Muž, ktorý ako prvý prebehol celú Afriku. Vyčerpanosť, lúpež aj únos – to všetko pre charitu.

1324

Britský vytrvalostný bežec Russell Cook dokončil svoj 16 000 km beh pozdĺž západnej časti Afriky.

Cook vyrazil 22. apríla 2023 zo Strelkového mysu (Cape Agulhas) v Juhoafrickej republike. Niekoľko tisícovú trasu dokončil takmer o rok neskôr, 7. apríla 2024 na najsevernejšom bode pevninskej Afriky v Ras Angela v Tunisku.

Russell Cook je skutočným hrdinom s neuveriteľným príbehom. Odhodlanie a vytrvalosť formovali jeho cestu cez nekonečné savany, husté pralesy a divoké rieky Afriky. Cookova výprava však nemala len osobný charakter. Jej cieľom bolo zdvihnúť povedomie o ochrane prírody a podporiť charitatívne úsilie a pomoc africkým komunitám.

Únos, ukradnuté víza a podlomené zdravie

Na dlhú púť po neznámom území sa Cook vydal z južného cípu Afriky. Počas cesty musel čeliť niekoľkým prekážkam, vrátane divokých zvierat, extrémnym podmienkam a nedostatku zdrojov.

Cook na dobrodružnej ceste spolu so svojím tímom zažil ozbrojenú lúpež v Angole, kde prišli takmer o všetko. Telefóny, fotoaparáty, hotovosť, pasy a víza boli preč. Navyše v Kongu sa stal obeťou únosu a jeho zdravie podstúpilo obrovskú výzvu. Po dvesto dňoch, na radu nigérijnských lekárov, znížil svoj denný objem nabehaných kilometrov.

Napriek ťažkostiam však Russell Cook pokračoval ďalej. Problémy so vstupom do Alžírska vyriešil príspevok na sociálnej sieti X. Potom, čo ho videlo okolo 11 miliónov ľudí, alžírska ambasáda vo Veľkej Británii oznámila, že Cook dostane do krajiny zdvorilostné vízum.

Fyzická a mentálna odolnosť Russella Cooka

Úžasná fyzická a mentálna odolnosť pomohli Cookovi prekonať obrovské vzdialenosti a dosiahnuť cieľ v priebehu jedného roka.

V predvečer poslednej etapy povedal pre britskú spravodajskú stanicu Sky News:

„Je dosť ťažké to vyjadriť slovami: 352 dní na cestách, dlhý čas bez toho, aby som videl svoju rodinu, moju priateľku, moje telo je vo veľkých bolestiach, ale ešte jeden deň, nechystám sa sťažovať.“

‘I’m a little bit tired’: Briton becomes first person to run the length of Africa | Africa | The Guardian

Russel Cook počas 352 dní prebehol celkom 16 krajín a 16 000 km. 27-ročný vytrvalec z Worthingu v západnom Sussexe preťal cieľovú rovinu v nedeľu popoludní v Tunisku. Zabehol vzdialenosť približne 376 maratónov.

V každej jednej krajine, kde sme boli, sme stretli neuveriteľných ľudí, ktorí nás privítali s láskou. Ľudský duch je krásna vec.“

‘I’m a little bit tired’: Briton becomes first person to run the length of Africa | Africa | The Guardian

Podpora The Running Charity

Behom roka sa mu podarilo vyzbierať 600 tisíc libier (viac ako 700 tisíc eur), ktoré plánuje rozdeliť medzi organizácie The Running Charity a Sandblast. The Running Charity sa zameriava na duševné zdravie mladých ľudí bez domova a Sandblast podporuje povedomie o obyvateľoch Saharawi.

Alex Eagle, priateľ a spoluzakladateľ Running Charity, kde Cook pracoval ako dobrodružný tréner, po oznámení nápadu povedal, „Samozrejme, že to bolo zvláštne, ale my všetci sme si mysleli, že to dokáže.“ Cook prekonal veľké veci podobne ako veľa mladých ľudí, s ktorými organizácia pracuje. Napriek nástrahám neznámej cesty bol Cook podľa slov Eagla vždy pozitívny, o krok v pred a vďačný za túto skúsenosť a ľudí, ktorých na ceste stretol.

Charita plánuje po jeho návrate skupinový beh. Cook tiež pobeží Londýnsky maratón s mladými ľuďmi z charity.

Russell Cook a jeho motivujúca myšlienka

Predtým, ako sa Cook pustil do svojej výzvy povedal, že je úplne obyčajný chlap, tak ako všetci ostatní.

„Ak to dokážem, dúfajme, ľudia si to môžu uplatniť vo svojich životoch akýmkoľvek spôsobom. Pre väčšinu z nich to nebude beh naprieč Afrikou, ale môže to vyzerať ako trochu väčšie úsilie nasledovať svoje sny.“

‘I’m a little bit tired’: Briton becomes first person to run the length of Africa | Africa | The Guardian

Cooková cesta obletela sociálne siete, kde zdokumentoval svoju odyseu. Príspevky, ktoré zdieľal na instagrame, YouTube a sociálnej sieti X si vyslúžili milióny videní.

Vo veľkých výzvach nie je nováčikom. Má za sebou beh z Istanbulu do Londýna, ale aj svetový rekord v maratóne pri ťahaní auta za 9 hodín a 56 minút.

Na konci sa Russell Cook zaslúžene ponoril do mora a povedal: „Som trochu unavený“. Úžasnú cestu oslávil v tuniskom hoteli Bizerte s pohárom daiquiris v ruke.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre