5 jednoduchých spôsobov, ako zredukovať vlastnú uhlíkovú stopu

799

Kedy ste si naposledy pozreli, v akej energetickej triede sa nachádza spotrebič, ktorý ste si kúpili? Čo sa stalo s tou šatkou, čo ste si kúpili v roku 2016 na dovolenke v Turecku? Jednoducho ste ju vyhodili alebo ste ju niekomu podarovali? Je množstvo vecí, ktoré robíme na dennej báze, a ani si neuvedomujeme, ako tým škodíme sebe a okoliu. Nikdy však nie je neskoro začať sa vzdelávať a preto vám dnes prezradíme niekoľko základných vecí, vďaka ktorým prispejete k zdravšiemu životnému prostrediu.

1. Dbajte o svoje oblečenie

Zdroj: GoToVan/Flickr

Snažte sa šetriť čo najviac to pôjde. A tým nemyslíme len financie. Vyskúšajte nákupy z druhej ruky, požičiavajte si a posúvajte ho ďalej. Emisie a spotreba vody pri výrobe oblečenia sú enormné a za posledné dve dekády sa zdvojnásobili. Rovnako je to však aj s „nákupnými zvykmi“. Výsledkom súčasnej nadmernej spotreby sú skládky plné nechceného oblečenia, ktoré sa potom spaľuje a preváža do krajín tretieho sveta.

Preto zvážte budovanie kapsulového šatníka. Okrem toho sa poobzerajte po miestnych, no najmä udržateľných značkách. Síce bývajú takéto výrobky nákladnejšie, pomáhate tým však lokálnym značkám poskytovať zamestnancom spravodlivú mzdu.

2. Sprchujte sa kratšie

Zdroj: Polina Kovaleva/Pexels

Boli by ste šokovaní, koľko vody spotrebujete pri jednom priemernom sprchovaní. Jedna desaťminútová sprcha spotrebuje približne 68 litrov vody! Aj počas umývania zubov často dochádza k zbytočnej spotrebe vody, preto zatvárajte kohútik, ak vodu naozaj nepotrebujete.

3. Pestujte si zeleninu a bylinky

Zdroj: Øyvind Holmstad/Wikimedia Comons

Prebuďte v sebe malého záhradníka a vyskúšajte si niečo vypestovať. Bude to síce stáť trochu času a nemalú dávku trpezlivosti, o to väčšia však bude radosť, keď vám niečo vyrastie. Nielenže tým ušetríte zbytočnú návštevu potravín a peniaze, ale odbremeníte aj ovzdušie a vodu.

4. Šetrite energiou

Zdroj: Ivan Radic/Flickr

Nie tou svojou. Základnými krokmi je, samozrejme, vypínať svetlo, keď ho nepoužívate, odpojiť spotrebiče zo zásuvky a chodiť pešo. Je toho však omnoho viac. Okrem spomínaného môžete vymeniť sušičku oblečenia za čerstvý vzduch, v zime sa lepšie oblečte, aby ste nemuseli toľko kúriť, a mnoho, mnoho iného…

5. Vezmite si vlastnú tašku

Zdroj: Sarah Chai/Flickr

Je to skutočne maličkosť, ktorá sa dá veľmi rýchlo naučiť. Jednoducho so sebou noste vlastnú tašku. Vyhnete sa tým igelitkám a zbytočnému plytvaniu. Vďaka tomuto kroku neskončia igelitové tašky na skládkach alebo vo voľnej prírode, kde môžu navyše ublížiť zvieratám.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre