Posledný odoslaný telegram, posledný krát použitá gilotína – všetko má svoj koniec. Pozrime sa na niektoré slávne historické „konce“. 

1426

Ľudia prichádzajú a odchádzajú. Po niektorých na svete nezostane zdanlivo nič. No potom sú tu aj takí, ktorí zanechajú stopu. Či už v podobe vynálezov, alebo sa zapíšu do histórie svojimi rozhodnutiami ako veľké osobnosti. Tak či tak sa raz pominú, rovnako ako rôzne normy alebo trendy. Málo čo je stále a svet i život neustále napreduje. 

To čo bolo bežné, alebo moderné pred desaťročiami, dnes už môže ležať prachom, či byť v zabudnutí. Preto sme sa rozhodli, že sa dnes pozrieme na udalosti, ktoré sa odohrali, či veci, ktoré sa použili poslednýkrát. Niektoré z nich vás isto prekvapenia. Kto by čakal, že taká gilotína bola  použitá aj v druhej polovici 20.storočia? 

Nech sa páči, začítajte sa do historických záverov, ktoré sú plné fascinujúcich odhalení. 

Posledný odoslaný telegram – 2013

1002359623 photo u1
Zdroj: wikimedia common

Bolo krátko po začiatku roka 2006, presnejšie 27. januára, keď istá spoločnosť v Spojených štátoch odoslala posledné telegramy. Išlo o správy, ktoré pravidelne odosielali už od roku 1851. Toto však nebol posledný telegram, ktorý bol na svete odoslaný. 

Ten odoslali až o sedem rokov neskôr v Indii, a to z dôvodu náhrady tohto spôsobu komunikácie modernejšími vymoženosťami (komunikácia cez smartfóny prostredníctvom hovorov, či SMS). 

Poslednýkrát, kedy bola použitá gilotína – 1977

1002359627 photo u1
Zdroj: wikimedia common

Gilotína, nástroj na popravu ľudí, sa väčšine spája s francúzskou revolúciou. Málokto však vie, že svoj pôvod má už v stredoveku. Práve preto, že sa tento spôsob popravy odjakživa považoval za jeden z najhumánnejších, svoje uplatnenie našiel aj v 20.storočí. 

Naposledy zakúsila čepeľ gilotíny krk odsúdeného zločinca, imigranta z Tuniska žijúceho v Marseille vo Francúzsku, Hamida Djandoubiho. Ten bol odsúdený na popravu pre vraždu svojej priateľky. Jeho osudným dňom bol 10. september 1977.

Posledný vyprovokovaný šermiarsky duel – 1967

Screenshot 20230805 212449 edit 1036317762861 1
Zdroj: wikimedia common

Šermiarske duely boli fenoménom najmä 19.storočia, nakoľko však boli považované za barbarské a nehodné gentlemana, postupne sa od nich začalo upúšťať. Dokonca sa stali zakázanými. 

Posledný takýto duel sa však odohral až v roku 1967, keď sa dvaja francúzski politici rozhodli urovnať svoje spory týmto niekdajším spôsobom. 

René Ribiére vyzval na súboj Gastona Defferra potom, ako ho Gaston nazval hlupákom. Defferre sa mu za to odmietol ospravedlniť, a tak to Ribiére nemohol nechať len tak. Zhodli sa na vzájomnom súboji s použitím kordov.

Duel sa uskutočnil na súkromnom statku Neuilly-sur-Seine západne od Paríža. Rozhodcom bol Jean de Lipkowskiin, vtedajší francúzsky štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.

Ribiére inkasoval dva údery do ruky, načo rozhodca duel zastavil a uznal Defferreho víťazstvo. 

Posledný pápež, ktorý bol ženatý – 872 n.l

1002359622 photo u1
Zdroj: wikimedia common

Otázkou celibátu, ktorý by mali predstavitelia cirkvi dodržiavať, sa začalo do väčšej miery zaoberať približne až po 5.storočí. Katolícka cirkev však oficiálne zakázala sobáše medzi duchovnými až v 12.storočí. Dosiaľ nemali manželstvo vyslovene zakázané, avšak väčšina sa manželského života dobrovoľne zriekla.

Výnimkou bol pápež Adrián II. (nazývaný aj Hadrián II.), ktorý sa svojej manželky a dcéry odmietol vzdať. 

Mal 75 rokov, keď bol v roku 867 n.l. zvolený za pápeža (príležitosť stať sa pápežom mal už aj predtým, no odmietol ju – dvakrát). Počas jeho krátkeho pôsobenia mu však niekto (mohlo sa jednať o jeho konkurenta) ženu s dcérou uniesol a následne zavraždil. 

Štyri roky po zvolení (písal sa rok 872 n.l.) zomrel. 

Posledná obeť, ktorá zomrela na pravé kiahne – 1978

3208319
Zdroj: wikimedia common

Pravé kiahne boli veľmi nebezpečným ochorením, ktoré sa šírilo rýchlo a kozmopolitne, vďaka čomu malo za následok smrť miliónov ľudí. Doba počas ktorej zabíjali trvala prinajmenšom tri desaťročia. Našťastie, na konci 18.storočia sa začalo s procesom variolácie – kedy boli jedinci vystavení malému množstvu vírusu – to bol základ pre vznik očkovacej látky. 

Začiatkom 20.storočia očkovanie znížilo počet infikovaných na polovicu a v 50.-60.rokoch sa mohlo hovoriť o úplnom odstránení. 

Posledné prirodzené ohniská pravých kiahní sa vyskytli v roku 1975 v Indii a v roku 1977 v Somálsku. Posledným človekom, ktorý sa stal obeťou pravých kiahní bola Janet Parker, v roku 1978.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.