Slováci nie sú najväčší alkoholici v Európe: Rebríčku vládne táto krajina!

385

O Slovákoch sa vo všeobecnosti hovorí, že máme pozitívny vzťah k alkoholu. Ako sme však na tom v porovnaní s inými krajinami v Európe? Nedávno sa na štatistiku v tomto odvetví zamerala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Prečítajte si výsledky!

Žiadny level konzumácie alkoholu nie je bezpečný pre naše zdravie. Množstvo vypitého alkoholu je však stále významné, uvádza spomínaná WHO. Tá sa zamerala na celkovú spotrebu alkoholu na svete a v Európe. Nižšie uvedené čísla uvádzajú priemerný počet kúpených litrov alkoholu osoby staršej ako 15 rokov. Je dôležité podotknúť, že do štatistík sa nezapočítava žiadny ilegálny alkohol, napr. domácej výroby.

Autor fotografie je Lea Böhland

V rámci dekády 2020 priemerná spotreba alkoholu v Európe klesla. Súčasný priemer 9,8 litra na osobu je o 23% menší ako napríklad v dekáde 1980, kedy bol priemer 12,7 litra alkoholu na osobu. Na webe Euro News sa objavil rebríček, ktorý zahŕňa až 53 európskych krajín, vrátane Ruska, či republík bývalého Sovietskeho zväzu. Zaujímavé je, že práve v Európe je najväčšia spotreba alkoholu na svete.

V rámci európskych krajín kraľuje Lotyšsko, kde sa priemerne vypije až 12,1 litrov alkoholu na osobu. Na druhom mieste je Česko s priemerom 11,6 litra. Prvú trojku v Európe uzatvára Litva, kde je priemerná spotreba na obyvateľa 11,4 litra alkoholu.

Autor fotografie je Kateryna Hliznitsova

Nižšie sme si pre vás pripravili rebríček jednotlivých európskych krajín. Slovensko skončilo na pätnástom mieste s priemernou spotrebou 9,9 litra alkoholu na osobu. Len pre zaujímavosť doplníme, že v rámci dekády 2010 bola na Slovensku priemerná spotreba trošku vyššia a síce 10,1 litra alkoholu na človeka.

Krajiny v Európe s najväčšou spotrebou alkoholu na osobu

Poradie

Krajina

Počet kúpených litrov alkoholu priemerne na osobu

1

Lotyšsko

12,1

2

Česko

11,6

3

Litva

11,4

4

Rakúsko

11,3

5

Bulharsko

11,2

6

Rumunsko

11

7

Poľsko

11

8

Luxembursko

11

9

Nemecko

10,6

10

Estónsko

10,5

11

Portugalsko

10,4

12

Maďarsko

10,4

13

Francúzsko

10,4

14

Čierna Hora

9,91

15

Slovensko

9,9

Zdroj 1, Zdroj 2

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre