Saudská Arábia otvorila prvé kino po 40-ročnom zákaze a chce vytvoriť miernejší islam

431

Saudská Arábia práve otvorila svoje prvé kino po 40-ročnom zákaze – a ich prvé premietanie bolo dostupné nie len mužom, ale aj ženám. Kino otvorili včera v hlavnom meste Rijád. A túto novú kultúrnu revolúciu odštartovali v kráľovstve tým, že premietli Marvelov hit – Čierného pantera.

Bez názvu 26
Photo by youtube

Na oslavu medzníkového podujatia bolo divadlo naplnené najuznávanejšími predstaviteľmi a ikonami krajiny, ako sú predstavitelia vlády, ministri, diplomati a tiež celebrity.

„Je skvelé pozerať sa na superhrdinu, ktorý bojuje za svoje kráľovstvo, v obklopení nie len mužov, ale aj žien, zatiaľ čo otázky rasy a kolonializmu boli riešené“, povedal 27-ročný politológ ABC News. „A to všetko v Rijáde.“

Zrušený zákaz je len súčasťou úsilia korunného princa Mohammeda bin Salmana o vytvorenie „otvorenejšieho a miernejšieho islamu“ pre túto krajinu. Okrem otvárania takýchto kín pre mužov a ženy prijala krajina aj legislatívu, ktorá umožňuje ženám navštevovať športové hry, šoférovať autá, voliť, viesť kanceláriu a pracovať v zdravotníctve a školstve bez povolenia muža.

999
Photo by youtube

Saudská vláda, ktorá už do roku 2030 plánuje pridať ďalších 350 kín s 2 500 obrazovkami, dúfa, že takéto investície do kultúry pomôžu krajine a ekonomike vymaniť sa z obrovskej závislosti na rope.

„Obnova kín pomôže podporiť miestne hospodárstvo zvyšovaním výdavkov domácností na zábavu a podporou vytvárania pracovných miest v kráľovstve,“ uviedol vo vyhlásení minister kultúry a informácií Awwad Alawwad.

Zdroj: goodnewsnetwork

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.