10 neslušných spôsobov správania sa pri stolovaní, ktoré sú v iných krajinách bežné a vítané

12160

Myslíte si, že je neslušné si po jedle odgrgnúť? U nás možno, no existujú krajiny, kde to neplatí. To, čo môže byť pri našom jedálenskom stole nežiadúce, je v iných kultúrach úplne prijateľné. Súvisí to totiž s chápaním daného gesta a jeho naučeným významom.

Grganie a sŕkanie pri jedálenskom stole

pasta on black ceramic bowl
Photo od montatip lilitsanong na Unsplash

V Číne a na Taiwane je grganie najvyššou formou lichôtky, pretože to znamená, že vám jedlo chutilo. Usrkávaním rezancov môžete prejaviť rovnaké uznanie a vďaku.

Neskorý príchod na večeru

group of women wearing traditional dresses
Photo od Susan Kirsch na Unsplash

V Indii je prijateľné dostaviť sa na ohlásenú večeru s 15 alebo 30 minútovým oneskorením oproti plánovanému času. Ako je to možné? Na rozdiel od západných kultúr si Indovia väčšmi cenia vzťahy s ľuďmi než by dbali na konvencie v oblasti presnosti.

Pohár vína

people tossing their clear wine glasses
Photo od Kelsey Knight na Unsplash

V Gruzínsku tradícia vyžaduje, aby ste po prípitku vypili celý pohár naraz. Našťastie pre vašu pečeň poháre nie sú príliš veľké.

Neponúkať rozdelenie účtu

person holding wallet and US dollar bills
Photo od Artem Beliaikin na Unsplash

Vo Francúzsku sa nepokúšajte ponúknuť zaplatenie účtu „na polovicu“. Aby ste sa vyhli nepríjemným pohľadom, mali by ste ponúknuť, že zaplatíte celý účet, alebo ho necháte zaplatiť druhej strane.

Kŕmiť niekoho pomocou rúk

person arranging fried foods
Photo od Shane Rounce na Unsplash

V Etiópii je vzájomné kŕmenie rukami gestom pohostinnosti. Tradícia, nazývaná gursha, je určená na budovanie dôvery a sociálnych vzťahov medzi tými, ktorí sa navzájom kŕmia jedlom.

Priateľovi alebo členovi rodiny neďakujte za to, že vás pozval na večeru

group of person eating indoors
Photo od National Cancer Institute na Unsplash

V Indii sa poďakovanie hostiteľovi na konci jedla považuje za nevhodný spôsob vyjadrenia vďaky, akoby vám tým len splácali dlh. Namiesto toho im radšej opätujte láskavosť tým, že ich nabudúce pozvete na večeru vy – čím ukážete, že si ich vážite.

Jesť jedlo zo zeme

girl eating cookie
Photo od Tong Nguyen van na Unsplash

Ak vám na Blízkom východe padne chlieb na zem, mali by ste ho zdvihnúť a pobozkať predtým, než ho položíte späť na tanier. Tým preukazujete úctu k jedlu a k práci, ktorá bola vynaložená na jeho výrobu, či prípravu.

Dojete všetko, čo máte na tanieri

fork and spoon on square white ceramic plate
Photo od Toa Heftiba na Unsplash

V mnohých ázijských krajinách nechať prázdny taniera znamená, že ste sa u hostiteľa dostatočne nenajedli. Namiesto toho na tanieri nechajte malú porciu jedla, aby ste naznačili, že ste jedlo bolo chutné a vy ste sa najedli do sýta – inak vám bude hostiteľ neustále naberať, kým sa mu neminie všetko jedlo!

Hranie sa s jedlom

sliced meat with green vegetable on white ceramic plate
Photo od Dmitriy Zub na Unsplash

V Nemecku krájanie zemiaku nožom znamená, že si nemyslíte, že je dostatočne tepelne upravený. Aby ste sa vyhli urážke svojho hostiteľa, rozdrvte zemiaky vidličkou.

Nadávky pri jedálenskom stole

roasted chicken on black metal grill
Photo od Jonathan Cooper na Unsplash

Hovorí sa, že v stredovekom Francúzsku stravníci nadávali na kura skôr, ako ho vôbec ochutnali. Prečo to bolo v tom čase bežné a prijateľné môžeme len hádať. Možno ľudia verili, že to prináša šťastie?

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre