Skryté hrozby pre ľudský organizmus? Ktoré to sú!

6337

Nie zriedka sa stane, že sa ocitáme v nebezpečenstve, o ktorom ani nevieme. Možno nie je až také veľké a život ohrozujúce, no za istých podmienok či pri dlhodobej ľahostajnosti sa z toho veľmi rýchlo môže stať pomerne veľký problém. Je totiž rozdiel, keď blázniví obrodruhovia vyhľadávajú nebezpečenstvo na dovolenkách, alebo adrenalínoví športovci riskujú svoj život pre zážitok, a potom sú tu obyčajní ľudia a to, čo nás ohrozuje bez toho, aby sme si toho bolo vedomí. 

Hovorí sa, že čo oči nevidia, to srdce nebolí. My sme sa ale i tak rozhodli nenechať vás v nevedomosti a odhaliť niekoľko skrytých hrozieb pre ľudský organizmus. 

Konzumácia veľkého množstva čierneho sladkého drievka môže viesť k smrteľnému pseudohyperaldosteronizmu

black erasers
Photo od Hanna Stolt na Unsplash

Je síce pravda, že by ste takýchto sladkostí museli zjesť naozaj veľa, no ruku na srdce – kto z nás niekedy nepojedol skoro všetko, čo mu prišlo pod ruku? Avšak pozor na to! Nebezpečenstvo sladkého drievka tkvie v tom, že môže spôsobiť rozpad svalov, hypertenziu až smrť.  

Obsahuje totiž glycyrrhizín, sladidlo extrahované z rastliny sladkého drievka. Táto chemická látka napodobňuje hormón produkovaný nadobličkami (aldosterón), ktorý môže spôsobiť nerovnováhu elektrolytov, ktorá následne zvyšuje krvný tlak človeka. Pri väčšom množstve, starších ľuďoch a už i tak vysokom tlaku, hrozí ľuďom srdcová arytmia. 

Konzumáciou slimákom sa môžete nakaziť parazitom, ktorý napáda mozog

brown snail on brown wooden stick
Photo od Alexas_Fotos na Unsplash

Samozrejme slimák musel byť v kontakte s trusom potkana, u ktorého sa daný parazit vyskytuje. Takto by sa prostredníctvom slimáka mohol dostať až k človeku, kde napadá mozog – môže spôsobiť eozinofilnú meningitídu, následkom ktorej človek môže upadnúť do kómy alebo ochrnúť. Smrť nie je až tak častá, ale nie úplne zriedkavá. 

Použitie esenciálnych olejov môže byť smrteľné

gold and black bottle on white wooden table
Photo od Kadarius Seegars na Unsplash

Používanie týchto olejov do difuzérov na osvieženie vzduchu je relatívne bezpečné, no aplikácia esenciálnych olejov na pokožku, napríklad pri masáži či ich konzumácia , je na tom inak. V niektorých prípadoch totiž môže byť čajová lyžička klinčekového oleja ekvivalentom užitia potenciálne smrteľného množstva aspirinu pre dieťa. 

Medzi ďalšie toxické oleje patrí libavkový olej, šalviový, škoricový, eukalyptový, čajovníkový, borievkový, muškátový, cédrový a olej z paliny.

Odborníci na jedy odporúčajú, aby si užívatelia dávali pozor na to, ako svoje oleje skladujú, aby sa vyhli náhodnej konzumácii, podávaniu aj malých množstiev deťom, a aby si boli vedomí toho, že pri použití oleja môže dôjsť k podráždeniu až poškodeniu pokožky. 

Zubný kaz môže viesť k sepse a iným život ohrozujúcim stavom

white ceramic skull on book page
Photo od Amr Taha™ na Unsplash

Rôznymi potravinami, ktoré prijímame (najmä tie kyslé) sa poškodzuje zubná sklovina, ktorej hlavná funkcia je ochranná. Tu sa ľahšie usádzajú a množia baktérie, ktoré zuby ešte viac poškodzujú – vzniká rôzne hlboký kaz. 

Problém je aj to, že sa baktérie odtiaľto dostávajú do krvného obehu a človek okrem bolesti zubov, môže mať aj problém s prehĺtaním, dýchaním a hlavne horúčkou. Baktérie môžu spôsobiť sepsu a vznik ochorení srdca ako endokarditída, krvné zrazeniny, či vznik abscesov napríklad v mozgu. 

Nedostatok spánku vás nemusí zabiť okamžite, pomaly si ale ukrajujete zo svojho života 

man in white long sleeve shirt
Photo od Sander Sammy na Unsplash

Spánok je životne dôležitý – ľudia ho potrebujú k prežitiu rovnako ako vzduch, vodu a jedlo. Samozrejme, experimenty s ľuďmi, u ktorých by nedostatok spánku viedol až k smrti je málo. Avšak zistilo sa, že existuje ochorenie – fatálna familiárna insomnia (FFI) ktorá naozaj často končí práve smrťou. 

Ľudia, ktorí trpia značným spánkovým deficitom často pociťujú náladovosť, znížené kognitívne schopnosti a rozsah pozornosti, zmeny chuti do jedla a metabolizmu, oslabený imunitný systém a vyššie riziko nehôd. 

Chronický nedostatok spánku spôsobuje vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, niektorých druhov rakoviny, priberania, problémov s plodnosťou a porúch duševného zdravia. Akútny nedostatok spánku môže viesť k okamžitej smrti, kdežto pri chronicite skôr vznikajú smrteľné ochorenia, ktoré vás však budú „zabíjať“ pomaly. 

Uvádza sa, že už po jednom dni s nedostatočným alebo žiadnym spánkom je človek oslabený, akoby bol po alkoholom opojení. Po troch dňoch bez odpočinku nie je schopný ovládať svoje emócie a môže mať halucinácie. Po viac ako troch dňoch nedostatku spánku môže človek zažiť paranoju, psychózu, zlyhanie orgánov a smrť. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre