Spánok len 35 minút za celý deň, ohromujúce fakty o spánku rôznych druhov zvierat. Čo ste zaručene nevedeli.

1681

Zaujímalo vás niekedy ako dlho spia zvieratá a akým spôsobom to vôbec prevádzajú vo voľnej prírode, kde im každú chvíľu môže hroziť nejaké nebezpečenstvo? Možno ste sa už nad tým zamýšľali, no ak náhodou nie a chceli by ste poznať odpoveď, tu sa ju dozviete!

Na úvod sa poďme pozrieť na ľudské nároky a potreby týkajúce sa spánku. Dojča spí v priemere 16 hodín denne (66,6 % dňa), dospelý človek 8 hodín (33,3 %) a starší človek asi 5,5 hodiny denne (22,9 %). 

Ako je to u zvierat? Platí, že čím väčšie dané zviera je tým, menej spánku potrebuje. Taktiež by sme mohli vo všeobecnosti povedať, že zvieratá, ktoré sú v potravnom reťazci na nižšej priečke (majú veľké množstvo predátorov) budú takisto spať menej. 

A tu je zoznam zvierat, ktoré potrebujú minimum spánku

Impaly takmer nikdy nespia. Týka sa to najmä samcov, ktorých úlohou je strážiť ostatné jedince stáda. 

Letová cesta dážďovníka smerujúca zo Švajčiarska do západnej Afriky trvá šesť mesiacov. Je preukázané, že počas letu si nerobia žiadne zastávky, odpočívať teda musia počas letu. 

Mrože sú veľmi podceňované zvieratá, dokážu však fungovať nepretržite bez spánku až 84 hodín! V čase, kedy odpočívajú, môžu spať prakticky kdekoľvek, či už na súši, vo vode, ale aj počas plávania. Niekedy to funguje tak, že sa zubami zachytia o ľadovú kryhu a odpočívajú. 

sea creature under the sea
Autor tejto fotografie je Julia Joppien

Mláďatá kosatiek trávia svoje prvé mesiace usilovným tréningom plávania, a k tomu musia matky prispôsobiť aj svoj režim spánku. Prvý mesiac spia minimálne, nakoľko dohliadajú na svoje potomstvo.

Delfíny spia tak, že polovica ich mozgu spí a druhá polovica bdie. Vďaka tomu dokážu súčasne odpočívať, ale zároveň byť i v strehu a dávať pozor na možných predátorov. Niektoré delfíny súčasne počas toho plávajú, iné sa len nechajú unášať prúdom. 

Žirafy spia počas nepriaznivého obdobia v priemere 35 minút denne. Vo voľnej prírode zatvárajú oči až po západe Slnka. Spia, tak krátko z toho dôvodu, že poloha v ľahu ich robí nesmierne zraniteľnými voči predátorom. 

brown and beige giraffe
Autor tejto fotografie je Sian Cooper

Kone spia 2,5 hodiny/noc a majú tendenciu spať a zobúdzať sa po 15 minútových intervaloch. 

Slony spia 3-4 hodiny za noc. Kvôli svojej veľkosti potrebujú stráviť až 18 hodín denne prijímaním potravy (potom už na spánok veľa času nezostáva). Môžu spať v stoji opierajúc sa o strom alebo ležia na boku (často sa však musia prevracať, aby nedošlo k narušeniu vnútorných orgánov).

Kozy a kravy spia približne 4 hodiny denne, väčšina z nich cez noc. Kravy si doprajú asi jednu hodinu spánku. Pretože väčšinu času dňa trávia prežúvaním, čo je nevyhnutné k ich prežitiu. Keď spia, je to v krátkych intervaloch. 

spiaca koza
Zdroj: ranker.com

Mravce si niekoľkokrát počas dňa zdriemnu na minútu, čo dokopy predstavuje 4 až 5 hodín denne. 

Zvieratá, ktoré ľúbia spať najviac

K milovníkom spánku rozhodne patria koaly, ktoré spia až 22 hodín denne. Vďaka spánku si šetria energiu, pretože eukalyptové listy, ktoré sú bežnou súčasťou ich jedálnička nie sú príliš kalorické a výživné. 

Drobné myšky, hoci vážia len niečo okolo 7-10 gramov). S obľubou spávajú aj 20 hodín denne.

Leňochy sú nadmieru rozkošné, extrémne pomaly sa pohybujúce stvorenia, ktoré prespia až 20 hodín denne zavesené na strome. Schádzajú z neho len keď chcú vykonať potrebu alebo nájsť iný, lepší strom. Mnohým sú na smiech svojimi pomalými pohybmi, no v prípade ohrozenia môžu ísť rovnako rýchlo ako mačka. 

primate climbing tree
Autor tejto fotografie je Sebastian Molinares

Netopiere nemajú, podľa nás ľudí, moc pohodlnú polohu na spanie. Napriek tomu prespia aj 20 hodín za deň. 

Pásavce trávia 16-18 hodín denne spánkom v pohodlí svojich nôr. Spozorovalo sa, že zaspávajú dokonca i počas príjmu potravy. 

Zdroj: shutterstock

Vačice spia v priemere 19 hodín denne a ich jednotlivé spánkové epizódy môžu trvať 1-4 hodiny. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.