Ste poverčiví? Ľudia v minulosti boli a tieto divné veci používali na ochranu. Budete zhrození!

199

Kedysi boli ľudia extrémne poverčiví, a tak ako nosili predmety pre šťastie, mali k dispozícii aj tie, ktoré mali zlo odháňať. Nebezpečenstvo totiž mohlo číhať z viacerých strán, či už v podobe démonov, čarodejníc, duchov alebo chorôb. Každé náboženstvo malo svoje vlastné posvätné predmety, spisy, modlitby a talizmany. Zároveň má každá kultúra svoje povery. Ľudia sa vždy snažili zlé veci vysvetliť a niekomu ich pripísať, takto si ich “zhmotnili” a mohli sa aspoň snažiť bojovať proti nim. Predstavme si predmety, ktorými sa bránili.

Mumifikované mŕtvoly mačiek

Zdroj Łukasz Rawa

Hlavne v čase stredoveku a niekoľko rokov po jeho skončení, generácie ľudí verili, že ak si pod dosky podlahy alebo do stropných trámov uložia mumifikované mačky, ochráni ich to pred čarodejnicami. Je to práve kvôli viere, že mačky sú magické stvorenia, ktoré majú kontakt so svetom duchov, a tak majú aj moc zabezpečovať ochranu pred nimi.

Čarodejnícke fľaše naplnené ľudským močom

Zdroj: wikimedia common

Neverili by ste, ale počas 16. a 17. storočia boli podobne zdobené fľaše v móde. Boli určené k tomu, aby nositeľa ochránili pred akýmkoľvek zlom a kúzlami, ktorými by ho mohli čarodejnice prekliať (zároveň mali toto kúzlo poslať späť k tomu, kto ho vyslal).

Tieto fľaše ale neboli prázdne – zväčša sa v nich nachádzal naozaj nechutný obsah – kombinácia rôznych byliniek a ľudského moču. Niekedy sa tam pridávali aj klince a špendlíky.

Typicky zakrivené strechy čínskych budov majú zmiasť duchov

Zdroj Xingchen Yan

V čínskej tradícii sa verí, že duchovia sa pohybujú iba v priamych líniách, preto došlo k viere, že rôzne zakrivenia ich môžu rozhodiť. Tradičné strechy v Číne sú zakončené sochami mýtických strážcov a na dlaždiciach majú nápisy, ktoré pomáhajú odohnať všetkých zlých duchov.

Amulety elfov mali ľudí chrániť

Zdroj Annie Spratt

Škótske tradície zahŕňajú rozprávky o elfoch a ich šípoch, ktoré padali z neba, aby ich elfovia a víly mohli smelo používať. Vďaka týmto šípom mohli loviť dobytok. Keď sa dostali do rúk ľuďom, stali sa talizmanmi s mocou ochrániť ich pred čarodejnicami a démonmi.

Elfský šíp ale nie je možné nájsť obyčajným hľadaním. Hovorí sa, že sa jednoducho objaví tam, kde sám chce a to za sprievodu tých najneobvyklejších okolností. Dôležité ale je, aby zostali chránené pred slnečným žiarením. Ak by odrážali svetlo, čarodejnice by ich našli a použili na zlo.

V severskej mytológii sú jarabiny magické

Zdroj Yoksel 🌿 Zok

O jarabinách sa dlho verilo, že majú magické vlastnosti. V severskej mytológii sú nadmieru uznávané. Navyše sa k nim viaže príbeh o tom, ako práve z tohto stromu bola vytvorená prvá žena (podľa iného príbehu muž vznikol z jaseňa). Jarabina údajne zachránila aj boha Thora, vďaka čomu sú do jej dreva vyrezávané magické runy.

Bobule jarabiny majú zospodu ochranný symbol päťcípej hviezdy. Všetky severské krajiny, preto tento strom uctievajú a veria, že chráni obyvateľov domov, ktoré sa nachádzajú v jej okolí. Ľudia si dokonca vetvičky jarabiny brali aj so sebou, aby boli chránení všade, kam sa pohnú. V Cornwalle a Škótsku vyrábali z jarabiny kríže, ktoré previazali červenou niťou a všívali do podšívok kabátov.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre