Šiesty a siedmy zmysel zvierat: Úžasné schopnosti, ktoré pomáhajú zvieratám prežiť

1769

Zatiaľ čo ľudia majú len päť zmyslov, existuje množstvo zvierat so šiestym zmyslom a niekedy dokonca so siedmym zmyslom. Zvieratá nemusia mať takú silu mozgu ako my (hoci sú pomerne inteligentné). Majú však niečo, čo my nemáme – inteligentné vnímanie. Tieto zvláštne zvieracie schopnosti sa dajú opísať len ako šiesty zmysel. Tieto evolučné výhody im pomohli prežiť milióny rokov. Ak sa vám zdá, že zvieratá dokážu vycítiť veci, ktoré my ľudia nedokážeme, je to preto, že majú práve túto super schopnosť.

Pavúky dokážu merať svoju korisť a predátorov len tým, že ich vycítia

Pavúky majú niekoľko naozaj neuveriteľných schopností, ktoré mnohým z nich umožňujú sedieť na vrchole potravinového reťazca. Všetky pavúky obsahujú mechanoreceptorový orgán nazývaný štrbinová senzila, ktorý im umožňuje vycítiť najmenšie fyzické deformácie alebo napätie na ich exoskelete. Pavúky tieto orgány používajú aj na posúdenie veľkosti, hmotnosti a možno aj druhu koristi, ktorá sa zachytí v ich sieti.

closeup photography of brown spider
Autor tejto fotografie je Dev Leigh

Zmije majú infračervené videnie

V závislosti od toho, ako hady chytajú svoju korisť, majú rôzne schopnosti a inštinkty zabijaka. Zmije škvrnité, ktoré žijú v Severnej aj Južnej Amerike, majú dve štrbiny medzi nozdrou a okom hada. Tieto štrbiny sú orgány na vnímanie tepla, ktoré hadom umožňujú vidieť v infračervenom spektre – to znamená, že dokážu zachytiť zdroje tepla, aj keď sú uprostred noci. Tento zmysel je taký citlivý, že zmije dokážu presne odhadnúť veľkosť a vzdialenosť svojej koristi len na základe tohto zmyslu.

green snake on black background
Autor tejto fotografie je Sagar Paranjape

Vtákopysk dokáže cítiť tlkot srdca iných zvierat

Jeden z najzáhadnejších tvorov vo svete prírody, obojživelný vačkovec, je jedným z mála cicavcov, ktorí kladú vajíčka. To však nie je jediná vec, ktorá ho odlišuje. V koži svojho kačacieho zobáka má elektroreceptívny zmysel, ktorý im umožňuje vycítiť korisť. Vedci tvrdia, že vtákopysky dokážu vycítiť signály, ktoré produkuje tlkot srdca alebo nervy iného živočícha. Ich zobák je tiež vystlaný mechanoreceptormi, ktoré im dávajú schopnosť vnímať drobné podnety, pretože zobák sa správa podobne ako končeky prstov človeka.

brown duck on water during daytime
Autor tejto fotografie je Trevor McKinnon

Losos atlantický vie, ako sa vrátiť tam, kde sa narodil 

Lososy už roky mätú vedcov. Milióny z nich dokážu presne určiť rieky a potoky, v ktorých sa narodili. Hoci to, ako presne dokážu lososy prekonať tisíce kilometrov, aby našli presné miesto svojho narodenia, zostáva vedeckou záhadou, mnohí sa domnievajú, že využívajú ložiská feromagnetického minerálu magnetitu vo svojom tele a využívajú magnetické pole Zeme. Tieto usadeniny sú priťahované magnetickými silami a fungujú ako akési vnútorné GPS. Výskumníci predpokladajú, že si magnetické pole vtláčajú tam, kde sa narodili, a vďaka zabudovanému navigačnému systému sa tam vracajú. Okrem toho majú lososy neuveriteľný čuch, ktorý im môže umožniť vycítiť rozdiel medzi ich domovským tokom a inými tokmi.

man carrying silver fish
Autor tejto fotografie je NOAA

Telo severoamerických vačkovcov dokáže vycítiť jed a zbaviť sa ho

Najbežnejším obranným mechanizmom vačice severoamerickej je jednoducho predstierať vlastnú smrť, čím predátori stratia záujem. Väčšina ľudí však nevie, že vačice majú v rukáve ešte niekoľko trikov – vačice majú ešte jednu neuveriteľnú schopnosť, ktorá im umožňuje doslova oklamať smrť. Vačice dokážu vo svojom tele využiť bielkovinu nazývanú LTNF, vďaka ktorej sú imúnne voči jedom hadov, včiel a škorpiónov. Keď sa v tele vačice objaví jed, bielkovina ho aktívne vyhľadáva a pracuje na jeho neutralizácii. Je neuveriteľné, že proteín LTNF neslúži len ako obrana proti jedovatým predátorom, ktorí sú v danej oblasti pôvodní, ale dokáže sa brániť proti jedom vyskytujúcim sa na celom svete.

an opossmus standing on top of a wooden fence
Autor tejto fotografie je Robert Linder

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre