Skryté možnosti: Niekoľko ohromujúcich príkladov placebo efektu

3714

Ako funguje placebo? Vieme, že nič nerobí no aj tak pomôže, stačí o tom presvedčiť náš mozog. V tomto článku uvádzame niekoľko spôsobov, ktorými môže byť náš mozog ovplyvnený placebo efektom. Keď dokážeme náš mozog oklamať, zvládne sila placebo efektu pozoruhodné kúsky.

Cvičenie bez cvičenia

Ak vám posilňovňa neznie lákavo, možno máte šťastie! Vedci z Harvardskej katedry psychológie rozdelili skupinu hotelových upratovačiek do dvoch skupín; jednej skupine povedali, že ich každodenné úlohy v práci sa kvalifikujú ako cvičenie, zatiaľ čo druhej skupine nepovedali nič. Napriek tomu, že ich práca im v skutočnosti neposkytuje cvičenie, už mesiac po tom, ako im lekári túto informáciu oznámili, pozorovali zníženie systolického krvného tlaku, pokles hmotnosti, zníženie indexu telesnej hmotnosti a zníženie pomeru pásu k bokom. To však neznamená, že môžete celý deň ležať na gauči a jesť pizzu. Táto štúdia ukazuje, že sila nášho mozgu sa môže rozšíriť aj na našu fyzickú kondíciu!

Zdroj CDC

Bolesť pri operácii, ale bez operácie

V štúdii uverejnenej v časopise New England Journal of Medicine v roku 2002 sa uskutočnila randomizovaná štúdia na 180 pacientoch s diagnózou osteoartrózy kolena. Boli náhodne zaradení do jednej z troch liečebných metód: chirurgický zákrok, čistenie alebo placebo postup. Pri placebo postupe sa nevykonal žiadny skutočný chirurgický zákrok ani čistenie; chirurg vykonal tri centimetrové rezy do kože pacienta a rozstrekoval fyziologický roztok, aby simuloval zvuky čistenia. Bez ohľadu na skupinu pacienti nevedeli, aký zákrok podstúpia, a výsledky boli ohromujúce. Placebo skupina mala výrazne nižšiu úroveň bolesti ako skupina operovaných. Ešte prekvapujúcejšie bolo, že táto skupina mala lepšie alebo rovnaké účinky ako oni aj po DVOCH ROKOCH! Táto ohromujúca štúdia bola jednou z mnohých, ktoré dodnes mätú vedcov a motivujú ich k ďalšiemu výskumu fenoménu placeba. Placebo je zázračné a má nízku cenu. V štúdii o osteoartróze stáli postupy bez placeba až 5 000 dolárov za operáciu v porovnaní s oveľa lacnejším postupom s placebom, pričom priniesli rovnaký, ak nie lepší účinok. Ak náš mozog dokáže dlhodobo zmierňovať fyzickú bolesť bez potreby drahých chirurgických zákrokov, predstavte si, aké ďalšie výhody môžeme v budúcnosti objaviť!

Zdroj National Cancer Institute

Opití placebom

V štúdii Seemy L. Assefiovej a Maryanne Garyovej z roku 2003 dostali pokusné osoby na pitie obyčajnú tonizovanú vodu. Polovici účastníkov štúdie bolo povedané, že ide o tonik s vodkou, a druhá polovica vedela, že pije tonikovú vodu. Po vypití tonikovej vody mali účastníci absolvovať test pamäti. Tí, ktorí si mysleli, že pijú tonik s vodkou, vykazovali zvýšenú úroveň sebadôvery, no zároveň sa oveľa ľahšie nechali pomýliť nesprávnymi informáciami, a tie sú v korelácii s rovnakými pocitmi, aké vyvoláva opitosť. Výsledky tohto experimentu dokazujú, že aj myšlienka na konzumáciu alkoholu môže v mozgu vyvolať napodobňovanie pocitov opitosti a ďalej demonštruje silu placebo efektu.

Zdroj Fred Moon

Placebo efekt v prírode

Japonská lekárska štúdia z roku 1962 uskutočnila experiment na 13 študentoch citlivých na listy japonského lakovníka. Každý zo študentov bol vystavený dráždivému listu na jednej ruke a neškodnému listu na druhej ruke. Študentom však bolo povedané, že list japonského lakovníka je neškodný a neškodný list je jedovatý. Zaujímavé je, že všetkých 13 študentov dostalo vyrážku z neškodného listu, o ktorom sa domnievali, že je jedovatý, a len dvaja študenti dostali vyrážku z listu japonského lakovníka napriek tomu, že všetci študenti boli precitlivení na jeho dráždivé látky. To dokazuje, že aj alergie a precitlivenosti môže náš mozog negovať, čo je ohromujúci koncept!

Zdroj Lukasz Szmigiel

Úprimnosť je účinná!

Hoci sa placebo bežne využíva, pričom sa pacientom nehovorí, že dostávajú placebo, niektoré prípady ukázali, že otvorenosť a úprimnosť môžu priniesť rovnaké účinky. V štúdii z roku 2018, ktorú zdokumentoval Dana-Farber Cancer Institute, bola skupina pacientov, ktorí prežili rakovinu a trpeli únavou súvisiacou s rakovinou, náhodne rozdelená do skupín, v ktorých dostávali placebo, pričom im bolo výslovne povedané, že ide o placebo. Bola tu aj kontrolná skupina, ktorá nedostávala nič. Doktor Eric Zhou z Dana-Farber uviedol, že skupina, ktorá dostávala placebo, „zaznamenala výrazné zlepšenie únavy súvisiacej s rakovinou, zatiaľ čo únava kontrolnej skupiny zostala konštantná“. Táto štúdia poukazuje na schopnosť ľudského mozgu zmeniť spôsob, akým vnímame a pristupujeme k fyzickej bolesti a ochoreniam, a na potenciálne výhody, ktoré nám môže náš mozog priniesť.

Zdroj Sander Sammy

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre