Spojenie genetiky a chutí. Prečo niektoré národy neznášajú mliečne výrobky a iné milujú pikantné?

2489

Genetika „úraduje“ a ovplyvňuje naozaj všetko čo sa týka ľudského tela. Dokonca aj chute a potraviny, ktorým sa budete radšej vyhýbať. Takže naozaj nie je náhoda, že niektoré národy preferujú pálivé ostré chute, iné zase sladké a vôbec aj mix rôznych chutí a použité ingrediencie nie sú náhodné. 

Samozrejme, že to čo nám chutí a čo naopak nie býva ovplyvnené aj výchovou alebo našimi vlastnými preferenciami, dokonca platí, že chute sa môžu počas života meniť.

Nemožno povedať ktorá chuť, či kombinácia chutí je tá správna, v tom je to všetko zaujímavé a jedinečné. Teraz vám predstavíme niekoľko šokujúcich rozdielov a faktov. Poďme pátrať po príčiny toho prečo Číňania neobľubujú syr alebo prečo Rusi dokážu vypiť tak veľa alkoholu bez ujmy.

Číňania a mliečne výrobky 

a platter of cheese, crackers, fruit and nuts
Photo od Andrei Marinho na Unsplash

V Ázijských kuchyniach sa skrátka syr bežné nevyskytuje a rolu v tom vo veľkej miere hrá práve genetika – v porovnaní s inými národmi sa u nich vyskytuje vyššie percento neznášanlivosti laktózy. 

Konkrétne, až 90 % ľudí v Číne má problém so spracovaním a trávením mliečnych výrobkov. 

Rusi a alkohol

white and black tube type mod
Photo od Nathan Powers na Unsplash

Pravá ruská vodka – typický alkohol tohto nezdolateľného národa. Nejeden človek s veľkou výdržou by to po určitej dobe vzdal. Porovnávať sa s ruskými domorodcami sa totiž vôbec nevypláca. Ako je ale možné, že sú voči účinkom ich vodky takmer odolní? 

Z dlhodobého hľadiska im alkohol poškodzuje pečeň rovnako ako každému inému človeku, avšak pri krátkodobom pití, majú genetické výhodu. Dokážu totiž lepšie a oveľa rýchlejšie oxidovať alkohol. 

Latinské kultúry, deti a pikantné jedlá 

grey spoon lot
Photo od Pratiksha Mohanty na Unsplash

Korenené jedlá a ľudia milujúci vzrušenie a dobrodružstvo k sebe jednoducho neodmysliteľne patria. Možno je to preto, že pikantné vyvoláva istý typ bolesti, na ktorú telo reaguje vyplavením adrenalínu, ktoré človeka dokáže vzpružiť. 

Avšak prepojme si to geograficky s kultúrami latinskej Ameriky, kde žijú ľudia s temperamentom zakódovaným v génoch. V týchto krajinách už malé deti učia prijímať pikantné jedlá, aj formou návyku pomocou štipľavých cukríkov. Ich nervové zakončenia v ústach sa postupne znecitlivia do takej miery, že v dospelosti sú schopní prijímať extrémne korenené jedlá. 

Briti a strava bohatá na tuky 

pile of gray fishes
Photo od Jakub Kapusnak na Unsplash

V závislosti od stravovania, ktorého princípy pretrvávajú viacero storočí platí, že ľudia v Spojenom kráľovstve sa veľmi dlhú dobu museli spoliehať na stravu pozostávajúcu z rýb, ktoré majú vysoký obsah tukov, na čo si privykli. 

Dokonca vďaka tomu majú nižšiu mieru srdcových chorôb a cukrovky v porovnaní s inými krajinami (avšak treba dávať pozor na priveľa soli a olejov, ktoré škodia srdcu aj dýchacím cestám). 

Vanilka nemusí byť súčasťou len sladkých jedál 

black and white straight line
Photo od Jocelyn Morales na Unsplash

Keď si predstavíte vôňu alebo chuť vanilky s najväčšou pravdepodobnosťou by ste ju označili za prijemne sladkú, niekomu sa dokonca zdá až prehnane a odporne sladká. To ale nie vždy musí byť pravda. 

Ako príklad si uveďme Áziu, kde nepoužívajú vanilku pri príprave sladkých, ale naopak slaných pokrmov! Ak by ste v tomto ponímaní vyrastali, verte, že by vám ani nenapadlo vanilku použiť do koláča alebo torty (ibaže by boli slané).

Európska kuchyňa má totiž tendencie podobné chute spájať, kdežto v Ázii sa vytvárajú kontrastné chute. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.