Existuje mnoho ľudí, ktorí majú strach z návštevy zubára. Nie vždy je neoprávnený. Prečítajte si príbehy ľudí, ktoré znejú ako nočná mora.

4962

Či už sedíte v kresle pri výplni kavity alebo koreňového kanálika, kombinácia bolesti a bezmocnosti môže rýchlo a ľahko premeniť každú návštevu na ten najhorší zážitok, aký ste kedy zažili. Niektorí z týchto pacientov mali jednoducho zradné šťastie a ich zuby sa rozhodli neuľahčiť im to. Nielenže sa ich zuby dostali do stavu, kedy ich bolo treba okamžite riešiť pre vlastné dobro pacienta, ale ešte aj skončili u zubára, ktorému ľudskosť nič nehovorí.

Či už ste teda v živote nemuseli absolvovať návštevu u zubára, alebo ste veterán, ktorý absolvoval všetky procedúry od strojčeka až po trhanie zubov múdrosti, ponorte sa do príbehov nižšie a zistite, či vaše zlé spomienky dokážu udržať sviečku pri týchto nočných morách.

Nočná mora zúbkovej víly

man in white dress shirt wearing black framed eyeglasses
Photo od Jonathan Borba na Unsplash

Môj zubár ma ako dieťa zvykol uspať. Raz som sa však zobudila s pocitom ťahania v čeľusti, načo som si uvedomila, že mi práve trhá zub. Bola som len na kontrole, keďže som mala ešte pekné mliečne zuby.

Ústa som mala plné kúskov a veľmi som krvácala. Zdravotná sestra ma vzala do vedľajšej miestnosti, mimo dosahu ostatných pacientov, a povedala mi, aby som tam počkala. O niekoľko minút neskôr zavolali moju matku, na jej tvári som videla, že sa jej ani trochu nepáči, čo jej hovoria (vraj som potreboval vytrhnúť pokazený zub). Všetky moje zuby bolo zdravé, preboha! 

Ukázalo sa, že tento zubár bol neskôr zatknutý na základe mnohých obvinení súvisiacich s tým, že aj iným deťom trhal zdravé zuby. Bol vyhlásený za psychicky labilného a vyškrtnutý zo zubného registra.

„Jejda.”

a close up of a bunch of metal nails
Photo od Ozkan Guner na Unsplash

Môjmu priateľovi zubár trhal zuby múdrosti. Nechali ho uspať a po niekoľkých minútach po zákroku pocítil tlak a zubár povedal: „Jejda.“ S otvorenými ústami takmer zrozumiteľne povedal: „Čo myslíš tým „jejda“ ?“ Zubár ho podľa všetkého omylom bodol do zadnej časti hrdla chirurgickým nožom. Rana pomerne dosť krvácala, a tak mu ju musel zašívať. Stehy boli však také neodborne prevedené, že sa mu po troch dňoch roztrhli. Museli ho urýchlene previezť na pohotovosť, pričom mu krv stekali do hrdla, a tak sa akurát snažil neudusiť vlastnou krvou. Ďalšie tri dni nemohol ísť do práce. 

Desivý zvuk prasknutia 

person with pink and black earbuds
Photo od Caroline LM na Unsplash

Moje zuby múdrosti boli veľmi zvláštne. Všetky korene mali zvláštne skrútené, načo mi zubár zlomil čeľusť, keď sa ich snažil vypáčiť. Bol som hore, zákrok sa konal bez uspania, a pri zvuku prasknutia čeľuste ma oblial studený pot. Moja tvár bola dva mesiace fialová a opuchnutá. K tomu som musel zaplatiť 1 000 dolárov.

Príliš krátka návšteva 

Raz som videl muža, ktorý sa ponáhľal z ordinácie zubára do nemocnice, pretože dostal záchvat, keď bol v kresle, a zubárovi sa nejako… podarilo rozrezať mu jazyk na polovicu. 

Bolo ťažké zostať pokojný

person with silver teeth braces
Photo od Atikah Akhtar na Unsplash

Ortodontista mi odštiepil z oboch zadných stoličiek, keď mi dával dole strojček. Neskoro si však uvedomil, že moje zuby ešte nie sú úplne opravené. Potom sa ma pokúsil nahovoriť na opravu, ktorá mala byť neuveriteľne drahá. Navyše som mu vôbec neveril že by to opätovne nepokazil, a tak som odtiaľ vyšiel s mojimi stále krivými zubami, no verím, že som si ušetril veľa času, bolesti a peňazí. 

Novokain zadarmo! 

person in white pants and white shirt holding clear glass tube
Photo od Mika Baumeister na Unsplash

Ako dieťa som chodila k zubárovi len na bežné čistenie. Inak som mala zuby pomerne pekné a hlavne zdravé. Neskôr som sa zamestnala ako upratovačka v zubnej ambulancii. Vošla som dnu, sestra prišla s už pripravenou injekčnou striekačkou Novokainu, ktorú mi podala skôr, než som sa stihla spamätať.

Tip pre profesionála lekára – uistite sa, že ste v správnej miestnosti so správnym pacientom predtým, ako mu začnete podávať injekciu. 

Prísť na koreň problému 

person in gray long sleeve shirt holding black tablet computer
Photo od Jonathan Borba na Unsplash

Som pacient s dlhou históriou podivných zubných nešťastí (12 vytrhnutých zubov, dvakrát strojček, tri operácie čeľuste). Keďže z nejakého dôvodu moje telo nerozpustilo koreňové štruktúry väčšiny mojich mliečnych zubov, museli mi ich vytrhnúť. Pri mojom poslednom záchvate – mal som asi 16 rokov – mi zubár ťahal stoličku, ktorá mu dala naozaj zabrať. Ďalšie dva alebo tri zuby, ktoré v ten deň vytiahol, neboli problém, ale tento nebolo možné vytrhnúť. 

Po istom čase to vzdal a poslal ma na röntgen, kde sa ukázalo, že koreň môjho zuba je mierne atypický. Normálne má dva korene, no ten môj bol mierne zmenený. Jeden z koreňov sa rozpustil, ale druhý sa vretenoval do troch koreňov. Zubár povedal, že nikdy nič také nevidel, a zatiaľ čo mi to – stále pod sedatívami – ukazoval, z ruky sa mu vyšmykol zubný nástroj, ktorý skončil v mojich ústach, pričom sa zasekol kdesi v hltana. Začal som sa dusiť, zatiaľ čo on mi strkal ruky do krku. Našťastie to trvalo len pár sekúnd.

Niečo sa pokazilo

stainless steel fork and bread knife on white ceramic plate
Photo od Kenny Eliason na Unsplash

Môj zubár mi raz odsával jazylku. Vďaka poškodeniu sa zväčšila na dvojnásobok svojej bežnej veľkosti a tri týždne som bol opuchnutý. Okrem toho, že som sa ním neustále dusil po celú dobu opuchu, bolo to aj veľmi bolestivé. Aspoň sa z toho zasmial.

Som presvedčený, že jednoduché opláchnutie a vypľutie by bez problémov dostalo ten malý kúsok náplne zo zadnej časti môjho hrdla. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre