Kam siahajú vaše vedomosti o tučniakoch? Vedeli ste o ich rozkošnom objímaní či bozkávaní?

1285

Málo sa o nich hovorí, a tak im len málokto venuje pozornosť. A predsa sú to veľmi pozoruhodné tvory. Roztomilejšie ako by sme si možno mysleli, a to ste ešte nevideli ich mláďatá! Malé sivé guličky. Niet sa čo čudovať, že im bolo dopriate prežiť aj 600 miliónov rokov spolu s rôznymi nehostinnými podmienkami, ktoré sa spájali s dobou ľadovou.

Aby sme sa však len nerozplývali nad ich rozkošnosťou, poďme si o nich povedať niečo viac. Nudiť sa rozhodne nebudete a po prečítaní článku ich budete mať ešte radšej.

Tučniaky strávia celé hodiny úpravou svojho peria

Zdroj: wikimedia common

Nepochybne by to niekomu prišlo únavné a zbytočné, ale tučniaky si na tom dávajú extrémne záležať. Ich perie musí byť zakaždým vyčistené, uhladené a potreté mazom, ktorý ich chráni pred prenikaním vody pod perie.

Svoju náklonnosť vyjadrujú spevom, ktorý je jedinečný

white and black penguin on snow covered ground during daytime
Photo od Cornelius Ventures na Unsplash

Hovorí sa, že hudba spája a zbližuje, je akousi ozvenou lásky. Preto ju využívajú aj tučniaky, niet teda pochýb o tom, že sú to nadmieru romantické druhy. Ak sa samcovi zapáči samička vydáva zvuky podobné spevu, čím jej prejavuje svoju náklonnosť. Ak mu samička „spev“ opätuje, je to znak, že sú spriaznenými dušami. Ich piesne sú jedinečné, asi ako odtlačky prstov u ľudí.

Náklonnosť samice sa snažia získať dokonalým kameňom

penguins on white sand during daytime
Photo od Josh Withers na Unsplash

Počas obdobia párenia sa samce tučniakov snažia nájsť dokonalý kamienok, ktorý darujú samici, ktorá sa im páči. Ak ho samica prijme, je to akoby povedala „áno“ a spoločne uzavrú pomyselné manželstvo.

Samce tučniakov cisárskych sa 65 dní bez prestania starajú o vajíčka, z ktorých sa má vyliahnuť ich potomstvo

Zdroj: wikimedia common

Existuje mnoho oddaných otcov, medzi ľuďmi, ale i v ríši zvierat, no tučniaky sú v tomto naozaj obdivuhodné. Samce sa starajú o vajíčka, ktoré samica nakladenie, celých 65 dní! Vajíčko si uložia na chodidlá a pričupia sa tak, aby ho prikryli perím. Následne takto celý čas stoja a udržiavajú vajíčko v teple, nehľadiac na to, aké počasie sužuje ich.

Objímajú sa

Zdroj: wikimedia common

Aj pri tučniakoch platí, že každý z nich má svoju vlastnú osobnosť, niektoré ich črty sa ale až nápadne podobajú tým ľudským. Napríklad to, že sa radi vzájomne objímajú. Či už ako pár, prípadne rodičia svojho potomka. Vidieť niečo podobné, človeka naozaj zahreje pri srdci a zlepší mu náladu. Taktiež platí, že počas extrémnych búrok tučniaky praktizujú skupinové objatie, pri ktorom si vytvoria až také množstvo tepla, že aby sa schladili prijímajú sneh.

Bozkávajú sa

Zdroj: wikimedia common

Asi každý z nás videl tučniaka aspoň na fotografii, majú pomerne dlhý zobák a tak je ťažké si predstaviť ako by sa mohli bozkávať. Napriek tomu vynašli svojský spôsob, čo im naozaj slúži ku cti. Takže okrem objatia si vedia lásku vyjadriť aj bozkom, nie je nádherné?

Kolónie tučniakov môžu byť tvorené väčším počtom ako je počet obyvateľov niektorých krajín

penguins on white sand beach during daytime
Photo od Tam Minton na Unsplash

Najväčšia populácia spoločne žijúcich tučniakov sa nachádza na ostrove známom ako South Sandwich Island a nájsť tu môžeme viac ako 2 milióny tučniakov, čo je väčší počet ako je veľkosť populácie ľudí v Grónsku, na Arube a na Kajmanských ostrovoch dohromady!

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre