Alkohol je neodmysliteľnou súčasťou života ľudí od nepamäti. Akými spôsobmi sa však kedysi ľudia zbavovali kocoviny?

4830

Od staroveku cez stredovek až po súčasnosť si ľudia dopriali potešenie v podobe alkoholu. Nie každý však dokáže trafiť tú správnu mieru, a tak sa často stáva, že sa ľudia budia s bolesťami hlavy, či nevoľnosťou. Aj dnes poznáme mnohé vymoženosti, ktoré nás zbavia nepríjemných pocitov do niekoľkých minút, ako to však bolo v minulosti? Akými spôsobmi sa ľudia zbavovali kocoviny?

Ľudia vyskúšali rôzne „jedlá“, špecifické oblečenie, šperky i čosi, čo sa podobalo zaklínadlám. A hoci zo zdrojov nie je vždy jasné, ako sa ľudia cítili po vyskúšaní týchto „liekov na kocovinu“, jedna vec je istá – zúfalé časy si vyžiadali poriadne zúfalé opatrenia.

Boli sme zvedaví ako ďaleko boli ľudia v minulosti ochotní zájsť, aby sa zbavili obávanej kocoviny. Pravdepodobne neexistoval žiadny spoľahlivý liek, ale ľudia vynaložili značné množstvo energie na jeho nájdenie. Posúďte sami.

Zmiešajte trochu mäty, limonády a dule

person holding drinking glass
Photo od Empreinte na Unsplash

Kitab al-Tabikh, kuchárska kniha z 10. storočia, ktorú napísal Ibn Sayyar al-Warraq, obsahuje niekoľko receptov na limonádu – o všetkých sa predpokladalo, že keď sa pridajú do alkoholických nápojov, zabránia vzniku kocoviny.

Ak by to predsa len nepomohli, odporúčali vypiť hneď ráno pohár studenej vody.

Skúste si dopriať výdatné jedlo z jahňaciny, papriky, uhorky a octu

Zdroj: flickr

Keď nemecký učenec Adam Olearius v 17. storočí navštívil Rusko, bol svedkom toho, že medzi Rusmi, ktorých stretol sa veľa popíjalo, a tak poznamenal, že „u týchto ľudí vo všetkých triedach prevláda opitosť“.

Rusi však majú na kocovinu prvú pomoc v podobe špeciálneho jedla. Studenú upečenú jahňacinu nakrájajú na malé kúsky, ako kocky, ale tenšie a širšie, zmiešajú s paprikou a nakrájanými uhorkami a zalejú zmesou rovnakých dielov octu a uhorkovej šťavy. Vraj to zaberá priam zázračne.

Noste luxusné šperky

Zdroj: wikimedia common

V roku 2021 našli archeológovia v Izraeli zlatý a ametystový prsteň, o ktorom sa predpokladá, že bol amuletom na liečbu kocoviny. Podľa Amira Golaniho, odborníka z Izraelského úradu pre starožitnosti, prsteň vlastnil niekto bohatý (nosenie šperkov naznačovalo ich postavenie a bohatstvo. Takéto prstene mohli nosiť muži aj ženy).

Pochádza minimálne zo 7. storočia, hoci môže byť aj starší. Kameň v prsteni je kľúčovým ukazovateľom jeho účelu, pretože, ako vysvetlil Golani, sa predpokladalo, že má schopnosť zabrániť opici. Prsteň bol tiež nájdený v blízkosti bývalého vinárstva, čo dodalo ďalšiu dôveryhodnosť predstave, že slúžil ako liek na kocovinu.

Votrite si citrón do podpazušia

2 yellow lemon on white surface
Photo od Moritz Nie na Unsplash

Nie je úplne jasné, kedy sa citrónové potieranie stalo spôsobom, ako odvrátiť kocovinu, ale v Portoriku je táto prax bežná. Pred pitím je dôležité potrieť si citrónom podpazušie.

Keď to v roku 2015 Emma Matthews vyskúšala na vlastnej koži, zistila, že „liek“ – ktorý vás mal údajne udržať hydratovaného, a tým predísť dehydratácii spôsobenej pitím – bol žalostne neúčinný.

Okolo krku noste listy z kríkov

green-leafed plant
Photo od okeykat na Unsplash

Podľa starých papyrusových zvitkov nájdených v Oxyrhynchuse v Egypte bolo jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť kocoviny, nosiť na krku veniec z listov z kríka nazývaného alexandrijský vavrín.

Papyrus, ktorý bol objavený v roku 1898 a preložený v roku 2015, je jedným z viac ako 500 000 dokumentov nájdených na danom mieste. Všetky sú napísané v gréčtine a obsahujú množstvo liečebných kúr a liekov, vrátane jedného na „ bolesti hlavy v opitosti “. Predpokladá sa, že text je starý približne 1900 rokov.

Ráno si dajte sladké drievko, fazuľu a oleander

brown tree trunk in close up photography
Photo od Kaja Reichardt na Unsplash

Dokumentácia z Mezopotámie siaha až do 12. storočia pred Kristom a ponúka pohľad na pitie a lieky na opicu.

Podľa starých textov, ak sa človek napil silného vína, ktoré mu privodilo stavy ťažkej nespôsobilosti, vezmite si sladké drievko, fazuľu, oleander… zmiešajte s olejom a vínom pred západom slnka a ráno pred východom slnka si ho vezmite a uzdravíte sa.

Umyte si semenníky a prsia soľou a octom

Zdroj: wikimedia common

John Gaddesden slúžil koncom 13. a začiatkom 14.storočia v Anglicku ako dvorný lekár. Lekárske pojednanie Rosa Anglica napísal v rokoch 1304 až 1314. Text obsahuje lieky na opicu pre mužov aj ženy:

Ak muž vypil príliš veľa alkoholu, semenníky by si mal umyť soľou a octom, a ak je to žena, prsia.

Okrem týchto kúr Gaddesden navrhol nechať ich jesť list alebo stonku alebo šťavu z kapusty s cukrom.

Pite víno zmiešané s popolom a myrhou

clear wine glass with red wine
Photo od Irene Kredenets na Unsplash

Plínius starší, rímsky spisovateľ a filozof z prvého storočia, má niekoľko rád, pokiaľ ide o alkohol. Niektoré z jeho liekov, ako ich nazval, majú úplne potlačiť príznaky nadmerného pitia.

Poskytuje spôsob, ako si dať víno bez obmedzenia, keď navrhuje primiešať popol s myrhou.

To by podľa Plínia mohlo pôsobiť ako konzervačný prostriedok proti intoxikácii.

Jedzte „vajcia sovy“

a small owl in a hole
Photo od Navaneet Kushwaha na Unsplash

Ďalšou radou od Plíniusa staršieho je 3 dní podávať opilcom vajíčka sovy vymiešané vo víne – cieľom tohto celého bolo u človeka vyvolať nechuť k pitiu alkoholu.

Pite čaj z králičieho trusu

white and black rabbit on green grass
Photo od Gavin Allanwood na Unsplash

Hodnota králičieho trusu nestráca ani u záhradkárov, ktorí ho považujú za účinné hnojivo. Kedysi sa však pridával i do čaju ako prevencia vzniku kocoviny.

Údajne vysoké hladiny živín, ako je draslík, by mohli pomôcť doplniť to, čo telo stratilo po noci pitia – rovnako ako v prípade pôdy.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre