Dovolenkový sprievodca divokým Španielskom – čo vidieť a ochutnať

1416

Divoké Španielsko. Krajina rozprestierajúca sa na Pyrenejskom polostrove je nám všetkým dobre známa. Tí, ktorí ju už mali možnosť navštíviť, určite vedia, aké je ľahké si  ju zamilovať. Španielsko je krajinou dobrého vína, slnkom zaliatych pláží, úžasných historických pamiatok či dobrodružnej koridy. To je len pár dôvodov, prečo sa z jednej návštevy tejto krajiny môže stať láska na celý život.

Základné informácie o Španielsku

Španielsko leží na Pyrenejskom polostrove. Je obmývané Atlantickým oceánom a Stredozemným morom. Po Taliansku a Francúzsku je treťou najnavštevovanejšou krajinou Európy.  Pýtate sa prečo? Má naozaj všetko. Na svoje si prídu milovníci dobrodružstva, ale aj relaxu.

pixabay.com

Španielsko sa nazýva „krajinou slnka“. A  nie bezdôvodne. So svojimi 300 slnečnými dňami je štatisticky táto krajina najslnečnejšou v Európe, takže ponúka dlhú kúpaciu sezónu až do jesenných mesiacov. Tieto slnečné dni môžu dovolenkári stráviť  na tisíckach pláži. Na 5000 kilometrov dlhom pobreží nájdete malé skalnaté zátoky, kde si môžete dopriať súkromie a pokoj, ale aj dlhé pásy zlatého piesku v niektorom z letovísk s množstvom zábavy a služieb. Španielsko ponúka vzácnu kombináciu veľkolepých hôr v blízkosti jemných pláží, bohatú históriu, množstvo pamiatok či pozoruhodnej architektúry. K tomu všetkému vynikajúca kuchyňa a výborná južanská kultúra a zo Španielska je destinácia, ktorá sa je snom mnohých cestovateľov.

Mena a doklady pri cestovaní do Španielska

V Španielsku sa platí  eurami, takže zámenou peňazí sa nemusíte zaoberať. Ďalšou výhodou je, že Španielsko patrí aj do Schengenského priestoru. Na vycestovanie vám tým pádom stačí len občiansky preukaz.

Ako sa dostať do Španielska

Zvolili ste si Španielsko za dovolenkovú destináciu? Prvé, čo si musíte vybrať, je spôsob dopravy. Letecky, autobusom či autom? Posúďte sami a vyberte si ten, ktorý je pre vásnajvhodnejší.

Letecká doprava

Letecky sa do Španielska dostanete najrýchlejšie. Je tu 50 letísk, najvyužívanejšie sú v Barcelone a Madride. Bezproblémov dostupné sú aj prímorské destinácie, či už priamo alebo s prestupmi.

Ak sa rozhodnete objednať si dovolenku u niektorej z cestovných kancelárií, poletíte charterovým letom priamo do letoviska, pre ktoré ste sa rozhodli. Odlety bývajú z Bratislavy a Viedne. Ak cestujete individuálne, môžete využiť pravidelné letecké linky. Ceny leteniek sa rôznia. Dôležitým faktorom je dátum rezervácie letu, ale aj letecká spoločnosť, ktorou sa rozhodnete cestovať. Pri vzdialenejších destináciách môže cenu ovplyvniť aj počet prestupov. Lety s viacerými prestupmi sú cenovo výhodnejšie, ale o to dlhšie.

Na ostrov Malorka lieta z Bratislavy napríklad spoločnosť Ryanair zvyčajne utorok a sobotu. Let trvá 2 hodiny a 35 minút. Za letenku zaplatíte okolo 108 €. Počas letnej sezóny sa cena môže aj zdvojnásobiť. Ak chcete ušetriť, kúpte si ju v dostatočnom predstihu.

Ostrov Menorka je najprístupnejší z letiska Viedeň. Za 202 € sa sem s jedným prestupom v Barcelone dostanete za 5 hodín a 55 minút.

Na Ibizu ako aj na Malorku lieta letecká spoločnosť Ryanair. Odlet nie je však z Bratislavy, ale Viedne. Pravidelné linky sú zvyčajne vo štvrtok a v sobotu. Akciová letenka vás vyjde na 55 €. Let trvá 2 hodiny 45 minút.

Ak sa rozhodnete cestovať na pobrežie Costa del Sol, priletíte na letisko v Malage, nazývané Pablo Ruiz Picasso. Z Bratislavy lieta letecká spoločnosť Rynair pondelky a piatky. V lietadle si posedíte 3 hodiny a 40 minút a za akciovú letenku zaplatíte 80 €. Aj pri týchto letenkách si dajte pozor na objednanie leteniek v dostatočnom predstihu, inak za letenku do tejto destinácie môžete zaplatiť až 200 €.


Autobusová doprava

Počas leta organizuje mnoho cestovných kancelárií autobusové zájazdy do Španielska. Ak preferujete tento typ dopravy, môžete si zvoliť jeden z mnohých organizovaných zájazdov. Počítajte však s tým, že v porovnaní s leteckou dopravou, je cesta autobusom omnoho náročnejšia a zdĺhavejšia. V autobuse strávite aj viac ako 26 hodín, čo však pri ich dnešnej vybavenosti nie je taký problém.

Do Španielska, teda konkrétne do Barcelony, jazdia počas celého roka z Bratislavy autobusové spoje spoločnosti Flixbus. Za jednosmerný lístok zaplatíte okolo 85 €. Z Bratislavy odchádza autobus pondelok o 19:30 a v Barcelone ste v stredu o 11:00 hodine. Z Barcelony sa potom pomerne ľahko autobusom prepravíte do vytúžených prímorských oblastí.

Autom

Ak chcete spoznať viaceré oblasti Španielska a plánujete tu pobudnúť dlhšiu dobu, môžete sa vybrať na dovolenku autom. Pripravte sa však na minimálne 23 hodín strávených v aute, ak pôjdete do Madridu. Do južnejších častí Španielska je cesta ešte dlhšia. Pri takejto dlhej trati nie je neobvyklé, ak sa dovolenkári zastavia aj v niektorých štátoch, ktoré majú po ceste. Pri ceste do Španielska je to Rakúsko, Taliansko a Francúzsko.

Pri cestovaní autom v Španielsku vám náklady na cestu zvýšia diaľničné poplatky, ktoré sa platia vždy pri výjazde z diaľnice. Poplatok je vypočítaný podľa vzdialenosti, niektoré trasy však majú pevnú sadzu. V Španielsku je povolená hranica alkoholu 0,5 mg na liter krvi a v dychu vám môžu namerať až 0,25 miligramov. Na rozdiel od slovenských diaľnic, maximálna povolená rýchlosť je tu 120km/h.

 

Najobľúbenejšie letoviská v Španielsku

Máloktoré letoviská lákajú návštevníkov z celého sveta, ako práve tie španielske. Miesta plné krásnych pláží a jedinečnej atmosféry. Medzi najnavštevovanejšie patria Kanárske ostrov, Baleárske ostrovy, Andalúzia (Costa del Sol).

Tenerife

Tenerife je najväčším ostrovom z Kanárskych ostrovov. Leží v Atlantickom oceáne. Svoju popularitu u turistov si získal vďaka celoročne teplému podnebiu a krásnej prírode. Na tomto španielskom ostrove sa nachádza najväčšia hora celého Španielska, ktorú uvidítez celého ostrova. Je ňou 3718 metrov vysoká sopka Pico de Teide, okolo ktorej sa rozprestiera Národný park Teide. Národný park je spolu s vulkánom hlavným lákadlom pre turistov.

Krásy prírody na Tenerife môžete pozorovať aj v kaňone Masca, kde sa nachádza niekoľko vodopádov. Hlavným mestom Tenerife je mesto Santa Cruz de Tenerife. Mesto má krásny prístav. Za navštívenie stojí aj jeho historická časť obklopujúca hrad San Cristóbal.

pixabay.com

Costa del Sol

Slnečné pobrežie Costa del Sol sa rozprestiera na juhu Španielska a patrí k jeho najobľúbenejším turistickým destináciám Andalúzie. Turistov láka stovkami zlatých pláží, pokojným Stredozemným morom, slnečným podnebím, krásnou prírodou, uvoľnenou atmosférou a výborným jedlom.  

Na pobreží Costa del Sol nájdete päť hlavných stredísk: Fuengirola, Torremolinos, Benalmádena, Estepona a luxusné letovisko Marbella.

Costa del Sol je výbornou destináciou pre milovníkov golfu. Oddych na pláži môžu spojiť s hraním golfu na viac ako šesťdesiatich špičkových golfových ihriskách. Na svoje si prídu aj milovníci histórie a prírody. Na turistov čaká mnoho zaujímavých historických miestMalega, Sevilla, Granada či Alhambra.

pixabay.com

Malorka

Malorka, ostrov ležiaci v západnej časti Stredozemného mora, je najväčším z Baleárskych ostrovov a zároveň aj najväčším španielskym ostrovom. Malorka má všetky prednosti ideálnej dovolenkovej destinácie, pretože sa vyznačuje rozmanitosťou a rôznorodosťou.

Najnavštevovanejším mestom  Malorky je jej hlavné mesto, Palma de Mallorca, ktorého dominantou je majestátna katedrála La Seu. Prírodné krásy na Malorke môžete objavovať v pohorí Serra de Tramuntana, ktoré sú domovom divokých zvierat. Najvyšším vrchom týchto hôr je Puig Major, ktorý je veľmi obľúbený medzi horolezcami a milovníkmi krásnych výhľadov. Za návštevu na Malorke stojí aj Dračia jaskyňa, kde sa nachádza množstvo podzemných chodieb s bohatou kvapľovou výzdobou a podzemné jazero Martel.

pixabay.com

Menorca

Druhý najväčší ostrov Baleár, Menorca, sa taktiež rozprestiera na západe Stredozemného mora. Napriek tomu, že leží v tesnej blízkosti Malorky, majú tieto dva ostrovy len málo spoločného. Menorca sa vyznačuje panensky krásnou prírodou, idylickými dedinkami, vápencovými útesmi či pastvinami.

Hlavnou dominantou ostrova sú  prekrásne panenské pláže, mnohé ľudoprázdne. Pokiaľ teda túžite po chvíľke súkromia a nerušeného odpočinku, je pre vás Menorca ako stvorená. Vďaka svojej povahe je ostrov rajom pre potápanie a šnorchlovanie. Ak zatúžite spoznať životný štýl miestnych obyvateľov, vyberte sa do dvoch najväčších miest Menorcy – hlavného mesta Mahón a historickej Citadelly.

pixabay.com

Ibiza

Pokiaľ patríte k milovníkom zábavy, večierkov a radi navštevujete miesta, kde to naozaj žije, je Ibiza pre vás správnou voľbou. Party, ktoré nikdy nekončia, prekrásne zlatisté pláže, ale taktiež kúzelná príroda, malebné mestá a dedinky plné starobylých pamiatok – práve takáto je Ibiza.

Na Ibize na vás čakajú krásne zátoky s úžasnými plážami a priezračnou vodou, kde sa môžete ukryť pred celým svetom, ale aj rušné letoviská plné obchodov, barov a reštaurácií. Hlavné mesto Ibizy vás očarí svojou starovekou štvrťou Dalt Vila, ktorá je zapísaná na zoznam UNESCO. Z prírodných krás stojí za zmienku jaskyňa Cova de Can Marca.

pixabay.com

 

Čo by ste mali navštíviť

Krajina Pyrenejského polostrova má čo ponúknuť. V Španielsku sa nachádza prekrásna príroda, ale aj fascinujúca história, ktorá pripomína rôzne etapy španielskej minulosti a je zachovaná v budovách a múzeách.  Pri jeho návšteve by ste určite mali zavítať do miest Sevilla, Valencia a Bilbao. Maurskú históriu vám priblíži Alhambra v Granade. O tom, že Španielsko má nádherné pláže, vás presvedčí malebná Formentera.

Sevilla

Hlavné mesto Andalúzie Sevilla,  štvrté najväčšie mesto Španielska, je plné krásnych pamiatok. Tri z nich sú dokonca pamiatkami UNESCO. Prvou je komplex palácov Reales Alcázares, ktorý spočiatku slúžil ako pevnosť. Najväčším klenotom je Palacio de don Pedro. O tom, že tento komplex je fascinujúci, svedčí aj fakt, že tu bol natáčaný seriál Hry o tróny. Ďalšou pamiatkou zapísanou na zoznam UNESCO je katedrála Santa Maria de la Sede ukrývajúca pozostatky Krištofa Kolomba. Tretím skvostom Sevilly je Generálny archív Indie, ktorý vznikol s cieľom zhromaždiť všetky dokumenty týkajúce sa kolónií v Indii. Tento archív v súčasnosti uskladňuje viac ako 43 000 dokumentov.

Dávnu históriu mesta dopĺňa jeho nezabudnuteľná atmosféra. Prejdite sa po úzkych dláždených uličkách, v ktorých rozvoniavajú kvety a žblnkocú malé fontány. Zážitok z prechádzky vám umocnia pouliční gitaristi rytmom flamenga.

pixabay.com

Valencia

Mesto Valencia je tretím najväčším mestom Španielska, bohatým na kultúru a umenie. Preslávili ju najmä futuristické budovy – impozantné architektonické múzeum nazývané Mesto umenia a vedy. Komplex bol navrhnutý architektom Santiagom Calatravom a patrí k jeho najväčším a najzložitejším dielam. V súčasnosti je toto múzeum symbolom Valencie.

Valencia sa preslávila ako „ slnečné mesto“ a to vďaka charakteristickému slnečnému počasiu. Pri jej návšteve rozhodne zavítajte aj na niektoré z najkrajších pláží Španielska, ktoré sa práve vo Valencii nachádzajú.

pixabay.com

Guggenheimovo múzeum v Bilbau

Bilbao je hlavné mesto Baskicka, ležiace na severe Španielska. Je to unikátne prístavné mesto, ktoré ponúka vlastný pohľad na španielske umenie. Najpopulárnejší skvost tohto mesta – slávne Guggeenheimovo múzeum, je významným centrom európskeho umenia. Titánový objekt, ktorý v sebe ukrýva významné umelecké diela, priťahuje pozornosť všetkých návštevníkov Bilbaa. Navrhol ho Frank Gehry a je sprístupnené od roku 1997. Stavbu charakterizujú zakrivené línie a množstvo vzájomne prepojených dielov.

pixabay.com

Alhambra- Granada

Alhambra je jednou z najnavštevovanejších pamiatok Španielska. Je to komplex palácov a pevností maurských panovníkov. Nachádza sa na hranici mesta Granada v španielskom regióne Andalúzia. Komplex je obklopený krásnymi záhradami. V pozadí sa týčia zasnežené vrchy pohoria Siera Nevada. Alhambra je prirovnávaná k „perle vsadenej do smaragdu“. Interiér komplexu je rovnako ohromujúci ako samotná stavba, priblíži vám históriu španielskych Maurov. Idylický pohľad na túto pamiatku je práve pri západe slnka. Vtedy je Alhambra zaliata červenou farbou.

pixabay.com

Formentera

V bezprostrednej blízkosti od Ibizy leží malebná Formentera, mnohými označovaná ako „Karibik Stredomoria“.  Od Ibizu ju delí len morská úžina, no na Formentere sa vám otvára úplne iný svet. Ostrov s panenskou prírodou, nedotknutý civilizáciou, pripomínajúci najkrajšie miesta Karibiku. Je považovaná za odpočinkový raj. Nájdete tu krásne členité pobrežie, tvorené skalnatými útesmi, piesočnatými plážami obklopené kryštálovou vodou. Miesto ideálne pre milovníkov prechádzok a výletov na bicykli.

pixabay.com

Čo by ste mali ochutnať

Španielska kuchyňa je označovaná za jednu z najlepších na svete. Vyznačuje sa svojou pestrofarebnosťou. Základnými ingredienciami v prímorských oblastiach sú ryby, morské plody a šaláty. Vo vnútrozemí prevládajú skôr mäsité pokrmy a husté polievky. Na dochucovanie jedál sa často používa cesnak a olivový olej. Za tradičné jedlá v Španielsku sa považuje paella, gazpacho, churros a tortilla espaňola. Z typických španielskych nápojov by ste mali ochutnať sangriu alebo grenadinu.

Paella

Základ najslávnejšieho španielskeho jedla paella tvorí ryža. Vznikla pôvodne vo Valencii ako pokrm chudobných rybárov, ktorí do ryže a vlastnej zeleniny dali aj to, čo sa im podarilo chytiť, teda ryby a morské plody. V súčasnosti je tradičným jedlom v celom Španielsku. Túto delikatesu môžete ochutnať v mnohých variáciách. Najčastejšia kombinácia pozostáva z ryže, zeleniny a z kuracieho mäsa alebo morských plodov. Základom však zostáva, ak raz dáte do paelly rybu, nemiešajte ju so žiadnym iným mäsom. Vytvorili by ste len nejaký mix a už by to nebola pravá španielska pochúťka.

pixabay.com

Gazpacho

Ďalšou španielskom pochúťkou je gazpacho. Je dná sa o hustú studenú zeleninovú polievku, ktorá vás osvieži pri horúcich letných dňoch. Pozostáva z množstva španielskych paradajok, zelenej papriky, uhoriek, cibule, octu, cesnaku a byliniek. Je to perfektné jedlo na leto. Vďaka množstvu zeleniny je zdravé a má málo kalórií.

pixabay.com

Tortilla espaňola

Španielska omeleta tortilla espaňola, alebo nazývaná aj ako tortilla de patatas, je ďalším národným jedlom Španielov. Základ tvoria syrové zemiaky, vajcia a cibuľa. Omeleta je následne vložená do chleba. Vznikne tak chutný sendvič. Jedlo je skvelým štartom dňa, podáva sa často na raňajky.  

pixabay.com

Churros

Tí, čo obľubujú sladké, by mali určite ochutnať dezert churros. Túto sladkú delikatesu tvorí koblihové cesto, ktoré je striekané priamo do vriaceho oleja. Pri vysmažení sa cesto sformuje do rôznych tvarov. Vonkajšia vrstva churros je príjemne chrumkavá, vnútro zase mäkké a vláčne. Stačí si ich len pocukrovať alebo poliať s čokoládou.

pixabay.com

Obľúbené španielske nápoje

Španielsko je preslávené ako krajina výborného vína, niet sa preto čo čudovať, že jeden z tradičných španielskych nápojov pozostáva práve z tohto alkoholu. Sangria, celosvetovo preslávený nápoj, výborný na horúce letné večery. Pripravuje sa z kúskov ovocia a cukru. Všetko je následne zaliate červeným vínom. Ďalším typickým španielskym nápojom, no tentoraz nealkoholickým, je grenadina. Pozostáva z granátových jabĺk, ktoré sú zaliate vodou alebo sodou.

pixabay.com

Zdroje

www.spainguides.com

Tripadvisor

Lonely planet

www.planetware.com

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre