Vzorky Beethovenových vlasov sú plné olova, ortuti a arzénu – môžu za skladateľovu stratu sluchu?

348

Ludwig van Beethoven, jeden z najväčších hudobných géniov všetkých čias, sa narodil 17. decembra 1770 v nemeckom meste Bonn. Jeho revolučná hudba premostila klasicizmus a romantizmus, čím položil základy pre modernú západnú klasickú hudbu. Beethoven je známy svojimi symfóniami, sonátami a kvartetami, ktoré dodnes fascinujú svojou emocionálnou hĺbkou a inovatívnou štruktúrou. Napriek postupnej strate sluchu, ktorá ho sprevádzala počas veľkej časti jeho života, Beethoven naďalej komponoval a jeho tvorba ovplyvnila nespočetné množstvo skladateľov a umelcov po celom svete.

Zdroj Ri_Ya

Dňa 7. mája 2024 sme si pripomenuli 200. výročie prvého uvedenia Deviatej symfónie Ludwiga van Beethovena, ktorá bola predstavená občanom Viedne v roku 1824. O dve storočia neskôr Beethovenova hudba, vrátane skladieb ako „Für Elise,“ „Moonlight Sonata“ a úvodných niekoľko akordov Piatej symfónie, zostáva okamžite rozpoznateľná po celom svete. A to čiastočne vďaka ich zastúpeniu v populárnych filmoch.

Beethovenovo trvalé dedičstvo sprevádza veľká irónia – jeho záhadná strata sluchu. Nová štúdia teraz naznačuje, že Beethoven mohol ohluchnúť v dôsledku otravy olovom.

Tajomné choroby Ludwiga van Beethovena

Nemecký skladateľ začal strácať sluch v polovici dvadsiatych rokov, keď jeho hudobná kariéraprekvitala. Napriek tomu, že ešte niekoľko rokov komponoval a vystupoval, jeho sluchové postihnutie ho nakoniec donútilo stiahnuť sa z verejného života. Žil v dobrovoľnej samotedo svojej smrti vo veku 56 rokov, tri roky po premiére Deviatej symfónie.

Príčina Beethovenovej straty sluchu je jednou z najväčších záhad v hudobnej histórii. Teórie siahajú od syfilisu a týfusu po lupus a Pagetovu chorobu. Beethoven, ako mnohí v 19. storočí, trpel rôznymi neliečenými zdravotnými problémami vrátane črevných a respiračných ťažkostí. Bol tiež ťažkým pijanom, čo pravdepodobne prispelo k jeho problémom s obličkami a pečeňou.

Zdroj Meatle

Stopy vedú k olovu

Nová štúdia publikovaná v časopise Clinical Chemistry odhalila, že výskumníci z Bostonskej detskej nemocnice, Štátnej univerzity v San José a ďalších inštitúcií analyzovali overené vzorky Beethovenových vlasov. Zistili v nich prekvapivo vysoké koncentrácie olova, arzénu a ortuti.

Štúdia zistila, že Beethoven mal v krvi vysoké hladiny olova, medzi 69 a 71 mikrogramami na deciliter, čo je často spojené s črevnými a obličkovými ochoreniami. Mohol sa otráviť olovom cez víno (kde sa olovo používalo ako sladidlo), znečistené riečne ryby alebo lekárske ošetrenie. Takéto otravy postihli aj mnohých jeho súčasníkov.

Výskumníci nie sú prví, ktorí naznačujú, že Beethoven trpel otravou olovom. V roku 2008 rakúsky patológ Christian Reiter tvrdil, že Beethoven zomrel na liek na báze olova, ktorý mu podal jeho lekár. Reiterovo tvrdenie však bolo zamietnuté, keď sa ukázalo, že vlasy, ktoré analyzoval, nepatrili Beethovenovi. Vlasy analyzované v novej štúdii však skutočne patria skladateľovi a boli použité aj na sekvenovanie jeho genómu.

Aj keď teraz môžeme s väčšou istotou tvrdiť, že Beethoven zažil otravu olovom, nemôžeme jednoznačne povedať, že to bolo príčinou jeho straty sluchu alebo iných zdravotných problémov.

Zdroj webandi

Beethovenovo zdravie bolo ovplyvnené expozíciou olova, ale to nespôsobilo jeho smrť priamo. Hoci boli zistené vysoké hladiny olova v jeho vlasoch, expozičná úroveň nebola dostatočná na to, aby bola smrteľná. Namiesto toho pravdepodobne zomrel kvôli ochoreniu pečene, ktoré sa zhoršilo infekciou hepatitídou B a genetickými faktormi. Jeho gastrointestinálne problémy a strata sluchu sú stále zaujímavé, ale otrava olova nebola jedinou príčinou jeho smrti. Je zaujímavé, že jeho expozícia olova mohla byť výsledkom bežných praktík pitia z olovených nádob a liečebných postupov v jeho dobe.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre