Smutné ale pravdivé fakty o lacnom oblečení a módnom priemysle

2589

Či už nás móda zaujíma alebo nie, je každodennou súčasťou našich životov. Obchod, v ktorom sa zisky počítajú na stovky miliárd eur má aj svoju veľmi temnú a odvrátenú stranu. Zákazníci, ktorí chcú oblečenie za najnižšie ceny, by mali vedieť, že za nízkou cenou je často detská práca, a množstvo zbytočného odpadu.

Detská pracovná sila

pexels.com, CC0 License

V Kambodži je povolené pracovať od 15 rokov, ale v skutočnosti odevné závody zamestnávajú aj 12 ročné dievčatá. Deti sú kvôli chudobe nútené skončiť so školou a vstúpiť do tohoto začarovaného kruhu práce, z ktorého niet úniku. Nehľadiac na vek je priemerná mzda 50 centov za deň. Podľa UNICEF-u momentálne pracuje v odevných fabrikách na celom svete viac ako 170 miliónov detí. Ľudia musia pracovať aj nadčasy a bez príplatku, to znamená, že matky svoje deti nechávajú samé doma, alebo ich berú do práce so sebou. Už odmalička vidia deti len prácu v továrni, to na nich zanecháva následky, a preto častokrát skončia ako ich rodičia.

Nie tak úplne nepravá kožušina

pexels.com, CC0 License

Stále viac ľudí je proti zabíjaniu zvierat pre odevný priemysel a požadujú oblečenie z nepravej kožušiny. Pravda je však taká, že je mnohokrát lacnejšie použit pravú kožušinu z ľahko dostupných zvierat ako napríklad králik, ako vyrobiť jej syntetickú náhradu. Na výrobku je ale uvedené, že sa jedná o nepravú kožušinu. Škandál s rovnakým scenárom odhalil New York Times v roku 2013, kedy išlo o spoločnosť Neiman Marcus a nešlo o ojedinelý prípad.

Farby s obsahom olova

pexels.com, CC0 License

Najnovšie štúdie zistili, že mnohé módne doplnky obsahujú farbivá s obsahom olova. Hlavnou príčinou je to, že krajiny, ktoré tovar vyvážajú, nemajú rovnaké parametre a predpisy ako krajiny dovozu. Plastová bižutéria, farbené peňaženky, dekorácie do vlasov a iné predmety môžu spôsobiť kontamináciu tela olovom. Do tela sa prenesie neumytím rúk či pošúchaním očí po kontakte s podobným predmetom. Následky môžu zájsť až k poškodeniu nervovej sústavy alebo zlyhaniu obličiek. Farby s obsahom olova sa našli aj u známych značiek ako Target, JC Penny, Kohls, Victoria´s Secret, Sears a ďalších. Po súdnom procese v roku 2010 sa sprísnili kontroly toxicity produktov, ale napríklad značka Forever 21 sa súdneho procesu nezúčastnila, a preto bližšie nekontroluje obsah olova v tovare.

Hory odpadu

pexels.com, CC0 License

Iba USA vyprodukujú každoročne viac ako 11 miliónov kilogramov odpadu. Zo všetkého nepotrebného oblečenia len 15 % ide na charitu a dobročinné účely a 85 % skončí na smetisku. Veľká väčšina Američanov nakupuje lacné oblečenie v obchodoch ako H&M a Forever 21. Majú pocit, že ak už raz kúpili niečo lacné, tak sa to ďalej zúžitkovať či darovať nedá. Odpad z odevného priemyslu stúpol medzi rokmi 1999 a 2009 o 40 %, čo je závratné číslo. Napriek tomu sa denne vyvážajú tony nepotrebného oblečenia na skládky odpadu.
zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre