Veľkosť mozgu, kvalita zraku či odolnosť voči chladu – poďme sa pozrieť na biologické rozdiely medzi mužmi a ženami.

3173

Muži a ženy sa medzi sebou líšia naozaj v mnohom, až by človek mohol povedať, že len málo čo majú spoločné – to by však väčšmi mohlo platiť po stránky psychickej, duševnej, čo sa týka ľudských tiel až tak odlišní nie sme. Aspoň nie v tom podstatnom, predsa sa ale nájde niekoľko odlišností. Biológia je totiž jedna úžasná a nevyspytateľná veda, ktorá rada prekvapuje.

Poďme sa objektívne pozrieť na to, v čom vynikajú ženy a v čom zase muži. Biologické rozdiely medzi mužmi a ženami, tu sú:

Klitoris žien sa s vekom zväčšuje, v prípade penisu mužov to však tak nie je

Mužský pohlavný úd prestáva rásť približne vo veku od 13 do 18 rokov, kdežto klitoris pokračuje v raste ďalej. Udáva sa, že ženy po tridsiatke môžu mať až 4x väčší klitoris v porovnaní s rannou pubertou. Súvisí to jednak s hormónmi, ale i nástupom sexuálnej aktivity.

Muži menej trpia na nedostatok spánku, prípadne ho zvládajú lepšie

woman in black button up shirt
Photo od Debashis RC Biswas na Unsplash

Je jasné, že nikto nemá rád ten pocit, kedy sa cíti nevyspatý, no štúdie ukazujú, že ženy v porovnaní s mužmi mávajú spánkový deficit častejšie. Tým sú ženy vystavené vyššiemu riziku vysokého krvného tlaku, cukrovky, srdcových chorôb a depresie. Dôvody sú nejasné, no vedci si myslia, že za to môžu hormóny.

Muži majú väčší mozog

Muži sú v priemere väčší ako ženy, čo znamená, že aj ich mozog je v priemere väčší (v skutočnosti asi o 10 %). To však poukazuje len na kvantitu, nie nutne kvalitu. Pravdou je, že ženy i muži vynikajú v rôznych oblastiach. Ženy získavajú svoje vynikajúce jazykové schopnosti z frontálnej a temporálnej kôry, zatiaľ čo muži majú dobré priestorové schopnosti vďaka aktívnejšiemu ľavému hipokampu.

Ženy majú viac chuťových pohárikov

woman showing tongue
Photo od Hayes Potter na Unsplash

Ženy majú nielen lepší čuch a zrak ( aspoň čo sa týka rozlišovania farieb a ich mnohých odtieňov), ale majú i viac chuťových pohárikov, čo znamená, že dokážu presnejšie identifikovať rôzne chute, a tým pádom si môžu jedlo ešte väčšmi vychutnať. Dalo by sa teda predpokladať, že by mohli byť i lepšími kuchárkami v porovnaní s mužmi.

Ženy majú lepší čuch

Nevie sa presne prečo je tomu tak, no platí, že ženy sa rodia s väčším množstvom čuchových buniek ako muži ( až o 43 % viac). Vedci sa domnievajú, že to môže mať istú súvislosť s reprodukciou (napríklad pri začiatkoch evolúcie človeka mohlo byť dôležité na základe pachu spoznať príbuzného jedinca a vyhnúť sa styku s ním a následným mutáciam).

Muži lepšie zvládajú chlad

person holding clear ice
Photo od Martina Vitáková na Unsplash

Priemerná telesná teplota ženy je o niečo vyššia ako u muža, ale ruky a nohy žien sú v priemere oveľa chladnejšie. Prečo je tomu tak? Existuje teória, ktorá hovorí, že viscerálny tuk (ktorého majú ženy viac) udržiava ich orgány (hlavne tie reprodukčné v snahe zachovania druhu) v teple, no na úkor koncových častí tela – ako napríklad chodidlá, ruky, nos či uši. U mužov sa tento fenomén nevyskytuje tak často.

Ženy lepšie rozpoznávajú farby

Nie je to len taká fáma či humor, ktorý sa šíri medzi ľuďmi. Naozaj to platí a je to i vedecky dokázané. Ženy skrátka dokážu rozpoznať a hlavne odlíšiť desiatky odtieňov farby, kdežto pre mužov to stále bude jedna a tá istá farba. Možno za tým takisto stojí evolúcia. Zatiaľ čo muži boli na love, ženy zbierali rôzne plody – vtedy mohlo byť rozlíšenie i dvoch zdanlivo podobných farieb plodov priepasťou medzi životom a smrťou.

Muži majú väčšie srdce, no pomalší tep

orange heart decor
Photo od Robina Weermeijer na Unsplash

Tak ako v prípade mozgu je to tak i so srdcom mužov a žien. Muži majú väčšie srdce, ktoré dokáže v rámci jedného srdcového cyklu vytlačiť väčší objem krvi, a teda v pokoji nemusí biť až tak rýchlo. Udáva sa, že priemerný tep u žien by mal byť 78 úderov za minútu, kdežto u mužov 70. Veľkosť srdca však nemá vplyv na jeho zdravie a vo všeobecnosti platí, že muži častejšie trpia na kardiovaskulárne ochorenia ako ženy.

Muži a ženy spracovávajú alkohol

Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť ochorenia pečene v dôsledku nadmerného príjmu alkoholu alebo akútneho poškodenia pečene v dôsledku požitia liekov ako muži.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre