O tejto žene sa hovorí ako o ďalšom Einsteinovi: Zoznámte sa so Sabrinou Pasterski

644

Sabrina Pasterski je americká teoretická fyzička, ktorá sa zaoberá vysokoenergetickou fyzikou. Jej meno sa spája s takými osobnosťami ako Albert Einstein alebo Stephen Hawking, a to vďaka jej úžasným úspechom v mladom veku. 

Raný život a vzdelanie

Sabrina Pasterski sa narodila 3. júna 1993 v Chicagu, Illinois, do rodiny kubánsko-amerických prisťahovalcov. Jej otec, ktorý je právnikom a elektrickým inžinierom, ju podporoval v jej snahách. Už od detstva prejavovala záujem o leteckú techniku a fyziku. 

V roku 2006, keď mala len 12 rokov, začala stavať svoje vlastné lietadlo v garáži svojho otca. Na tomto projekte pracovala rok a pol a dokončila ho v roku 2007. Potom ho rozobrala, natrela a prepravila na letisko KARR, kde ho certifikovali ako letuschopné lietadlo. Natočila o tom aj video na svoj YouTube kanál PhysicsGirl.

IMG 5574
Zdroj: YouTube

Štúdium na Harvarde

Po ukončení štúdia na MIT pokračovala Sabrina v doktorandskom programe na Harvarde, kde pracovala pod vedením Andrewa Stromingera. Jej skorá práca viedla k objavu „spin memory effect“, ktorý by sa mohol použiť na detekciu alebo overenie celkových účinkov gravitačných vĺn. V roku 2015 napísala samostatný článok. Tento článok citoval Stephen Hawking vo svojej práci z roku 2016. 

Sabrina získala doktorát z fyziky z Harvardu v máji 2019. Jej dizertačná práca sa nazývala „Implications of Superrotations“ a zaoberala sa otázkami kvantovej gravitácie a čiernej diery. 

IMG 5577
Zdroj: YouTube

Kto je teraz Sabrina Pasterski?

Sabrina je považovaná za jednu z najtalentovanejších a najperspektívnejších fyzikov svojej generácie. Jej meno sa spomína v rovnakom duchu ako Albert Einstein alebo Stephen Hawking, a to nielen pre jej vynikajúce akademické výsledky, ale aj pre jej originálny a kreatívny prístup k problémom vysokoenergetickej fyziky. 

Momentálne pracuje na projekte s inými vedcami, ktorý sa volá Simons Collaboration on Celestial Holography. Tento projekt sa snaží pochopiť, ako sa dá popísať vesmír pomocou hologramu.

Sabrina je tiež veľmi skromná a nenápadná osoba, ktorá sa vyhýba sociálnym médiám a zbytočnej publicite. Nezaujíma ju peniaze, sláva ani osobný život. Jej jedinou vášňou je fyzika a jej jediným cieľom je prispieť k vedeckému pokroku. 

IMG 5576
Zdroj: YouTube

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.