Rozširovanie púšte – dezertifikáciou je ohrozená takmer polovica sveta

170

Dezertifikácia je typ degradácie pôdy, kedy suché oblasti postupne strácajú svoju produktivitu a zdroje vody, čím sa stávajú viac podobnými púšti. Nemusí to nutne znamenať, že sa tieto oblasti zmenia na púšť, ale ich pôda sa stáva menej úrodnou a dochádza k poklesu povrchovej aj podzemnej vody. Klimatická púšť vzniká, keď sa všetky ročné zrážky vyparia. Suché oblasti vyparia až 65% zrážok. Ak je dezertifikácia závažná a trvalá, môže ovplyvniť aj klímu regiónu.

Zdroj Halima Bouchouicha

Dezertifikáciu možno zvrátiť, ak sa rieši včas a nie je príliš závažná. Keď je však pokročilá, obnova je veľmi ťažká a nákladná. Je to globálny problém, o ktorom sa hovorí málo, možno preto, že slovo „púšť“ je trochu zavádzajúce. Suché oblasti pokrývajú asi 46 % zemskej pevniny. To znamená, že takmer polovica sveta je ohrozená dezertifikáciou a jej negatívnymi vplyvmi: neúrodnou pôdou, stratou vegetácie, divokej prírody a biodiverzity.

Čo spôsobuje dezertifikáciu?

Dezertifikáciu spôsobujú prírodné udalosti, ako suchá, požiare a ľudská činnosť. Napríklad zlé hospodárenie s pôdou a globálne otepľovanie.

Odlesňovanie

Odlesňovanie, teda trvalé odstránenie stromov a flóry, spôsobuje oteplenie a vysušenie pôdy, pretože chýba evapotranspirácia, ktorá ochladzuje vzduch. Bez stromov, ktorých korene spevňujú pôdu, je zem vystavená väčšiemu riziku erózie dažďom a vetrom.

Erózia pôdy

Erózia pôdy odnáša ornicu bohatú na živiny, čo zanecháva neúrodný prach a piesok, ktorý horšuje zadržiavanie vody. Premena lesov a lúk na poľnohospodársku pôdu je hlavným zdrojom erózie. Globálne dochádza k degradácii pôdy rýchlejšie, než sa stíha obnovovať.

Zdroj Kristine Cinate

Nadmerné spásanie hospodárskych zvierat

Nadmerné spásanie vedie k dezertifikácii, pretože trávy a kríky nemajú čas dorásť. Zvieratá často vyžerú rastliny až ku koreňom, čo bráni ich rastu. Výsledkom sú holé plochy náchylné na vysychanie a eróziu.

Zlé poľnohospodárske postupy

Zlé poľnohospodárske praktiky, ako nadmerná kultivácia a monokultúry, vyčerpávajú živiny v pôde. Časté alebo hlboké oranie pôdu zhutňuje a vysušuje.

Sucho

Dlhé suchá spôsobujú dezertifikáciu nedostatkom vody a zvýšenou eróziou. Keď rastliny odumierajú, odhalená pôda eroduje vetrom a po návrate dažďov aj vodou.

Požiare

Veľké lesné požiare prispievajú k dezertifikácii tým, že ničia rastliny, znižujú vlhkosť pôdy a zvyšujú jej eróziu. Umožňujú tiež inváziu nepôvodných rastlín, ktoré znižujú biodiverzitu. Invázne rastliny sú desaťkrát hojnejšie na spálenej pôde ako na nespálenej.

Zdroj Matt Howard

Klimatické zmeny

Zvýšené teploty stresujú rastliny a zhoršujú extrémne počasie, ako sú suchá a záplavy, čo vedie k erózii. Okrem toho vyššie teploty zrýchľujú rozklad organických látok v pôde, čo znižuje jej živiny.

Kde prebieha rozširovanie púšte?

Severné Afrika, juhovýchodná Ázia, Austrália a Latinská Amerika sú hlavné oblasti, kde sa dezertifikácia zhoršuje. Afrika a Ázia sú najviac ohrozené, pretože väčšina ich krajín má suché podnebie. Dokonca 60% svetových suchých oblastí sa nachádza práve na týchto kontinentoch.

Globálny vplyv dezertifikácie

Dezertifikácia zvyšuje chudobu a hlad a prináša núdzové migrácie ľudí. Zhoršuje tiež ich zdravie v dôsledku prachových búrok, ktoré môžu spôsobiť ochorenia dýchacích ciest a problémy so srdcom. Pričom ohrozené sú aj rastliny a zvieratá, pretože ich biotopy sa strácajú. Mongolská step má teraz problémy s degradáciou kvôli prebytku hospodárskych zvierat.

Zdroj Tengis Galamez

Čo môžeme urobiť?

Dôležitým spôsobom, ako zastaviť šírenie púští, je udržateľné hospodárenie s pôdou. Pomocou vzdelávania odborníkov a poľnohospodárov sa môže predchádzať prehnanému využívaniu pôdnych zdrojov. Ďalšie riešenia zahŕňajú rotáciu pasienkov hospodárskych zvierat a výsadbu stromov na ochranu pred vetrom. V Afrike napríklad vybudovali takmer 8 000 kilometrov dlhú vegetačnú stenu, ktorá bráni šíreniu Sahary. Tento projekt už vytvoril tisíce pracovných miest a obnovil desiatky miliónov hektárov degradovanej pôdy.

Zvýšenie povedomia o tejto téme je kľúčové. Svetový deň dezertifikácie a sucha, ktorý sa oslavuje každý rok 17. júna pod záštitou OSN, je dobrým začiatkom, ako šíriť tieto informácie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre