Pôvodcovia ochorení, ktorí sú odolní voči antibiotikám – predstavujú vážnu hrozbu a nebezpečenstvo.

375

Vďaka medicíne a ľudskému pokroku sa podarilo niektoré ochorenia úplne vymazať z populácie ľudí, čo je samo o sebe neuveriteľné. Naproti tomu existujú ochorenia, ktoré sa nedajú liečiť vôbec, ale čo je možno ešte horšie, sú tu aj také, na ktoré bežná liečba, ktorá by za iných okolností mala byť účinná, účinná nie je – bavíme sa o ochoreniach, ktorých pôvodcovia sú rezistentní voči antibiotikám. Ak vám to neznie ako vážny problém, potom vás ubezpečujeme, že to problém je. Kvôli tomu sa totiž tieto ochorenia môžu rozšíriť až vytvoriť epidémie. 

Prečo vlastne táto antibiotická rezistencia vzniká? Jedným z dôvodom je nadmerné predpisovanie širokospektrálnych antibiotík, preto by bola oveľa ideálnejšia cielená terapia s použitím ATB len v nutných prípadoch. 

Pozrime sa na to, na aké ochorenia bežné antibiotiká nezaberú a aký je iný možný a účinný spôsob terapie.

Clostridium difficile 

clostridium difficile diseases and medical conditions photo 1
Zdroj: wikimedia common

Medzi typické príznaky ochorenia patria – hnačka, horúčka, strata chuti do jedla, nevoľnosť, bolesť brucha

Možnosť liečby – Antibiotiká ako metronidazol, vankomycín alebo fidaxomicín

C. difficile spôsobuje bakteriálne ochorenie, ktoré môže viesť až ku kolitíde – k podráždeniu a zápalu hrubého čreva. Clostridie sa následne vylučujú trusom, a tak sa môžu prenášať kontaminovanými rukami a kontaktom (či už cez ústa, oči). Náchylnejší sú starší ľudia a ľudia, ktorí už nejaké ATB užívajú. Avšak štúdie ukazujú, že na niektoré kmene Clostridium difficile sú ATB len málo účinné a tie predstavujú pre chorého veľké nebezpečenstvo. Ochorenie totiž môže skončiť aj smrťou.

Enterobacteriaceae rezistentné na karbapeném

carbapenem resistant enterobacteriaceae photo u3
Zdroj: wikimedia common

Medzi typické príznaky ochorenia patria –  horúčka, slabosť, zrýchlený pulz, bolesť na hrudi 

Možnosť liečby – odvodnenie, niektoré antibiotiká

Enterobacteriaceae rezistentné na karbapeném zahŕňajú ochorenia, ktoré sú spôsobené napríklad aj baktériou E.coli. Je naozaj len málo možností, ktoré sa na liečbu dajú použiť. Ide o veľký problém, keďže sa uvádza, že až 50% nakazených čaká smrť! Problémom je aj to, že dané ochorenie môže mať latentný a teda skrytý priebeh – to znamená, že príznaky nevidíme, ale pôvodca sa v organizme nepretržite množí. Patogény sa šíria medzi ľuďmi, veľmi často napríklad v prostredí nemocnice. 

Campylobacter odolný voči liekom

drug resistant campylobacter photo u1
Zdroj: wikimedia common

Medzi typické príznaky ochorenia patria – hnačka, horúčka, kŕče v bruchu, dočasná paralýza, nevoľnosť, vracanie

Možnosť liečby – Makrolidy

Ochorenie spôsobené Campylobacterom býva závažné aj napriek tomu, že prvotné príznaky sa podobajú príznakom pri chrípke, preto ich človek častokrát podcení, čo je veľký problém. Tiež tu platí, že ATB na novovzniknuté kmene nezaberajú. Človek sa môže nakaziť kontaktom s nakazeným zvieraťom, alebo konzumáciou surového kuracieho mäsa. V rámci terapie sa stále používajú makrolidy, ale sú stále menej a menej úspešné. Ročne sa touto baktériou nakazí až 300 tisíc ľudí.

Enterococcus rezistentný na vankomycín

vancomycin resistant enterococcus photo u1
Zdroj: wikimedia common

Medzi typické príznaky ochorenia patria – infekcia močových ciest a s tým spojené časté močenie, pálenie a rezanie pri močení, horúčka, nechutenstvo 

Možnosť liečby – ATB okrem vankomycínu

Enterokoky sa prirodzene vyskytujú v tráviacom trakte i v orgánoch pohlavného systému, máme ich všetci a za bežných podmienok nie sú nijako zvlášť patogénne. Avšak, ak dôjde k narušeniu ich rovnováhy môžu spôsobiť infekciu. Potom nastáva boj o život, keďže voči vankomycínu sú rezistentné. Ročne zomrie v dôsledku ochorenia, ktoré vyvolali 10% ľudí. Najväčšiu pravdepodobnosť infekcie, majú ľudia po operáciách, s oslabeným imunitným systémom, alebo ľudia, ktorí majú zavedený katéter (v močovom systéme, alebo kanylu v krvnom systéme). 

Staphylococcus aureus rezistentný na meticilín

staph infection photo u1
Zdroj: wikimedia common

Medzi typické príznaky ochorenia patria – sepsa, zápal pľúc, infekcia krvného obehu

Možnosť liečby – drenáž, vankomycín, iné antibiotiká

Staphylococcus aureus je absolútne bežná baktéria, ktorá sa vyskytuje na povrchu tela u drvivej väčšiny ľudí. Ak však dôjde k poraneniu kože, alebo je imunitný systém jedinca oslabený dokáže spôsobiť veľmi nepríjemné ochorenie s celou škálou symptómov. Ak nedôjde včas k liečbe, môže sa to skončiť aj smrťou, pričom platí, že Staphylococcus aureus rezistentný na meticilín (MRSA) je extrémne smrteľný kmeň, ktorý je odolný voči antibiotikám a ročne zabíja viac ako 11 000 ľudí. MRSA sa vyskytuje čoraz častejšie a preto sa vydávajú varovania. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.