Šokujúco sexistické zákony po celom svete zamerané na potláčanie práv žien

688

Boj a presadzovanie rodovej rovnosti je vo svete stále aktuálne. Napriek tomu sa nájdu krajiny, ktoré na to príliš nedbajú a ženy sú v nich obmedzované a utláčané. Jednoducho je pred nami ešte stále dlhá cesta, kým bude rodová rovnosť dosiahnutá vo všetkých krajinách, dokonca je otázne, či k tomu vôbec niekedy príde. 

Nás zaujímali tie najsexistickejšie zákony, ktoré obmedzujú práva žien. Chceli sme vám ich priniesť, nie len pre zaujímavosť, ale aj vo viere, že vzdelávanie je dôležitým krokom pre dosiahnutie spravodlivosti vo svete najmä pre ženy. Už je to príliš dlhá doba, čo sú podceňované. 

Slobodná žena mladšia ako 30 rokov má vstup do hotela v Katare zakázaný 

women's white long-sleeved shirt and black skirt
Photo od Nagesh Badu na Unsplash

Nie je však pravda, že by Katar práva žien nebral vôbec do úvahy – napríklad v roku 2020 podnikol kroky na posilnenie postavenia žien, zrušením obmedzenia, podľa ktorého potrebovali ženy k získaniu vodičského preukazu povolenie mužského opatrovníka. Stále tu však pretrvávajú isté kruté pravidlá. 

Nielenže sa ženy nemôžu sami registrovať, oni nemôžu ani len sami cestovať, nie bez povolenia. V niektorých krajinách si totiž muži uzurpovali právo diktovať ženám v mnohých aspektoch. 

V Minnesote si násilník môže nárokovať rodičovské práva na dieťa 

man in black shirt sitting beside woman in white shirt
Photo od Saúl Bucio na Unsplash

Ženy ťahajú za kratší koniec v mnohých veľmi citlivých oblastiach ktoré sa ich až bytostne dotýkajú. Hlavne sa to týka násilia, rôznych sexuálnych útokov, obťažovania a zneužívania. 

V Amerike je až alarmujúco vysoké číslo tehotenstiev následkom znásilnenia (pohybuje sa to v rozmedzí 17 000 až 32 000 tehotenstiev za rok). Hoci sa zdá, že násilník by nemal mať na dieťa žiadne právo, v niektorých krajinách to tak bohužiaľ nie je (súdy jednoducho vyžadujú „jasné a presvedčivé“ dôkazy“, ktoré dokazujú, že dieťa bolo počaté znásilnením). 

Ženy v Rusku nemôžu vykonávať hocijaké zamestnanie, cieľom je ochrániť ich plodnosť 

woman in black jacket standing near white airplane
Photo od Max Titov na Unsplash

V Rusku je dokonca vypracovaný komplexný zoznam zamestnaní, ktoré ženy nesmú vykonávať – príkladom je práca vo vlaku na mieste rušňovodiča, vodiča nákladných vozidiel alebo na lodi. Od roku 2019 je na tomto zozname už len 100 pracovných miest. Tiež sem patrí práca vo výrobe, chemickom priemysle alebo pri ťažbe uhlia.

Mesto v Indonézii zakázalo ženám sedieť na motorke

two people riding a motorcycle in the road
Photo od Luther.M.E. Bottrill na Unsplash

Jedná sa o mesto Lhokseumawe, ktoré sa nachádza na ostrove Sumatra. Možno doteraz nebolo pre vás až také známe, ale teraz sa vám určite vryje do pamäte – ženám je tu totiž zakázané sedieť na motorke obkročmo alebo držať sa vodiča motocyklu okolo trupu.  

Pre ženy v Eswatini je nezákonné nosiť „nemorálne“ oblečenie

swazi woman
Zdroj: shutterstock

V roku 2012 vláda Eswatini (kedysi známa ako Svazijsko) oznámila, že ženám, ktoré budú mať na sebe minisukňu alebo krátke tričko či košeľu hrozí zatknutie. Údajne to malo byť z dôvodu, že takéto oblečenie je príliš vyzývavé a „nabáda“ mužov k znásilneniu.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.