Slávny Al Capone, Frank Costello, či Pablo Escobar. Mafiánski bossovia, ktorých sa bál svet

1220

Mafiánski bossovia, zvečnení v hollywoodskych filmoch ako Krstný otec, už dlho podnecujú predstavivosť verejnosti. Za týmito fiktívnymi zobrazeniami však boli skutoční šéfovia pri kormidle rozsiahlych a násilných operácií pašovania, prania, sexuálnej práce, drog, únosov a vrážd.

Často hlboko hierarchické, rozsiahle a ťažko infiltrovateľné rameno sietí organizovaného zločinu siaha ďalej ako štát a funguje ako druh kvázi presadzovania práva. V dôsledku toho boli bossovia gangov takmer vždy notoricky nedotknuteľní. Tu je desať najnásilnejších, najvýznamnejších a najobávanejších mafiánskych bossov v histórii.

1. Al Capone (1899-1947)

Zdroj: wikimedia

Alphonse Gabriel Capone, ktorý získal prezývky „Scarface”, „Big Al”, „Big Boy” a „Snorky”, sa narodil v New Yorku. Ako tínedžer bol členom Five Points Gangu, no potom sa presťahoval do Chicaga, aby ako spoluzakladateľ Chicago Outfit začal podnikať s pašovaním a neskôr to rozšíril i na sexuálnu prácu.

Spolu so svojimi metódami extrémneho násilia často podplácal políciu, sudcov a dokonca aj starostu Chicaga. Bolo to však po tom, čo verejne zavraždil sedem členov konkurenčného gangu počas neslávne známeho masakru na Deň svätého Valentína, kedy ho mesto Chicago vyhlásilo za verejného nepriateľa číslo 1. Nakoniec bol uväznený za daňové úniky, ale krátko na to bol prepustený. Zomrel na infarkt a zanechal po sebe ohromný majetok vo výške 3 miliárd dolárov.

2. Albert Anastasia (1902 – 1957)

Zdroj: wikimedia

Umberto ‚Albert‘ Anastasia, prezývaný „The Earthquake” , „The One-Man Army”, „Mad Hatter” a „Lord High Executioner”, bol jedným zo zakladateľov modernej americkej mafie. Anastasia, ktorý sa narodil v Taliansku, začal svoju kariéru ako pobočník v USA. Spojil sa s mafiou, spoluzaložil a neskôr sa stal šéfom organizácie Murder, Inc., ktorá mu umožnila vykonávať kontrolu nad celým pobrežím New Yorku. Neskôr sa stal šéfom zločineckej rodiny Mangano. 

Až po neslávne známej Castellammarskej vojne, krvavom boji o moc medzi taliansko-americkými zločineckými gangami, bol vymenovaný za vodcu modernej zločineckej rodiny Gambino. Nakoniec bol zavraždený v holičstve, pravdepodobne členmi rodín Genovese a Gambino.

3. „Lucky“ Luciano (1897 – 1962)

Zdroj: wikimedia

Charles „Lucky“ Luciano, známy ako prvý gangster, ktorý „legitimizoval“ mafiánsku moc v Amerike, začal svoj zločinecký život v gangu Five Points a po vojne v Castellammarese sa stal hlavným asistentom v zločineckej organizácii Masseria. V roku 1931 založil komisiu, ktorá formálne spájala rôzne mafiánske rodiny a jej cieľom bolo zabrániť budúcim vojnám gangov.

Luckyho šťastie prešlo, keď ho odsúdili za sexuálne vydieranie. Jeho trest bol však skrátený po tom, čo spolupracoval s americkým námorníctvom počas druhej svetovej vojny. Zmenili ho však pod podmienkou, že bude deportovaný do Talianska. Neskôr zomrel na infarkt v Neapole.

4. Frank Costello (1891 – 1973)

Zdroj: wikimedia

Costello sa narodil v Taliansku, ale vyrastal vo východnom Harleme. Svoju kriminálnu kariéru začal vo veku 13 rokov. Jeho spojenectvo s Luckym Lucianom pri pašovaní, hazardných hrách a stavebných operáciách mu získalo vplyv, a keď sa Luciano dostal do väzenia, Costello sa stal šéfom Luciana (neskôr Genovese) zločineckej rodina. Prezývaný predseda vlády využil východoázijské spojenie počas vietnamskej vojny na obchodovanie s heroínom, čím účinne prerušil aktivity talianskej mafie, ktorá zvyčajne kontrolovala obchod.

Prežil pokus o atentát, ktorý zabil Alberta Anastasiu, unikol mnohým súdnym sporom, ktoré boli proti nemu vznesené, a nakoniec zomrel na infarkt vo veku 82 rokov a zanechal za sebou 52 miliónov dolárov. Hovorí sa, že bol inšpiráciou pre knihu Maria Puza a neskôr pre film Francisa Forda Coppolu Krstný otec.

5. Carlo Gambino (1902 – 1976)

Zdroj: wikimedia

Carlo Gambino, ktorý získal prezývky ako „Krstný otec”, „Don Carlo”, „kráľ podsvetia Spojených štátov”, „diktátor New Yorku” a „kráľ americkej mafie”, bol hlavou zločineckej rodiny Mangano, ktorú premenoval na zločineckú rodinu Gambino po smrti Alberta Anastasiu. Po Apalachinskom stretnutí v roku 1957 nečakane prevzal kontrolu nad Americkou komisiou pre mafiu a jeho moc vzrástla po uväznení Vita Genovesea.

Diskrétny a tajnostkársky muž zomrel na infarkt vo veku 74 rokov.

6. Paul Castellano (1915 – 1985)

Zdroj: wikimedia

Obchodne zmýšľajúci mafiánsky boss Paul Castellano dostal zločineckú rodinu Gambino na jej finančný vrchol tým, že odviedol rodinu od nezákonného podnikania, ako je obchodovanie s drogami, k bezpečnejším praktikám, ako je pranie špinavých peňazí, vydieranie, stavebníctvo a práca s jedlom.

Na Staten Island si postavil 17-izbové sídlo, ktoré sa podobalo Bielemu domu, a požadoval výraznejšie zníženie ziskov mafie, čo v kombinácii s odporom voči nemu, viedlo k tomu, že ho pred manhattanskou reštauráciou vo veku 70 rokov zastrelili.

7. Pablo Escobar (1949 – 1993)

Zdroj: wikimedia

Odhaduje sa, že kolumbijský narkoterorista a obchodník s drogami Pablo Escobar ako najvýznamnejší capo osemdesiatych a deväťdesiatych rokov zavraždil približne 4000 ľudí. Známy ako „Kráľ kokaínu”, „Kráľ cracku”, „El Padrino” a „El Patrón”, založil Medellínsky kartel, ktorý na svojom vrchole zásoboval USA 70 až 80 tonami kokaínu denne a spôsobil raketový nárast zločinnosti v Kolumbii.

V roku 1992 bol uväznený, ale ušiel, pričom následné celoštátne pátranie viedlo k tomu, že bol zastrelený deň po jeho 44. narodeninách.

8. John Gotti (1940 – 2002)

Zdroj: wikimedia

Keďže bulvárne médiá ho často zobrazovali v drahých oblekoch, John Gotti bol známy ako „Dapper Don”. Gotti už vo veku 12 rokov zavraždil svojho šéfa Paula Castellana, čo viedlo k tomu, že sa stal šéfom zločineckej rodiny Gambino. Počas 80. rokov zarobil milióny pôžičkami, sexom, nelegálnym hazardom a distribúciou narkotík.

Nakoniec bol uväznený v roku 1992, ale pokračoval vo svojom zločine aj spoza mreží. Zomrel na rakovinu v roku 2002.

9. Griselda Blanco (1943 – 2012)

Zdroj: wikimedia

Na svojom vrchole v 70-tych a 80-tych rokoch sa Griselda Blanco stala vôbec prvou zločineckou miliardárkou, ktorá zarábala 80 miliónov dolárov mesačne z príjmov z pašovania kokaínu z Kolumbie do USA. Narkobarónku Medellínskeho kartelu prezývali „La Madrina”, „Čierna vdova”, „Krstná matka kokaínu” a „Kráľovná obchodovania s narkotikami”. 

Sama nikdy nikoho nezabila, no nariadila smrť asi 2000 ľuďom. Vo veku 69 rokov ju zastrelil pred mäsiarmi muž na motorke v kolumbijskom Medellíne.

10. Frank Lucas (1930 – 2019)

Zdroj: wikimedia

Frank Lucas, mocný drogový kráľ v Harleme v 60-tych a 70-tych rokoch, zlomil monopol taliansko-amerického mafiánskeho bossa v drogovom kruhu. Predával heroín a vystrihol sprostredkovateľa nákupom priamo od svojich dodávateľov v juhovýchodnej Ázii. Počas svojej najväčšej slávy v 70. rokoch zarábal 1 milión dolárov denne z predaja heroínu Blue Magic a chválil sa, že podplácal členov armády, aby pašovali drogy cez americké vojenské lietadlá.

Polícia vykonala raziu v jeho dome v New Jersey v roku 1975 a dostal 70-ročný trest väzenia. Už po piatich rokoch bol však prepustený vďaka spolupráci pri udávaní iných. Neskôr vyjadril ľútosť nad škodou, ktorú komunite spôsobil jeho život zločinom, a v roku 2019 zomrel prirodzenou smrťou.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre