Viete čítať v reči zvierat? V tomto článku vám vysvetlíme niekoľko situácii, s ktorými sa môžete stretnúť, ak máte domáceho miláčika.

6013

Drvivá väčšina zvierat je naozaj rozkošných, avšak to, že vyzerajú byť nevinné a absolútne priateľské, nemusí byť zakaždým pravda. V každom prípade sa ale zvieratá snažia s nami ľuďmi komunikovať. Vysielajú rôzne signály a varovania, či už súvisiace s ich zdravotným alebo psychickým stavom. Je len na nás či máme záujem všímať si tieto signály a správať sa podľa nich.

Ak by ste však náhodou mali problém niektoré zo signálov identifikovať, tu vám niekoľko z nich v stručnosti predstavíme.

Zívanie psa môže znamenať, že je v strese

brown dog
Photo od Shelley Kim na Unsplash

Ak zívame my ľudia, väčšinou je to z toho dôvodu, že sme unavení alebo máme nedostatok kyslíka, prípadne že je náš organizmus prehriaty. A hoci psy môžu zívať z rovnakých dôvodov, často to znamená niečo úplne iné – a teda, že sú nervózni alebo vystresovaní. Môžete si to všimnúť napríklad, keď sa s vaším psom hráte a po istom čase začne zívať – buď ho hra prestala baviť alebo sa snaží upokojiť.

Psy môžu zívať aj keď idú k veterinárovi. Ak to však robia príliš často a spája sa to s ďalšími signálmi ako sklopené uši či chvost, skúste niečo zmeniť vo vašom prostredí či prístupe.

Nie každá mačka, ktorá vám „ukazuje“ brucho sa chce nechať škrabkať

brown cat lying gray wooden plank
Photo od Jacalyn Beales na Unsplash

Pôsobí to milo a rozkošne, no povedzme si úprimne, ktorý milovník mačiek by odolal? Niekedy je však dobré zostať len pri obdivovaní a užívať si, že nám tým mačka prejavuje dôveru. Začať ich hladkať na tomto, pre nich veľmi citlivom mieste, by totiž mohlo znamenať narušenie dôvery – a za to by vás čakalo niekoľko škrabancov, prípadne odtlačkov zubov.

Psy, ktorí tlačia hlavu oproti stene

Zdroj: flickr.com

Niekomu sa to môže zdať milé, smiešne, niekto si to ani nevšimne alebo to považuje za zvláštne, ale rozhodne sa to ďalej neriešiť. Ak ste to však spozorovali, nemali by ste odkladať návštevu veterinárneho lekára. Toto správanie psa totiž môže naznačovať množstvo rôznych zdravotných problémov vrátane poškodenia nervového systému, metabolických porúch, nádorov, infekcií, otravy olovom či traumy hlavy.

Keď mačka švihá chvostom, zväčša to nebýva dobré znamenie

brown tabby cat on white stairs
Photo od Alexander London na Unsplash

Pes s vrtiacim chvostom dáva najavo nadšenie a priateľskosť, pri mačkách to tak celkom neplatí. Mačka, ktorá je šťastná a spokojná totiž väčšinou drží chvost vzpriamene nahor. Švihaním chvosta máva vo zvyku varovať predtým, než zaútočí. Preto ak spozorujete tento jav, skúste sa radšej vzdialiť a dopriať jej pokoj.

Prílišná vokalizácia papagája môže byť znakom stresu

yellow parakeet on tree string
Photo od David Clode na Unsplash

Mnoho druhov vtákov trávi veľkú časť dňa vydávaním rôznych zvukov – škrípaním, vŕzganím, pískaním alebo čímsi čo pripomína až škrekot. Papagáje, ktoré vedia rozprávať, vám zase budú svojou rečou napĺňať deň. Niekedy to však nemusí byť len znak toho, že sa cítia príjemne, ale naopak. Môžu reagovať na zvuky domácnosti, ktoré im spôsobujú stres. Ak váš papagáj neustále vydáva nejaké zvuky, skúste znížiť bežný hluk v domácnosti, alebo ho nenechávajte osamote či sa ho pokúste nejakým spôsobom zabaviť.

Okrem stresu môže nadmernú vokalizaciu spôsobovať aj odmena v „nesprávny čas“. Je ťažké im odolať a odoprieť sladkosť, niekedy ju však môžu vnímať práve ako odmenu za svoje zvukové prejavy.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre