Beethovenova sonáta, impresionizmus aj vzácne knihy – kaštiele na Slovensku navštívili aj slávne osobnosti.

115

Smelo môžeme povedať, že Slovensko je na kaštiele skutočne bohaté. Na celom našom území ich je okolo päťsto! A to je vzhľadom na rozlohu nášho štátu rozhodne úctyhodné číslo. Väčšina z nich skrýva nádherný interiér a za zmienku stoja aj parky, ktoré ich obklopujú. Kaštiele však skrývajú aj tajné príbehy, ktoré zaujmú každého milovníka histórie! 

Kaštieľ v Dolnej Krupej a jeho spojitosť s Beethovenom

krupsky kastiel
Zdroj: slovakia.travel

Dolná Krupá je malou obcou neďaleko Trnavy s niečo málo viac ako 2 tisíckami obyvateľov. Kaštieľ bol však vďaka rodu Brunsvikovcov a ich bohatej umeleckej zbierky a knižnici známy po celom Uhorsku. Dokonca taký známy, že ho v rokoch 1800, 1801 a 1806 navštívil sám veľký skladateľ Ludwig van Beethoven. A dôvod jeho návštev? Doučoval hudbu neter grófa Brunsvika. 

Niet teda divu, že existuje legenda o tom ako svoju slávnu Mesačnú sonátu skomponoval práve na tomto mieste! Dokonca mal túto skladbu zložiť pre jednu zo svojich žiačok práve z Dolnej Krupej. Dodnes sa v parku tohto kaštieľa nachádza domček, ktorý figuruje ako expozícia Hudobného múzea, ktorá približuje život a dielo slávneho skladateľa.

Prvky impresionizmu v Spišskej Belej

Kastiel Strazky 1
Zdroj: slovakia.travel

Jeden z najstarších kaštielov na Slovensku je nepochybne práve renesančný kaštieľ v Strážkach. Postavený mal byť na základoch gotického hral, ktorý mal zase vzniknúť na pozostatkoch kláštora templárov. A práve v Strážkach mal svoje detstvo, veľmi dôležitú časť života, prežiť maliar Ladislav Medňanský. Jeho otec, barón Eduard, sa do kaštieľa nasťahoval v roku 1862 aj so synom Ladislavom. 

Z neho sa stal slávny maliar, ktorý svoje diela vystavoval aj v parížskom Salóne. Napriek úspechu sa rád vracal domov a maľoval aj podtatranskú prírodu. 

Nenahraditeľná knižnica v Oponiciach

ruiny kastiela voponiciach sa premenili nastvorhviezdickovy hotel
Zdroj: slovakia.travel

Oponický kaštieľ bol dlhé roky len ruinou, dnes sa však týči ako dominanta obce. Súčasťou jeho histórie je rod Apponyiovcov, ktorí boli jeho vlastníkmi až do roku 1940 a boli to významní uhorskí šľachtici, pričom mnohí sa pohybovali aj v politických kruhoch. V 19.storočí sem dal Anton Apponyi priviezť z Bratislavy svoju rozsiahlu knižnicu, ktorá patrila k najväčším v strednej Európe. 

Našli by ste v nej 25 tisíc kníh a spisov, okrem iného aj Guttenbergovu Bibliu z roku 1435 alebo rukopisné diela antických autorov! Mnohé vzácne diela sa tam nachádzajú dodnes. 

Malebné Topoľčianky ako letné sídlo T.G. Masaryka 

zamok topolcianky leto 01
Zdroj: slovakia.travel

V Topoľčiankach neďaleko malej rieky Žitava sa nachádza naozaj úchvatný kaštieľ s bohatou minulosťou. Prevažne slúžil len ako letné sídlo no pre mnohé veľké osobnosti ako boli napríklad Habsburgovci, ale i československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

Samozrejme, že sem chodil oddychovať, no ako verejný činiteľ musel občasne pracovať, a tak tu prijímal rôzne vážené návštevy. Dodnes je v kaštieli jeho pracovňa zachovaná a veru je na čo sa pozerať. 

Spojenie Brodzian a Ruska za vlády cára

Screenshot 2019 07 31 at 15.48.37
Zdroj: slovakia.travel

Opäť sa nachádzame na západe Slovenska, tentokrát neďaleko Partizánskeho. Renesančný kaštieľ postavený v 19.-tom storočí je opäť miestom, kde sa stretávali spisovatelia i umelci, ale pozor – až z cárskeho Ruska.

Ako sa oni dozvedeli o našom kaštieli? V roku 1844 sa jeho majiteľom stal barón Gustav Vogel von Friesenhof, ktorý pôsobil v ruskom Petrohrade a navyše mal za manželku sestru samotného spisovateľa A.S.Puškina. Spolu mali dcéru Natáliu, ktorá svoj život prežila na Slovensku v Brodzanoch. Vďaka nim sem prichádzali aj ďalší šľachtici z Ruska. Dnes sa v kaštieli nachádza Slovanské múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina, ktoré približuje život klasika ruskej poézie prostredníctvom jeho portrétov, kresieb a kníh.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.