Ruská púšť zvaná Kostroma

1703
russian village fotografia
Foto od chrisbulle

Medzi rokmi 2008 a 2014 zostalo v ruskej oblasti Kostroma opustených vyše 200 dedín. Momentálne v zalesnenej oblasti severovýchodne od Moskvy žije iba 660 000 obyvateľov na rozlohe 23 000 kilometrov štvorcových. Tretina obcí tejto oblasti je prázdna a obyvatelia, ktorí tam stále žijú, nazývajú túto oblasť púšťou.

Vymierajúce dediny sa stali celonárodným fenoménom Ruska. Faktory ako vysoká nezamestnanosť a nedostatok verejných služieb prinútili 20 000 dedín k zániku.

,,Ako obyvatelia Petrohradu, ktorý je druhým najväčším ruským mestom, nevieme o tom, čo sa deje na ruskom vidieku. Preto sme sa rozhodli, že sa vydáme do oblasti Kostroma a navštívime ľudí, ktorí tam stále žijú.“

,,Cestovali sme hlavne stopom alebo pešo. Keďže je v týchto dedinách veľmi zložité chytiť signál, nemohli sme nikoho kontaktovať, a tak sme sa spoliehali iba na naše šťastie. V Petrohrade sme spoznali obyvateľa jednej z nich, Lehu, ktorý nás ochotne pozval k nemu a vysvetlil nám aj podrobné inštrukcie polohy. Keď sme sa snažili stretnúť s Lehu v júli, tak sme ho doma nenašli. Vrátili sme sa v auguste a spiac tri noci v opustených domoch sme sa konečne dočkali stretnutia s miestnym.“

,,Skúsenosť žiť ich život v nás vytvorila dojem, že sa ruská vláda nezaujíma o to aby im nejakým spôsobom zlepšila život, naopak ich núti sa presťahovať. Ľudia, ktorí tu žijú sú jednoduchí, pracovití a veľmi priateľskí. Poskytli nám nocľah, nakŕmili nás a rozprávali nám aj o ich živote,“ tvrdia autori pôvodného článku Liza Zhakova a Dima Zharov.

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre