Je recyklácia podvod? Podľahli sme klamlivému marketingu značiek?

433

Je recyklácia skutočne efektívnym spôsobom na zlepnšie životného prostredia alebo len ďalším trikom veľkých firiem? Táto otázka zaujíma mnohých. Najmä keď vidíme, že sa čoraz viac spoločností snaží zapojiť do recyklačných iniciatív.

Zdroj Gary Chan

Kedy sa začala prvá recyklácia?

Prvá zmienka o recyklácii sa objavila v starovekom Grécku v Platónových spisoch v 4. storočí pred naším letopočtom. Existujú však indície, že ľudia pravdepodobne recyklovali už dlhšie, keďže zdroje boli vzácnejšie. Prvý konkrétny záznam o recyklácii pochádza z Japonska z roku 1031, kde recyklovaný papier predávali v obchodoch s papierom. V predindustriálnom období (1750 – 1850) sa začali objavovať dôkazy o systematickom zbere kovového šrotu a jeho opätovnom použití.

Sú všetky druhy plastov recyklovateľné?

Zatiaľ čo niektoré plastové materiály vhodné na recykláciu, iné obsahujú chemické látky, ktoré sú pre recyklačné procesy nevhodné. Len časť plastov z recyklačných košov sa skutočne recykluje, zvyšok môže končiť na skládkach. Okrem toho, recyklácia plastov je často finančne nákladná, pretože procesy triedenia a spracovania sú drahé. Navyše, recyklované plasty majú zvyčajne nižšiu kvalitu ako nové plastové výrobky.

Zdroj Nick Fewings

Je recyklácia skutočne priaznivá pre životné prostredie?

Mnoho firiem na celom svete, od módnych značiek po reťazce rýchleho občerstvenia, je obviňovaných z klamlivého marketingu. Napríklad McDonald’s v roku 2019 nahradil všetky plastové slamky vo svojich britských reštauráciách papierovými, čo sa na prvý pohľad javilo ako environmentálna iniciatíva, ale papierové slamky neboli recyklovateľné.

Iné značky však skutočne dbajú na svoje environmentálne sľuby. Aj keď nás niektoré spoločnosti môžu klamať ohľadom svojej environmentálnej angažovanosti, nemali by sme podceňovať prínosy recyklácie. Štúdia v Tanzánii zistila, že recyklácia, triedenie a opätovné používanie môžu viesť k veľkému zníženiu odpadu na skládkach.

Je upcyklovanie účinnejšie než recyklácia?

Recyklácia sa zameriava na materiály, z ktorých je možné vytvoriť nové, zatiaľ čo upcyklácia mení účel predmetov a dáva im druhý život. Napríklad, z opotrebovaných džínsov sa môžu vytvoriť batohy alebo tašky. Upcyklácia je menej nákladná a jednoduchšia, preto ju niektorí ľudia považujú za lepšiu alternatívu k recyklácii.

Zdroj Chloe Evans

Považuje sa opätovné použitie za recykláciu?

Opätovné použitie nie je vždy to isté ako recyklácia. Keď niečo použijete znova, predĺžite životnosť veci a nevyžaduje to žiadne ďalšie zdroje. Napríklad plastové vrecká na potraviny môžete použiť ako vrecia na odpadky. Zmena účelu zase znamená využitie vecí na iné ciele, ako napríklad použitie starého skleneného pohára ako svietnik. Takže upcyklácia je pre životné prostredie lepšia ako recyklácia.

Okrem recyklácie existujú lepšie spôsoby, ako chrániť našu planétu, najmä s ohľadom na súčasné recyklačné procesy. Aj keď nemá veľký vplyv na riešenie environmentálnych problémov, stále trochu prispievať k znižovaniu odpadu. Je to lepšie, ako nerobiť vôbec nič. Takže nebuďte príliš tvrdí na tých, ktorí podporujú recykláciu, každý kúsok pomáha.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre