Skryté symboly jednotlivých častí Sochy slobody, aký je ich význam? 

2857

Rovnako ako mnoho iných známych slávnych a uznávaných pamiatok aj Socha slobody si získala veľkú pozornosť a obdiv. Nie je však len takou obyčajnou sochou, na ktorú sa ľudia chodia pozerať a kochať sa jej monumentálnosťou, ona totiž skrýva veľké množstvo symbolov so skrytými významami. Ide teda naozaj o hlboké umelecké dielo nesúce posolstvo a myšlienku! 

Ak chcete presne vedieť a poznať o aké symboly či významy sa jedná, vrhnite sa do čítania a dozviete sa. 

Pochodeň – svetlo, ktoré svieti na ceste k slobode

Statue of Liberty during daytime close-up photography
Photo od Barth Bailey na Unsplash

Už oficiálny názov sochy je Sloboda osvetľujúca svet. Pochodeň je teda symbolom slobody, no predovšetkým osvietenia. Niekto by sa mohol domnievať, že pochodeň má byť nástrojom ničenia prostredníctvom ohňa, ale je to presne naopak. Má to byť plameň sviece, ktorý nás vedie. 

Koruna – spôsob, ako ukázať, že je veľkolepá 

spikes photo u1
Zdroj: Pixabay

Sochár Frédéric Auguste Bartholdi sa inšpiroval klasickým zobrazením gréckeho boha Slnka Hélia, ktorý mal na hlave niečo ako špicatý diadém alebo aureolu, preto sa aj on rozhodol, že jeho Socha slobody bude mať podobnú špicatú korunu, aby zdôraznil jej veľkoleposť. 

Róba – symbol slobody

robe photo u1
Zdroj: Pixabay

Inšpiráciou bola tentokrát rímska bohyňa slobody – Libertas, ktorá sa bežne vyobrazovala oblečená do rúcha či plášťa. Navyše Édouard René de Laboulaye, ktorý pôvodne sochu navrhol, bol oddaný katolík a trval na tom, aby ju sochár Frédéric Auguste Bartholdi zahalil rúchom od hlavy po päty. 

Hroty (alebo lúče) koruny – 7 kontinentov a 7 oceánov 

crown photo u2
Zdroj: wikimedia common

Je dosť možné, že ich symbolika je stále predmetom diskusie, no zatiaľ jediným známym vysvetlením je, že 7 hrotov predstavuje 7 kontinentov a 7 oceánov.

Zlomené okovy – sloboda od útlaku

shackle and chain photo u2 edit 4887498013315
Zdroj: flickr

Zlomené okovy pri nohách Sochy slobody predstavujú zavrhnutie tyranie a útlaku. Niektorí hovoria, že reťaze sú náhradou za rozbitý džbán, ktorý sa často objavuje pri vyobrazeniach Libertas, rímskej bohyne slobody, čiastočnej inšpirácie pre Sochu slobody. Rozbitý džbán bol myslený ako symbol uväznenia, ktoré sa skončilo. 

Tabuľa – podpis Deklarácie nezávislosti USA

tablet writing photo u1
Zdroj: Pixabay

Tabuľka sa nachádza v ľavej ruke Sochy slobody a je to celkom zrejmý symbol odkazu na podpis Deklarácie. Poukazuje teda na slobody a práva ľudí. 

Piedestál – pomoc pre chudobných a unavených

Statue of Liberty, New York
Photo od AussieActive na Unsplash

Na piedestáli sú totiž vyryté slová básne od známej poetky Emmy Lazarus, ktorá zvoláva všetkých chudobných a unavených túžiacich po tom, aby mohli voľne dýchať.  

Orientácia na juhovýchod – spôsob, ako privítať návštevníkov

orientation photo u1
Zdroj: Pixabay

Niekomu by sa mohlo zdať zvláštne, že je Socha Sloboda v podstate otočená svojej krajine chrbtom. Je to ale preto, aby mohla od mora vítať nových návštevníkov. Je to dokonalé strategické umiestnenie, aby bola tým prvým, čo si námorníci na lodiach všimnú a zároveň robí krajinu lepším a krajším miestom. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.