rhino java fotografia
Foto od Internet Archive Book Images

Malajzijské spravodajstvo Bernama prinieslo minulý týždeň smutnú správu o vyhynutí nosorožca jávskeho, ktorú oznámil na seminári malajzijský minister životného prostredia Dr. Hamim Samuri.

Tvrdí, že podľa posledných záznamov z malajzijskej divočiny, tento druh nosorožca vyhynul, zatiaľ čo nosorožec sumatriansky, tiger malajský, sunda pangolin a bizón indický sa zaradili medzi kriticky ohrozené druhy. Posledné stopy po nosorožcovi jávskom sú z roku 2010, kedy boli zachytené až tri poddruhy tohto nosorožca. Bohužiaľ, tento rok sa nepodarilo zachytiť žiadneho z nich aj napriek použitiu rôznych metód, vrátane nainštalovaného kamerového systému.

Medzi najhlavnejšie príčiny patrí neustále zmenšujúce sa životné prostredie, pytliactvo späté s nelegálnym obchodom a nehody na cestách. Divočina čelí rôznym hrozbám, ako je napríklad vyrubovanie lesov, čím druhy prichádzajú o svoje prirodzené prostredie… Rovnako je veľmi rozšírený čierny trh a pytliactvo, čoho dôsledkom je veľký úbytok tigrov a slonov, ktoré patria rovnako medzi ohrozené druhy.

Treba poznamenať, že okrem ľútosti k týmto zvieratám, by sme mali za tým vidieť aj niečo dôležitejšie. Často sme slepí a nevidíme spojitosti, ktoré majú vplyv na život, komplexnú sieť, v ktorej všetko od všetkého závisí. Potravinový reťazec od najmenších mikroorganizmov po tie najväčšie bytosti, udržiava pri živote aj nás.

ZDROJ

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť