Aký bol život a úpadok spoločnosti Motorola?

342

„V roku 1984 spoločnosť Motorola uviedla na trh prvý mobilný telefón na svete. DynaTAC 8000x mal výdrž batérie 35 minút.“

Pamätáte si na Motorolu? Kedysi bola dominantnou silou vo svete mobilov. No kedy ste naposledy videli niekoho s týmto telefónom? Poďme sa pozrieť na vzostup a pád bývalej ikony mobilného priemyslu, aby sme pochopili, ako sa Motorola zmenila a aké ťažkosti za tie roky prekonala.

Zdroj Thai Nguyen

Kľukatý zrod spoločnosti Motorola

V roku 1921 Paul Galvin a jeho priateľ Edward Stewart založili telekomunikačnú spoločnosť. Kvôli vysokým daniam ju museli o dva roky na to zavrieť, no Stewart v podnikaní pokračoval ďalej. V roku 1926 založil spoločnosť Storage Battery Co, ktorá vyvinula eliminátor batérií. Tento vynález umožnil rádiám a ďalším prenosným elektronickým zariadeniam fungovať bez batérií. Bol to veľký prelom v situácii, kedy boli batérie nedostupné. Napriek úspechu sa Edwardov podnik nakoniec opäť zrútil. Situáciu využili bratia Galvinovci kúpili dizajn eliminátora batérií a uviedli na trh ako prvý produkt spoločnosti Motorola. Volal sa Galvin Manufacturing Corporation, tak ako ich prvá skrachovaná spoločnosť.

Zdroj StockSnap

Motorola vyrábala rôzne typy rádií

V roku 1930 bratia Galvinovci uvedením cenovo dostupného autorádia „Motorola Radio“ vytvorili novú éru v automobilových zvukových systémoch. Predávali ho najmä policajným oddeleniam a obciam, čím sa autorádiá stali dostupnými pre širšiu verejnosť. Podľa oficiálnej webovej stránky spoločnosti bol názov Motorola kombináciou slov „motor“ (pochádzajúci z motorového vozidla) a „ola“ (znamenajúci zvuk), čo v preklade znamená „zvuk v pohybe“.

Neskôr spoločnosť rozšírila výrobu na rôzne jedno a obojsmerné rádiá, vrátane rádiových prijímačov pre policajné autá. Dva významné príklady obojsmerných rádií spoločnosti Motorola sú rádio SCR300, prvé prenosné obojsmerné FM rádio na svete a Handie-Talkie SCR536, ktorý sa stal najznámejším počas obdobia druhej svetovej vojny. V roku 1937 spoločnosť vstúpila do odvetvia zábavy s radom domácich rádií a fonografov. A o desať rokov neskôr sa Galvin Manufacturing Corporation konečne premenoval na Motorola Inc.

Zdroj Eric Nopanen

Prelomový televízny priemysel

Po druhej svetovej vojne sa televízory stali populárnym spotrebným tovarom. Až do takej miery, že ich vlastnila polovica amerických domácností. Pre spoločnosť Motorola to bola príležitosť rozšíriť svoje podnikanie na výrobu televízorov. V roku 1947 predstavila 7-palcový model televízora Motorola Golden View, ktorý sa stal obľúbeným vďaka svojej nízkej cene. Len za jeden rok sa predalo sa viac ako 100 000 kusov.

Zdroj Austrian National Library

Prvý mobilný telefón na svete

Prvým mobilným telefónom na svete sa stal model DynaTAC 8000x. Aj keď batéria vydržala iba 35 minút bol revolučný. Stál približne 3 995 dolárov. O pár rokov neskôr ho nasledoval aj prvý vyklápací mobil MicroTAC.

Úpadok spoločnosti

Po úspechu v roku 2000 s telefónmi ako Motorola Razr, spoločnosť začala čeliť problémom. V roku 2007 Apple uviedol na trh svoj prvý iPhone a predaj Motoroly sa výrazne znížil. V nasledujúcich dvoch rokoch spoločnosť utrpela straty vo výške 4,3 miliardy dolárov. Hoci sa snažila, už sa nikdy úplne nezotavila.

Zdroj Kevin Bhagat

Straty viedli k rozdeleniu Motoroly na dve spoločnosti. Motorola Solutions, zameranú na telekomunikačné produkty a Motorola Mobility, ktorá sa zaoberala mobilnými telefónmi. V roku 2012 Google kúpil Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolárov, avšak v roku 2014 ju predal Lenovo za 2,91 miliardy dolárov. Aj keď to bola drahá chyba Googlu, získal prístup k mnohým patentom, čo posilnilo spoločnosť v patentových sporoch s konkurentmi ako Apple a Microsoft. Dnes je Motorola Mobility pobočkou spoločnosti Lenovo, zatiaľ čo Motorola Solutions zostáva samostatnou entitou.

Spoločnosť Motorola má bohatú históriu, od svojich začiatkov ako výrobca rádií a televízorov až po inovácie v technológii mobilných telefónov. Výzvy spojené s príchodom smartfónov viedli k jej rozdeleniu na dva subjekty. Napriek vzostupom a pádom dedičstvo spoločnosti žije ďalej s jej produktmi a patentmi, ktoré stále ovplyvňujú telekomunikačný priemysel. Hoci značka možno stráca svoju bývalú slávu, Motorola bude vždy považovaná za priekopníka v komunikačných technológiách.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre