Rakúsko, krajina v srdci Európy, je aj dnes mimoriadne obľúbeným turistickým miestom. Jeho pôvab láka návštevníkov nielen z okolia, ale aj z ďalekých krajín, ktorí chcú preskúmať známe lyžiarske strediská alebo spoznať bohatú historickú a kultúrnu tradíciu. Podmanivá krajina nikdy neprestane inšpirovať a zanechá stopu v tých, ktorí majú to šťastie ju spoznať. Ak sa vám to však ešte nepodarilo, dnes vám prinášame niekoľko zaujímavých informácií, ktoré by ste mali o Rakúsku vedieť.

1. Rakúske záchodové misy majú zaujímavý dizajnový prvok – poličku. Na rozdiel od bežných toaliet zostáva odpad pred spláchnutím na tejto poličke. To umožňuje jednotlivcom vykonávať kontrolu svojho zdravia.

Zdroj: Brightside

2. Rakúšania sú priami ľudia. Uprednostňujú komunikáciu bez zbytočných rečí. Často sa preto počas rozhovoru s domácimi stretnete s úprimnosťou alebo „hrubými“ poznámkami o vašom správaní alebo výzore. Niekedy to ľudia mylne kategorizujú ako hrubosť, čo svedčí o tom, že Rakúšania otvorene a úprimne vyjadrujú svoje názory a myšlienky.

A group of friends at a coffee shop
Zdroj: Brooke Cagle

3. Ak sa Rakúšana opýtate, či v tých šatách vyzeráte tučne, nebude si dávať servítku pred ústa. Nečakajte, že vám bude klamať. Ak vyzeráte, povie vám to.

woman walking down stair under clear blue sky during daytime
Zdroj: gbarkz

4. Počas prípitku je nevhodné pozerať sa inde. Keď Rakúšania dvíhajú poháre, udržiavajú s osobami očný kontakt. Tento zvyk vychádza z presvedčenia, že ak by ho nesplnili, prinieslo by im to nešťastie.

three person holding wine glasses
Zdroj: Matthieu Joannon

5. Pomenovanie Rakúska v nemčine je Österreich. Výraz je odvodená zo starého Ostarrîchi, čo znamená „východná ríša“. Toto pomenovanie odráža postavenie Rakúska vo vzťahu k ostatným stredovekým regiónom.

cathedral with mountain at distance
Zdroj: Nicole Baster

6. Spaľovňa odpadu v Spittelau je jedinečnou dominantou mesta. Návštevníkov často prekvapí jej nápadný vzhľad so žiarivými mozaikami a zlatými tónmi. Stojí za ním renomovaný rakúsky umelec Friedensreich Hundertwasser, ktorý je známy svojou angažovanosťou v oblasti životného prostredia. Do projektu sa dokonca pustil až po tom, čo ho ubezpečili, že nová spaľovňa neublíži životnému prostrediu.

gray high rise building with lights low angle photography
Zdroj: Dmytro Shchetynin

7. Porozumieť Rakúšanom môže byť skutočná výzva, a to aj keď ovládate nemčinu. Krajina sa totiž vyznačuje rozmanitým spektrom nárečí. Vďaka nim dokážu tamojší obyvatelia rozoznať mesto alebo okres, z ktorého daná osoba pochádza.

woman sitting on the chair
Zdroj: Jessica Da Rosa

8. Zriedkakedy stretnete Rakúšana, ktorý nevie lyžovať. Tento šport je v ich kultúre tak hlboko zakorenený, že ho rodičia učia svoje deti už odmala. Okrem toho je výučba lyžovania počas školskej dochádzky povinná.

2 person in yellow jacket and blue helmet riding ski blades on snow covered mountain during
Zdroj: Banff Sunshine Village

9. Každá osoba ma vlastnú prikrývku, aj keď spolu ležia v jednej posteli. Vďaka tomu má každý svoj osobný priestor a teplo.

a bed with white sheets and white pillows
Zdroj: Liz Vo

10. V niektorých krajinách môže byť pohľad na cudzieho človeka považovaný za neslušný, no v Rakúsku to neplatí. Domáci sa často pozerajú na ľudí v hromadne doprave alebo na ulici s úprimným záujmom. Nemá to naznačovať, že osoba, na ktorú pozerajú, je čudná. Ide len o odraz ich kultúry.

woman wearing blue denim jacket holding white ceramic teacup
Zdroj: Mikail Duran

11. Rakúsko je krajina plná milovníkov psov. Štvornohých priateľov radi privítajú takmer všade – v kaviarňach, reštauráciách, v metre a na mnohých iných verejných priestranstvách.

brown and white long coated small dog lying on green grass
Zdroj: Ralu Gal

Zdroj

Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.