Historické artefakty, ktoré sa stratili, pravdepodobne už navždy!

11769

Múzea sú miesta, kde človek nájde vystavené rôzne jedinečné historické kúsky, ktoré sa podarilo uchovať. Ich cena pritom býva vskutku nevyčísliteľná! Nehovoriac o ich hodnote z pohľadu vedy a bádania. Napriek tomu poznáme viacero relikvií, o existencii ktorých sa veľmi dobre vie, ale ich miesto uloženia je neznáme. 

My vám v tomto článku o niektorých artefaktoch povieme, no jedno je jasné – je len malá pravdepodobnosť, že niekto na ne narazí a budú môcť byť vystavené. Mnohé z nich sú totiž už určite zničené. Napriek tomu sa nájde niekoľko zapálených ľudí, ktorí odmietajú túto hypotézu a neprestávajú v hľadaní.

Čo v sebe nesie poriadny kus histórie a predsa je to stratené? Čítajte a dozviete sa. 

Posledné panely tapisérie Bayeux

no one knows what the final panels of the bayeux tapestry look like photo u1
Zdroj: ranker.com

Tapiséria z Bayeux je jedným z najznámejších pokladov stredoveku, ktorý dodnes existuje. Ide o dlhý príbeh, ktorý bol postupne vytvorení naprieč viacerými rokmi tesne po bitke pri Hastingse v roku 1066, pričom táto tapiséria zobrazuje inváziu Williama Dobyvateľa do Anglicka. 

Tapiséria bola odkrytá v roku 1729 a má dĺžku takmer 70 metrov, no chýba v nej posledná scéna (o tom svedčí neprirodzené roztrapkaný koniec a ďalšie historicky známe fakty o priebehu a konci danej bitky). Tapiséria bola dodatočne dokončená, no jej pôvodné posledné panely sa dodnes nenašli. 

Mozog J.F.Kennedyho

somebody stole jfk s brain photo u1
Zdroj: ranker.com

Niekde v časovom rozmedzí medzi rokmi 1963 (to bol rok, kedy americký prezident zomrel) a rokom 1966, mozog Kennedyho, ktorý bol odstránený lekármi počas pitvy, zmizol zo skladu v Národnom archíve. Nikoho neprekvapí, že nie je jediného svedka, ktorý by vedel o tom, kedy ako a prečo sa to stalo. 

Je však jasné, že existuje pozoruhodne veľké množstvo konšpirácií, pričom jedna z nich poukazuje na Kennedyho brata – údajne mal vziať jeho mozog, aby sa neprišlo na ochorenia, ktorými jeho brat trpel a skrýval ich pred verejnosťou.

Mapa použitá ako plán tragickej udalosti Hirošima

the map used to plan the bombing of hiroshima is nowhere to be found photo u1
Zdroj: ranker.com

Zhodenie atómovej bomby na Hirošimu a Nagasaki sa zachovalo v pamätiach mnohých ľudí, no mapa, ktorá mala predstavovať vopred premyslený taktický útok sa nenašla. Nachádzať sa mala v Národnom archíve, odtiaľ však nevedno kedy zmizla a viac sa neobjavila. 

Čo je pozitívne je fakt, že kópie sa nestratili, chýba len originál. 

Záhada sošky Oscara

the sarcophagus from the smallest pyramid of giza sank into obscurity photo u1
Zdroj: ranker.com

Písal sa rok 1937, keď na odovzdávaní cien získala Alice Brady Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Kvôli problémom s členkom si však svoju cenu nemohla prevziať osobne. Na pódium prišiel neznámy muž, aby cenu prevzal v jej mene. Z ceremoniálu odišiel a už ani jeho ani sošku Oscara nikto nevidel. 

Akadémia nakoniec poslala Alice náhradu. Čo je smutné – zomrela len o dva roky neskôr na rakovinu. 

Sarkofág z najmenšej pyramídy v Gize je v nenávratne 

the 1937 oscar for best supporting actress was stolen from the stage and never seen again photo u1
Zdroj: ranker.com

V tejto pyramíde sa nachádza hrobka faraóna Menkaureho – možno sa vám toto meno nezdá príliš povedomé, ani známe, no nie je vylúčené, že patril k veľmi slávnym občanom Egypta. V priebehu rokov sa našlo veľa zlodejov, ktorý pobrali väčšinu sôch, artefaktov i pokladov. A tak keď jeden britský vojak v roku 1837 objavil Menkaureho sarkofág, pokúsil sa ho poslať loďou do Londýna, aby sa uchoval. 

Loď sa však na veľké nešťastie potopila a sarkofág nikto nenašiel. 

Zdroj

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.