10 športových hviezd, ktoré podvádzali: Niektoré mená vás prekvapia!

3376

Podvádzanie už počas histórie postihlo nielen najznámejšie svetové športy, ale dokonca sa ho dopustili aj mnohé extrémne populárne hviezdy. Toto je 10 najznámejších športovcov, ktorí boli prichytení pri podvádzaní. Prečítajte si ich príbehy!

10 – Barry Bonds, bejzbal

Barry Bonds je známy americký bejzbalista, ktorý v Major League Baseball odohral dlhých 22 sezón v rokoch 1986 – 2007. Prekonal rekord v počte home-runov za jednu sezónu, ale aj za celú kariéru. V roku 2007 bol ale súčasťou najväčšieho steroidového škandálu v bejzbale. Napriek tomu, že užíval steroidy, jeho rekordy dodnes platia.

Barry Bonds hits HR #735 off Chris Young (Padres 5 at Giants 3)“ by guano is licensed under CC BY-SA 2.0

9 – Diego Maradona, futbal

Jediný v tomto zozname, ktorý nebol za svoje podvádzanie potrestaný. Diego Maradona vo štvrťfinále MS 1986 proti Anglicku strelil gól rukou, ktorý mu však rozhodca uznal. Krátko potom predviedol svoje legendárne sólo a rozhodol o výhre Argentíny 2:1. Po zápase sa o svojom neregulérnom góle vyjadril, že to bola „Božia ruka“. Neskôr na tomto turnaji doviedol Argentínu k titulu MS.

22 GIUGNO 1986: LA GIOCATA DA FUORICLASSE DI DIEGO“ by NazionaleCalcio is licensed under CC BY 2.0

8 – Tonya Harding, krasokorčuľovanie

Tonya Harding je bývalá americká krasokorčuliarka. Jej kauza viedla dokonca ku zraneniu súperky. Počas turnaja 1994 US Figure Skating Championships bola pri tréningu napadnutá a zranená jej najväčšia konkurentka Nancy Kerrigan, ktorá musela kvôli tomu odstúpiť. Harding síce vinu popiera, ale neskôr bola právoplatne odsúdená na tri roky bezpodmienečne za to, že spolu s ďalšími troma osobami tento útok na Kerriganovú zosnovali.

HIGH SCHOOL YEARS: Me and Brandy as Tonya Harding and Nancy Kerrigan for Halloween sophomore year. (Like my crowbar?)“ by ronnie44052 is licensed under CC BY-SA 2.0

7 – Hansie Cronje, kriket

Hansie Cronje bol svojho času najväčšou hviezdou kriketu v Južnej Afrike. Bol kapitánom a najznámejším menom v zostave národného mužstva. V roku 1999 sa však prevalilo, že Cronje ovplyvňoval výsledky zápasov výmenou za peniaze. Neskôr dostal dištanc hrať kriket do konca života. V roku 2002 tragicky zahynul pri leteckom nešťastí. Mal iba 32 rokov.

Hanse Cronje (2)“ by BBC News اردو is licensed under CC BY 3.0

6- Sylvester Carmouche, dostihy

Asi nie je žiadnym prekvapením, že v tomto rebríčku nechýbajú dostihy, respektíve konské preteky. Džokej Sylvester Carmouche si počas pretekov v roku 1990 skrátil trasu vďaka nepriehľadnej hmle. V nej následne počkal na svojich súperov a potom preteky s pohodlným náskokom vyhral. Hoci on sám tvrdí, že nikdy nepodvádzal, dostal 10-ročný zákaz.

horse jumping over obstacle
Photo by Markus Spiske on Unsplash

5 – Boris Oniščenko, šerm

Boris Oniščenko bol pretekárom v modernom päťboji na OH 1976 v Montreale. Získal tam striebornú medailu. Neskôr sa ale prišlo na to, že si vylepšil svoj výstroj o zariadenie, ktoré mu počítalo zásahy, aj keď nezasiahol súpera. Po tejto kauze bol diskvalifikovaný.

Zdroj: Wikimedia/Panini

4 – Tom Brady, americký futbal

Tom Brady je idolom mnohých detí a športovcov nielen v Amerike, ale po celom svete. Nedávno ukončil kariéru a mnohí ho označujú za najlepšieho hráča v dejinách amerického futbalu. V sezóne 2014/2015 sa však riešil jeho škandál s podvádzaním, za ktorý dostal pokutu jeden milión dolárov a zákaz štartu na štyri zápasy. Incident sa týkal stretnutia medzi New England Patriots a Indianapolis Colts. Brady v ňom mal použiť inak nafúknuté lopty, aby získal výhodu.

Tom Brady 2011“ by Jeffrey Beall is licensed under CC BY-SA 3.0

3 – Ben Johnson, atletika

Ben Johnson uchvátil atletický svet v roku 1988 vo finále OH v Soule. Preteky poľahky vyhral, ale po nich sa ukázalo, že jedna z jeho vzoriek obsahovala stanozolol, teda zakázaný anabolický steroid. Kanaďan potom dostal zákaz pretekania na dva roky a jeho zlatú medajlu získal druhý v poradí, Carl Lewis.

Ben Johnson Seoul 1988“ by DPMS is licensed under CC BY-SA 2.0

2 – Fred Lorz, maratón

Príbeh Freda Lorza sa udial ešte v roku 1904 na tretích letných OH. Konali sa v americkom meste St. Louis. Lorz vtedy vyhral maratónsky pretek a získal zlato. Až neskôr však vyplávalo na povrch, že podvádzal. Rodák z Bronxu totiž vôbec neprebehol celú dĺžku pretekov, ale na istom úseku ho previezli v aute. Zaujímavé je, že o rok neskôr vyhral prestížny Bostonský maratón.

Zdroj: Wikimedia/Neznámy autor

1 – Lance Armstrong, cyklistika

Lance Armstrong bol obrovskou hviezdou nielen cyklistiky, ale celosvetového športu. V rokoch 1999-2005 vyhral sedemkrát v rade Tour de France. A to ešte predtým porazil rakovinu, ktorá mu bola diagnostikovaná v roku 1996. K pretekaniu sa vrátil o dva roky neskôr. V roku 2012 mu však Medzinárodná cyklistická federácia odobrala všetky tituly a udelila doživotný dištanc. Agentúra USADA totiž zistila, že Armstrong počas kariéry užíval drogy zvyšujúce výkonnosť. V tom istom roku poskytol rodák z Dallasu otvorené interview v šou s Oprah Winfrey a doping priznal.

Lance Armstrong MidiLibre 2002“ by de:Benutzer:Hase is licensed under CC BY-SA 3.0

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre