Slávne pamiatky, o ktorých počul snáď každý. Mnohí z nás videli ich veľkoleposť na vlastné oči. Ako dlho ich však trvalo postaviť?

3811

Veľká pyramída v Gíze. Veľký Čínsky múr. Parthenon. Eiffelova veža. Veľkolepé monumenty zachytávajú krásu daného obdobia a zároveň nám dávajú trvalé dedičstvo patriace všetkým a nikomu. (V neposlednom rade sú to i obľúbené miesta pre nespočetné množstvo selfie.) 

Pri pohľade na ich impozantnosť môžeme nadobudnúť pocit, že ich výstavba musela trvať neskutočne dlhú dobu, pri niektorých to tak naozaj je, no nájdu sa i stavby, ktoré boli postavené za pár rokov, tipli by ste si o ktoré sa jedná? Pokračujte v čítaní článku a dozviete sa, predstavíme vám totiž niektoré z najznámejších svetových pamiatok spolu s časom, ktorý musel uplynúť, aby sme dostali finálnu podobu v akej ich môžeme vidieť a obdivovať i dnes. 

Koloseum v Ríme, 7-8 rokov

a close up of a very old looking building
Photo od Lars na Unsplash

Na takú dlhovekú a impozantnú stavbu bolo Koloseum v Ríme dokončené v prekvapivo krátkom čase. Ale možno by sme sa tomu nemali čudovať, keďže starí Rimania boli staviteľmi svetovej triedy.

Stavba trvala približne 7-8 rokov. Projekt inicioval okolo roku 72 n. l. cisár Vespasianus, ktorý mal záujem zabezpečiť legitimitu Flaviovskej dynastie vytvorením rozsiahlej verejnej práce pre obyvateľov Ríma. Prišiel rok 79 n.l., keď bolo Koloseum dokončené, a syn Vespasianusa Titus venoval započal rok 100 dňami plnými hier, zábavy a oddychu.

Projekt si vyžadoval obrovské množstvo práce, predpokladá sa, že na výstavbe pracovalo 20 000 – 30 000 otrokov. 

Parthenon, 9 rokov 

view of brown ruin during daytime
Photo od Spencer Davis na Unsplash

V polovici 5. storočia pred Kristom, keď boli Atény na vzostupe po porážke inváznych Peržanov (a pred katastrofálnou peloponézskou vojnou) , slávny vodca Perikles nariadil veľký projekt výstavby na Akropole, tzv. vyvýšenej citadele s výhľadom na mesto.

Stavba hlavnej budovy, chrámu pre Aténu, sa začala v roku 447 pred Kristom a pokračovala asi do roku 438 pred Kristom , kedy bola ako posledná vo vnútri nainštalovaná veľká socha bohyne zo zlata a slonoviny. 

Veľká pyramída v Gíze, 20 rokov

Zdroj: wikimedia common

Herodotos tvrdil, že Veľkú pyramídu v Gíze – hrobku faraóna Chufua – postavili za 20 rokov (pracovalo na tom asi 100 000 ľudí). Stavba začala okolo roku 2550 pred Kristom. Pyramída bola viac ako 3 700 rokov až do dokončenia Katedrály svätého Pavla v Londýne v roku 1221 najvyššou stavbou na svete. 

Eiffelova veža, 2 roky

Eiffel Tower under blue sky
Photo od Victor na Unsplash

Eiffelova veža bola postavená v roku 1889 – na oslavu stého výročia Francúzskej revolúcie. Veža, ktorú navrhol francúzsky stavebný inžinier Gustave Eiffel a inžiniersky tím, používala moderné stavebné techniky na dosiahnutie výšky 324 metrov, čím sa stala najvyššou ľudskou stavbou na svete až do dokončenia Chrysler Building v New Yorku v roku 1930.

Veža bola postavená pozoruhodnou rýchlosťou – celé to trvalo len 22 mesiacov. 

Taj Mahal, 20 rokov

white and brown concrete building
Photo od Rowan Heuvel na Unsplash

Aj keď to vyzerá ako palác, Tádž Mahal v Agre v Indii je mauzóleum, ktoré dal postaviť v roku 1631 mughalský cisár Shah Jahan na pamiatku jeho manželky Mumtaz Mahal, ktorá zahynula pri pôrode. 

Na stavbu obrovskej mramorovej budovy bolo potrebných asi 20 000 robotníkov a 1 000 slonov. Stavba začala v roku 1632 a pokračovala dve desaťročia.

Zakázané mesto, 14 rokov

Zdroj: wikimedia common

Zakázané mesto postavené v Pekingu v 15. storočí bolo cisárskou rezidenciou pre čínskeho cisára a jeho dvor. Bol uvedený do prevádzky v roku 1406 n.l. cisárom Yongleom a dokončený v roku 1420.

Zakázané mesto bolo politickým centrom cisárskej Číny takmer pol tisícročia, až do abdikácie posledného cisára Puyiho v roku 1912.  

Veľký čínsky múr, približne 2300 rokov

The Great Wall of China
Photo od Joel Danielson na Unsplash

História výstavby masívneho opevnenia známeho ako Veľký čínsky múr trvala doslova tisíce rokov a je úzko spätá s históriou samotnej Číny.

Projekt začal sériou opevnení vytvorených v 7. storočí pred Kristom štátom Chu. Po zjednotení Číny pod dynastiou Qin v 3. storočí pred naším letopočtom 10-ročný projekt výrazne rozšíril múr, do ktorého sa zapojili státisíce vojakov a odvedených robotníkov.

V priebehu nasledujúcich storočí prešla stavba cyklom opráv, chátrania a rozširovania. Posledná veľká vlna výstavby a údržby nastala počas dynastie Ming, medzi 14. a 17. storočím. 

Notre Dame, asi 90 rokov 

brown concrete building
Photo od Hannah Reding na Unsplash

Slávna gotická katedrála Notre Dame de Paris bola postavená na mieste dvoch kostolov na Île de la Cité. Projekt vytvoril okolo roku 1160 Maurice de Sully, parížsky biskup, a základný kameň bol položený v roku 1163. Stavba pokračovala asi 90 rokov, do roku 1250 bola väčšina konštrukcie dokončená, ale ešte chýbali isté detaily.

Katedrála mohla byť zničená počas Francúzskej revolúcie, nebyť zásahu Napoleona. V polovici 19. storočia prešiel ambicióznym projektom obnovy, ktorý viedol architekt Eugène-Emmanuel Viollet-le-Duc. Požiar V apríli 2019 Notre Dame poškodil požiar. Stále prebiehajú opravy a rekonštrukcie.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre