Skutočný príbeh: Husky zachránil celú dedinu pred smrťou

1290

V roku 1925 obyvatelia mesta Nome na Aliaške čelili obrovskej epidémií. Bola zorganizovaná záchranná akcia, ktorej jedinou úlohou bolo prepraviť lieky do mesta vzdialeného 647 míľ.

V januári roku 1925 spozorovali lekári u viacerých obyvateľov symptómy záškrtu. Ľudia sa okamžite vystrašili. Od roku 1920 do roku 1925 už v Amerike zomrelo 15 000 ľudí na záškrt. Dedinky a mestá na Aliaške mali veľmi obmedzený prístup k doktorom a liekom. V prípade mesta Nome sa najbližšie lieky nachádzali v Anchorage, meste vzdialenom viac ako 500 míľ. Krutá zima znemožňovala akúkoľvek prepravu medzi mestami. Pre obyvateľov znamenala epidémia záškrtu takmer istú smrť.

David Moeller/YouTube

Napriek tomu sa niekoľko ľudí rozhodlo obyvateľov Nome zachrániť. Zorganizoval sa tím ľudí, ktorí na psích záprahoch smerovali do Nome. Počas 647 míľ sa vystriedalo 20 záprahov a 150 psov. Cesta trvala 6 dní.

Dňa 27. januára 1925 vyštartoval ako prvý musher “Wild Bill” Shannon z mesta Nenana, kam boli vlakom dopravené lieky proti záškrtu z Anchorage. Shannon a jeho tím záprahových psov sa vydali na cestu naprieč zamrznutou prírodou pri teplotách -50°C. Počas cesty Shanonnovi odmrzol nos a stratil štyri psy.

David Moeller/YouTube

Najťažší úsek cesty prekonal musher nórskeho pôvodu Leonard Seppala. Na čele záprahu bol 12-ročný Togo. Záprah musel prekonať viac ako 180 míľ, prešli cez viacero zamrznutých jazier a museli prekonať aj pohorie Little McKinley. Ďalšími, ktorí prebrali štafetu boli Charlie Olson a po ňom Gunnar Kaasen.

David Moeller/YouTube

Kaasen mal lieky previezť úsekom dlhým 55 míľ. A tu sa stretávane s Baltom, sibírskym huskym, ktorý by sa inak pravdepodobne nikdy nepreslávil. Balto bol pomalší a veľmi tvrdohlavý. Takého psa by si máloktorý musher vybral za lídra záprahu. Kaasen si ho vybral a podarilo sa mu úspešne dopraviť liečivo do mesta Nome. Počas cesty ich zastihla snežná búrka a Kaasen nevidel na cestu. Balto viedol záprah napriek búrke správnym smerom. Keď sa Baltova chlpatá hlava objavila pri bránach mesta Nome, všetci obyvatelia i celý svet urobil z neho hrdinu.

David Moeller/YouTube

Na počesť Balta a celej expedície stojí jeho socha v New Yorku v Central Parku. V roku 1995 spoločnosť Universal Pictures vytvorila animovaný film pre deti, ktorý rozpráva príbeh o záchrane mesta Nome a Baltovi.

Balto zomrel v roku 1933 vo veku 14 rokov. Jeho telo bolo vypreparované a dodnes je vystavené v Prírodovedeckom múzeu v Clevelande v štáte Ohio.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre