Chcete byť lepším človekom? Skúste to ako Švédi a zmeňte svoj život

2610

V tomto článku nájdete najinšpiratívnejšie životné filozofie, ktoré formujú správanie a konanie Švédov a ktorými by sme sa mohli inšpirovať aj vo svojom živote. Každá kultúra má svoje zvyky, tradície, spôsoby myslenia či konania. Sú to výnimočné črty, ktoré robia z Nemcov Nemcov, z Britov Britov a zo Slovákov Slovákov. Kto cestuje, vie, že nič neobohatí človeka viac ako kontakt s inou kultúrou.

Lagom – umenie minimalizmu a umiernenosti

pixabay.com, public domain

V preklade slovo lagom znamená niečo ako „tak akurát“. Filozofia umiernenosti sa premieta do všetkých oblastí života Švédov. Na jednej strane sa vám Švéd nebude zdôverovať so všetkými problémami a dobre si premyslí, aké témy zvolí na rozhovor. Na druhej strane ich táto filozofia núti minimalizovať zbytočnosti. Ak sa naučíme, kedy máme dosť a čo to znamená, tak akurát, nebudeme nakupovať zbytočne veľa potravín, môžeme sa vyhnúť zbytočnej hádke v diskusii na Facebooku, budeme vedieť oddychovať a vychutnať si každé príjemné posedenie bez zbytočného ponáhľania.

Fika – pravidelné stravovanie

Fika je malá prestávka na krátke občerstvenie o desiatej ráno. Zvyčajne ide o kávu a kanelbulle (škoricová rolka posypaná cukrom) alebo iné pečivo. Podobný zvyk dodržujú aj poobede. Základy pravidelného stravovania by bol. Už len nech nahradia sladké dobroty inými zdravšími dobrotami a budú Švédi príkladom výživových poradcov.

Solidarita bohatých s chudobnými

pixabay.com, public domain

Nasledujúce pravidlo ani nie je zvyk, ale skôr črta švédskeho sociálneho systému. Švédske škôlky reguluje štát, ktorý dohliada na to, aby poplatky za ne zohľadňovali príjem rodičov. Chudobné rodiny neplatia takmer nič, ale tie bohaté musia zaplatiť najvyššie poplatky. Takto sú perfektne vybavené škôlky dostupné pre všetky deti a navyše systém podporuje rodovú rovnosť. Ženy sa nemusia obetovať a vzdať svojej práce len preto, že si rodina nemôže dovoliť škôlku. Do škôlky berú deti autobusy a navyše im škôlky organizujú početné výlety.

Rodina na prvom mieste

Nezáleží na tom, na akej pozícii človek pracuje. Vo Švédsku je práca vždy až na druhom mieste – za rodinou. Ak potrebujete odísť z práce skôr, kvôli predstaveniu vašich detí, nikto vám nebude brániť. Na druhej strane sa vám vo firme ľahko stane, že človeka, ktorého potrebujete, jednoducho nezastihnete, pretože je doma s chorým dieťaťom. A tak by to malo byť. Švédi sú zdraví a šťastní národ, ktorý nepracuje 80 hodín týždenne a napriek tomu tu vznikol Skype, bezpečnostné prilby na bicykel, ultrazvuk či zips.

Všade samé bicykle

pixabay.com, public domain

Okrem množstva iných prvenstiev patrí Švédsko medzi desať krajín s najväčším počtom bicyklov na osobu. Ľudia využívajú bicykle neustále, najmä cez leto. Okrem toho sú rozšírené aj bicykle s detskými sedačkami, dokonca bicykle, ktoré dokážu odviezť aj dve deti naraz.

Nikto nesmie vysedávať vnútri

Keď poviete Švédovi, že za domom máte pekný kus prírody či les, o chvíľu ho už nenájdete vnútri. Bude na čerstvom vzduchu počúvať spev vtákov. Množstvo domov nemá ani závesy. Ľudia jednoducho chcú, aby slnečné lúče vošli do ich domovov.

Ovocie pre deti zadarmo

Pri vstupe do mnohých potravín sa nachádza nádoba s ovocím pre deti. Takto sa švédske mamičky vyhnú problémom s hladným dieťaťom v obchode a nemusia kupovať sladkosti. V košíku nájdu deti banány, jablká či pomaranče.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre