvrdých povrchov, ako sú cesty. Použitie rastlín na čistenie sa nazýva fytoremediácia.

Zdroj Daniel Sinoca

Čistenie pôdy

Niektoré huby môžu pomáhať pri obnove ekosystémov a čistení životného prostredia. Ich použitie na tieto účely sa nazýva mykoremediácia. Bolo zistené, že huby hrajú dôležitú úlohu v procesoch čistenia odpadov pomocou biodegradácie, biosorpcie a biokonverzie.

Rastliny, ktoré majú schopnosť hromadiť toxické látky, sa môžu pestovať na znečistených miestach, aby extrahovali ťažké kovy a iné znečisťujúce látky z pôdy, čo sa nazýva fytoremediácia. Tento proces umožňuje obnoviť pôdu v znečistených oblastiach.

Príroda má neuveriteľnú schopnosť poskytovať riešenia na problémy, ktoré spôsobuje ľudstvo. Biologické riešenia nám otvárajú dvere k nádeji, že dokážeme napraviť škody, ktoré sme spôsobili, a čistiť neporiadok, ktorý sme vytvorili.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre