Vzostup a pád módnych výstrelkov: 5 starých módnych trendov, ktoré nemali žiadny úžitok

432

Objavovanie zvláštností a nevysvetliteľných trendov minulosti je vždy fascinujúca cesta. Zdá sa, že niektoré módne výstrelky z minulých rokov, od pochybných módnych volieb až po bizarné záľuby, sa vymykajú akejkoľvek logike a uvažovaniu. Charakteristickou črtou mnohých módnych trendov je, že len zriedkakedy dávajú zmysel. Spinnery boli napríklad len veci, ktoré sa točili. Boli trendy asi mesiac a potom už neboli. Ďalším bol Pet Rock. Bol to obyčajný kameň, ktorý ste mali doma.

Prehltnutie živej zlatej rybky

Existuje veľa módnych trendov v oblasti stravovania, ktoré sú populárne aj v súčasnosti. Výzvy v jedení pikantných jedál sú stále populárne, rovnako ako súťaže v jedení. Ale jedna z nich, ktorá našťastie zostala v 30. rokoch minulého storočia, bolo prehĺtanie živých zlatých rybiek. Podľa legendy sa táto móda začala v roku 1939 na Harvarde. Istý prvák sa kamarátom pochválil, že raz zjedol živú rybku. Jeho priatelia sa s ním okamžite stavili o 10 dolárov, že tento čin nedokáže zopakovať.

goldfish in fish bowl
Autor tejto fotografie je Ahmed Zayan

Všetko by tam bolo zaniklo spolu s úbohou rybou, keby tam nebol aj istý reportér. Študent teda rybu zjedol, zarobil svojich 10 dolárov a reportér o tom napísal článok, ktorý sa dostal do celoštátnej tlače. Podobne ako sa na internete rozšírila škoricová výzva, rozšírila sa aj výzva o zlatej rybke. Do konca apríla bol rekord v prehltnutí živej rybky 101. Nakoniec, uprostred varovaní pred parazitmi, hrozieb žalobami a obvinení z týrania zvierat, táto móda nakoniec zanikla.

Falošné pehy a znamienka krásy

Hovorí sa, že krása je v oku pozorovateľa. V priebehu histórie sa normy krásy na jednotlivých miestach výrazne menili. Kedysi boli v móde znamienka krásy a pehy. Ešte v starovekom Grécku znamienko krásy na tvári znamenalo, že ste predurčení k blahobytu, takže ľudia ich určite chceli. Neskôr sa do módy dostali falošné znamienka krásy vyrobené napríklad zo zamatu alebo dokonca z myšej kožušiny. Ženy v Anglicku ich používali na zakrytie jaziev, odkiaľ pochádzala myšlienka, že vám pridávajú na kráse, pretože zakrývali veci, ktoré neboli krásne. V 16. storočí už neboli len zakrývacími prvkami, ale priťahovali pozornosť. Kontrastovali s umelo bledou pleťou, aby upútali pozornosť ostatných.

woman in gray crew neck shirt
Autor tejto fotografie je Johannes Krupinski

Posmrtná fotografia

Máloktorá móda dosiahla také strašidelné výšky (alebo hĺbky) ako posmrtná fotografia. Ak vám zomrel niekto blízky, mohli ste si najať fotografa, aby prišiel a odfotil telo. Až na to, že to nebolo len tak. Telo ste vo svojom dome, vonku alebo kdekoľvek inde napózovali spôsobom, ktorý naznačoval, že ešte žije. V 19. storočí bola detská úmrtnosť vysoká a fotografovanie bolo zriedkavé.

a person holding a glass
Autor tejto fotografie je Europeana

Pár mohol mať veľa detí a bolo pravdepodobné, že niekoľko z nich to neprežilo, ale vždy ste mohli urobiť rodinnú fotografiu tak, aby vyzerala, že sú stále tam, ak ste premeškali príležitosť, keď ešte žili. Na niektorých fotografiách pózujú všetky deti spolu, pričom jedno z nich je opreté o stenu, pretože už nežilo. Bolo by to naposledy, čo by ste mali možnosť odfotiť si tohto človeka. To by mohlo vysvetľovať, prečo v 40. rokoch 19. storočia fotografi zhotovovali trikrát viac fotografií úmrtí ako svadobných fotografií.

Plnenie telefónnej búdky

Kedysi dávno boli po celom svete telefónne búdky, ktoré čakali na rohoch ulíc na tých, ktorí si potrebovali zavolať taxík alebo rodine. V 50. rokoch minulého storočia sa používali aj na vytrvalostné testy. Len koľko ľudí sa zmestí do jednej telefónnej búdky?
Pre väčšinu z nás je odpoveďou na túto otázku jeden. Boli skonštruované tak, aby sa do nich zmestila jedna osoba.

red telephone booth near building
Autor tejto fotografie je Katarzyna Pracuch

Existuje však príbeh o tom, ako sa v roku 1959 25 juhoafrických študentov vtesnalo do jednej telefónnej búdky, ktorý odštartoval túto módu. Svoju fotku poslali do Guinnessu a dosiahli svetový rekord. Pre tých, ktorí pochybujú, stále existujú fotografie, ktoré dokazujú, že do telefónnej búdky sa zmestí úctyhodný počet dospelých ľudí, ak sa nikto nestará o pohodlie alebo hlboké dýchanie. Vysoké školy po celom svete sa pokúšali vyrovnať tomuto výkonu. Zdá sa, že americký rekord je 22 študentov a koncom roka 1959 sa už o to málokto pokúšal, takže Juhoafričania zostali neprekonaní.

Kabáty z medvedíka čistotného

Kožušinové kabáty už nie sú medzi väčšinou ľudí v móde vďaka tomu, že väčšina ľudí nepodporuje zabíjanie viacero zvierat bez akéhokoľvek dôvodu okrem toho, aby sa vyrobil kabát. Stále existuje trh s nimi, ale nesú stigmu. Kedysi sa kožušiny nielenže považovali za krásny módny doplnok, dokonca boli v móde kožuchy z medvedíka čistotného.

raccoon walking on lawn grass
Autor tejto fotografie je Gary Bendig

V 20. rokoch 20. storočia bolo medzi vysokoškolákmi módnym trendom obliekať sa do kabátov v celej dĺžke. Tento trend bol väčšinou na školách Ivy League, pretože aj vtedy ste za kožuch zaplatili dosť peňazí. Nakoniec sa predstava mužov v kožuchoch stala nežiaducou a v 70. rokoch sa spájala najmä s mužmi nechutných charakterov, ktorí mohli byť napríklad pasákmi.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.