10 šialených vecí, ktoré sa stanú, keď si dáte príliš veľa jednej veci

766

Ako sa hovorí, všetkého s mierou. Čo však robiť, keď sa rozhodnete zahodiť opatrnosť do vetra a na celú tú striedmosť zabudnete? Ukázalo sa, že toto príslovie má svoj dôvod a že keď ho úplne ignorujete a začnete konzumovať bez rozmyslu, môžu sa s vaším telom a mysľou diať zvláštne veci. Mnohé z týchto vecí sú úplne bezpečné, ak ich užívate v malých množstvách, ale mali by ste s nimi zaobchádzať opatrne, aby ste sa nepredávkovali a nestala sa vám niektorá z týchto vecí.

Príliš veľa vlákniny vás môže skutočne „zablokovať“

Väčšina ľudí na celom svete nemá v strave dostatok vlákniny. To vedie k zápche a rôznym iným nepríjemným črevným nepravidelnostiam. Niektorí ľudia v snahe vyriešiť problém s nedostatkom vlákniny v črevách začnú prijímať extrémne nadmerné množstvo vlákniny v domnení, že jej nikdy nie je dosť. Niektorí ľudia dokonca popri konzumácii potravín s vysokým obsahom vlákniny užívajú aj doplnky stravy s vlákninou. Je však dôležité dávať si na takéto veci pozor, pretože sa ukazuje, že v strave môžete mať skutočne príliš veľa vlákniny.

vegetables and fruits
Autor tejto fotografie je Iñigo De la Maza

Uistiť sa, že jej prijímate dostatok, je dobré, ale preháňanie môže v skutočnosti viesť k opačnému účinku, ako sa predpokladá. To znamená, že konzumáciou príliš veľkého množstva vlákniny si vlastne môžete „zablokovať“ črevá. V častých prípadoch to vedie k zápche, kŕčom, nadúvaniu a podobne. Dôvodom je to, že hoci vláknina pomáha presúvať veci a je dobrá pre zdravie našich čriev, môže vytvoriť hmotu nazývanú fytobezoár, ak jej prijmete príliš veľa v krátkom čase. Takáto prekážka sa môže natoľko zhoršiť, že nakoniec budete musieť podstúpiť operáciu, pri ktorej sa táto hmota odstráni.

Pitie príliš veľkého množstva sójového mlieka môže spôsobiť laktáciu

Kontroverzia ohľadom sóje je pomerne dobre známa a všetko sa odvíja od presvedčenia, že sója môže ovplyvniť hladinu estrogénu vo vašom tele. Sója môže ovplyvniť hladinu estrogénu, ale na to, aby sa to prejavilo nejakým vážnym spôsobom, je potrebné extrémne nadmerné množstvo sóje. Dôkazom je bizarná prípadová štúdia muža v strednom veku, ktorému narástli prsia a spustila sa uň ho laktácia.

white powder in bowl
Autor tejto fotografie je Mae Mu

Po vylúčení všetkých ostatných príčin sa zistilo, že príčinou bol jeho nadmerný príjem sójového mlieka. Predtým, ako začnete vyhadzovať sójové výrobky zo strachu, že vám vyvedú hladinu estrogénu z rovnováhy, pochopte, že príjem tohto muža bol skutočne ohromujúci. Každý deň vypil tri litre sójového mlieka.

Príliš veľa melatonínu vám môže spôsobiť nočné mory a nespavosť

Melatonín je prírodný doplnok, ktorý sa prirodzene tvorí v našom mozgu, aby dal telu signál na spánok. Pokiaľ veda vie, je to tak bezpečné, ako len môže byť. Nie je známy žiadny toxický účinok, ktorý by vás zabil alebo spôsobil lekársku pohotovosť, ak ho užijete príliš veľa, a mnoho ľudí sa naň spolieha pri spánku. To, že je úplne bezpečný, však neznamená, že je bez potenciálnych problémov, ak ho užijete priveľa. Mnohí ľudia, ktorí ho užívajú, uvádzajú niektoré negatívne vedľajšie účinky pri užití väčšieho množstva, ako zvyčajne užívajú, medzi ktoré často patrí pocit ospalosti na druhý deň a letargia.

person lying on bed while covering face with pillow and holding eyeglasses
Autor tejto fotografie je Isabella Fischer

Ešte horšie však je, že užívanie príliš veľkého množstva môže spôsobiť bolesti hlavy, závraty a nočné mory. Môžete si spôsobiť aj oveľa horší vedľajší účinok, a to, že užívanie príliš veľkého množstva môže v skutočnosti zmiasť váš mozog a spôsobiť nespavosť. A čo sa týka možnej ospalosti, niektoré prípravky obsahujú ďalšie bylinky, ktoré vám majú pomôcť byť na druhý deň bdelší, ale aj tak by ste mali byť opatrní, ak budete musieť na druhý deň ráno šoférovať.

Príliš veľa kofeínu môže spôsobiť halucinácie

Väčšina z nás pije kofeín každý deň a mnohí z nás sa spoliehajú na to, že nás udrží v pohotovosti a v pohybe pri práci a každodennom živote. Pokiaľ ide o drogy, ak by vám niekto povedal, že sa kofeínom môžete omámiť, pravdepodobne by ste sa zasmiali. Je známy tým, že je návykový, ale pokiaľ ide o drogy, ktoré sa zneužívajú, nikto sa nad kofeínom nikdy nezamýšľa. Ak však užijete naozaj veľké množstvo kofeínu nad bežnú odporúčanú dávku, čo robí veľa ľudí, môžu sa vám stať zvláštne veci.

coffee bean lot
Autor tejto fotografie je Mike Kenneally

Pre začiatok, ak budete neustále piť kávu, môžete v tele spustiť receptory adrenalínu, čo môže všetko poriadne zaťažiť. Čo je však horšie, môžete mať skutočne halucinácie. Tí, ktorí pijú príliš veľa kávy – alebo čohokoľvek, čo obsahuje kofeín – majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať sluchové halucinácie. Pri dostatočne vysokých hladinách môže spôsobiť psychózu aj u normálne duševne zdravých jedincov. Odporúča sa vypiť maximálne štyri bežné šálky kávy denne – alebo jej ekvivalent – z iných zdrojov kofeínu.

Príliš veľa sušeného hovädzieho mäsa a výrobkov obsahujúcich dusičnany môže zhoršiť príznaky mánie

Výrobky z hovädzieho mäsa nie sú jediným problémom. Dusičnany sú formou solí, ktoré sa používajú na konzerváciu v mnohých údených mäsových výrobkoch a nachádzajú sa vo väčšine z nich. Je tiež dôležité, aby bolo jasné, že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že konzumácia príliš veľkého množstva výrobkov, ktoré obsahujú dusičnany, spôsobí, že budete duševne chorí, ak už nie ste.

a wood cutting board with brown objects on it
Autor tejto fotografie je Alex Bayev

Bola zistená jasná súvislosť medzi konzumáciou výrobkov obsahujúcich dusičnany a nárastom príznakov u osôb s duševnými poruchami. Okrem toho sa v nedávnej analýze zistilo, že vysoká konzumácia sušeného hovädzieho mäsa a iných podobných výrobkov spôsobuje nárast prejavov mánie. To však nevyhnutne neznamená, že by ste mali odložiť sušené hovädzie mäso v obave, že sa u vás spustí latentná duševná porucha. Ak však máte duševnú poruchu a jete veľa výrobkov obsahujúcich dusičnany, možno by bolo dobré prediskutovať to so svojím lekárom.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.